| anonim_4396 a întrebat:

Legile fizice inseamna ordine, ratiune, cum s-au nascut ele in haos fara un ID (Proiectare Inteligenta)?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Legile fizice nu s-au nascut, au fost descoperite
daca te referi la cine le-a creat, D-zeu or smth, atunci your guess is as good as mine

6 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Faptul ca nu avem toate raspunsurile acum si ca o sa mai gasim din ele cu timpul nu face cu nimic ca "Dumnezeu" sa devina, brusc, un raspuns valid pentru anumite intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pana la urma, unul dintre cei mai cunoscuti atei din lume (Richard Dawkins) spune: "nu pot fi sigur ca nu exista Dumnezeu".
Omul onest de stiinta, cat ar fi el de capos, nu poate elimina posibilitatea asta...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta =/= parerea unui om,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ti-ai schimbat raspunsul?
Acum m-ai si ignorat.
Se vede ca ateii sunt foarte frustrati cand nu au raspuns la "NIMIC", cred ca daca ar exista Dumnezeu s-ar sinucide multi dintre ei...
Eram pe cale sa iti dau funda. Ceaules

| badpanda a răspuns:

Iar incepi cu spiridusul invizibil?
Biblia este doar o carte de povesti si un mod de a controla prostimea.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

E adevarat, oarecum, deorece legea fizica este invizibila dar aplicata in realitate, adica ecuatiile raman scrise in univers chiar daca ele nu sunt scrise intr-o carte stiintifica.