| Katy_8817 a întrebat:

Lumea este atat de complexa pe cat se pare sau o facem noi sa fie asa?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Lumea e mult mai complexa decat pare.
Iar "noi" suntem atat de mici in aceasta ecuatie, ca nici... Si e comic, ca nici n-o realizam.

| cristi202 a răspuns:

Este. Este mult mai complexa decit pare. De aceea lucrurile pe care nu le intelegem sunt mult mai multe decit cele pe care le intelegem. De aceea nu putem crea un manual de fericire care sa ne faca fericiti in 10 pasi. Insa si noi adesea complicam lucrurile incit le facem sa fie mai complexe decit sunt. Si in acest sens, femeile sunt campioane la a face lucrurile sa fie sau sa para a fi cit mai complexe, caci tine de natura lor.

| mihaibrasov a răspuns:

Lumea e asa cum o vedem fiecare din noi.
Apropo, tu cu mustatile tale desenate o poti adulmeca mai bine.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Eu cred ca noi o facem sa fie asa si mai cred ca marimea sentimentului de frica este direct proportionala cu marimea complexitatii cu care vedem lucrurile. Frica este cea care complica lucrurile, pentru ca nu te mai lasa sa gandesti limpede.

| siwel a răspuns:

Cand te gandesti cat se chinuie cei din educatie sa ne invete toate disciplinele de care zic ei ca avem nevoie: da, probabil ca numai faptul ca avem atatea discipline care 'diseca' realitatea ar trebui sa fie un raspuns afirmativ la intrebarea ta. Banuiesc ca parte a intrebarii tale e: E necesara aceasta complexitate pentru a fi fericiti sau pentru a avea nevoile noastre implinite? Cineva zicea ca adevarurile mari sunt simple. E un echilibru: e important sa fi simplu pentru ca fericirea e simpla si in general e nevoie de mult mai putin pentru a o obtine decat ni se spune pe tv-uri, la scoala, la prieteni si in familie. Dar in acelasi timp e important si sa nu fi simplist: pentru ca noi si realitatea suntem complecsi.
Care e un lucru simplu care ti-ar putea ghida viata inspre fericire? Pt mine e Iisus si Evangheliile. Nu religia, ca aia e complexa: doar Iisus si Evangheliile ca ele sunt simple, dar daca vrei complexitate nicaieri nu gasesti mai multa.

Răspuns utilizator avertizat
| MadnessCaffe a răspuns:

Iti dau un citat : "Viata este simpla, dar noi insistam sa o facem complicata".

Adica, oamenii pot trai o viata normala, muncind, facandu-si prieteni, o familie si trairea unei vieti simple fara griji, dar, subliniez DAR, oamenii se tot complica in a creea noi arme nucleare,navete spatiale, informatii si multe alte chestii care pana la urma nu ajuta cu nimic, ci ne fac rau. Datorita acestor chestii, oamenii se complica si fac viata foarte complexa, incercand sa desluseasca niste informatii care pana la urma nu isi au rostul.

Lumea este complexa datorita noua, deoarece oamenii sunt CURIOSI, vorba aia "curiozitatea a ucis pisica" aceasta curiozitate ne va conduce spre autodistrugere, datorita faptului ca vrem sa descoperim noi arme nucleare, inceputul universului cu acceleratoare de particule de 40 de KM si multe altele.

Lumea este simpla daca stii sa te bucuri de lucrurile mici pe care le ofera, "uneori bucuriile mari vin in pachete mici".Te poti bucura de un copac,o floare,de soare,de cer, de un animalut, etc. Am spus atatea lucruri pentru a te ajuta sa intelegi urmatoarea concluzie :

Viata este simpla, dar noi o complicam prin lucruri sofisticate.

| Enigmă a răspuns:

Adevaratul raspuns este ca lumea e MULT mai complexa decat pare, sau decat o facem noi sa para, crede-ma!

Acest raspuns cuprinde tot ce ar fi trebuit scos in relief sau adaugat.

Inteligenta intrebare!
Numai bine!

| CrazyTeenager a răspuns:

Depinde de perceptia noastra asupra ei, este atat de complexa pe cat ne-o facem noi, totul depinde de modul in care privim viata si evenimentele ce se petrec de-a lungul ei, unii pot fi mai superficiali, altii traiesc fiecare moment la o intensitate ridicata.

| Anita20Peace a răspuns:

Pe langa faptul ca este "complexa", de la un anumit nivel, noi o facem si mai complexa, din multe puncte de vedere(poate uneori "prea complexa").Zi buna!

| terts a răspuns:

Adevarul e dincolo de noi, Katy...