| OOOLEOOO a întrebat:

M-am gandit ca daca aplicam legea oglindirii universale la nivel global, putem spune ca evenimentele negative sunt tot mai des intalnite deoarece noi ca oameni incercam sa ne descotorosim de aceasta rautate si ea este oglindita in exteriorul nostru.

Toata negativitatea globala este de fapt partea noastra interioara negativa pe care nu o acceptam.

Cum imi comentezi afirmatia?

7 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Mda, si toata "pozitivitatea" globala e de fapt partea noastra interioara pozitiva pe care o acceptam
1-de unde ai scos negativitatea globala?
2-negativitate care n-o acceptam? de unde ai scos asta?
in om nu exista lucruri care nu le acceptam, doar lucruri care nu le intelegem deoarece deopotriva, in om exista cum ii spui tu "negativitate" cat si "pozitivitate" in aceeasi masura
(organismul poate produce la fel de multi hormoni care sa produca sentimente negative cat tot atatia care sa produca sentimente pozitive)
cum comentezi tu cele spuse mai sus?

| OOOLEOOO explică (pentru usuk):

Idea mea este valabila doar daca luam in considerare ca legea oglindirii universale este reala.

1.Am inclus tot cea ce nu ne multumeste Ex:intoleranta, nervi, stres etc. intr-un singur cuvant ''negativitatea''

2. Daca tu te obligi sa fi o persoana calma, automat nu accepti furia din tine iar ea va fi oglindita in persoanele din jurul tau.(asta desigur daca legea oglindirii ar fi adevarata).

Teoria oglindirii este bazata mai mult pe psihologie spiritualitate si dezvoltare persoanala.
Daca tu afimri ca hormoni produc sentimente, psihologia afirma ca reprezentarile interioare si pozitia corpului impun o anumita stare si cu ea sentimentul ei.

| usuk a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"Daca tu afimri ca hormoni produc sentimente, psihologia afirma ca reprezentarile interioare si "?" pozitia corpului "?" impun o anumita stare si cu ea sentimentul ei."
de fapt, stiinta afirma ca hormonii "produc" sentimente, nu eu, ma rog, produc e impropriu spus deoarece ei(hormonii) creeaza anumite stari ale omului>s-a descoperit ca, atunci cand esti fericit, organismul contine mai multa serotonina decat in mod normal. chiar si asa, inteleg ce incerci sa spui chiar daca asta ar putea fi relativ corect, mai exact:
eu nu stiam ca psihologia afirma ca, "pozitia corpului" ar impune a anumita stare, sau ar influenta in vreun fel starea sufleteasca a omului, respectiv, din care sa rezulte vreun sentiment
carui fapt se datoreaza acest lucru?

| OOOLEOOO explică (pentru usuk):

Lasa umeri jos, capul plecat, incetineste respiratia, muschi incordati si suspina. Daca ai procedat cum trebuie prin aceasta pozitie ai comandat mintii tale sa intre intr-o stare de tristete. Mai pui intr-o lumina puternica si maresti imaginea (in mintea ta) al unui eveniment neplacut si automat intri in depresie.

Poti face la fel si in cazul in care vrei sa ''comanzi'' mintii tale sa intri intr-o stare productiva(de fericire)

Veizi diferenta de fizionomie dintre acesti doi oameni?
Trist
http://i47.tinypic.com/5lcfph.jpg

si

Fericit
http://i45.tinypic.com/eamdyd.jpg

Daca incepe sa te intereseze acest domeniu, poti incepe sa vizitezi siteuri ca de exemplu :

www.nlpmania.ro

www.personalitatealfa.com

Citeste
Putere Nemarginita - De Anthony Robbins.

| usuk a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu, nu cred ca m-ai inteles. te mai citez inca o data:
"psihologia afirma ca reprezentarile interioare si pozitia corpului impun o anumita stare si cu ea sentimentul ei."
deci care va sa zica IMPUN o anumita stare si cu ea sentimentul ei.
daca eu fac ce ai spus tu mai sus nu voi deveni automat trist, asta deoarece eu vorbesc de pozitia corpului. Indiferent in ce pozitie stai, aceasta NU va IMPUNE (consulta dex online pentru definitia verbului a impune) o anumita stare. asta zic eu e destul de clar si de inteles.

daca nu e>exemplu>daca eu stau intins pe canapea uitandu-ma la TV sau daca eu stau in picioare uitandu-ma la TV, o sa fiu la fel de plictisit>indiferent de cum as sta

| OOOLEOOO explică (pentru usuk):

Daca as schimba ''impune'', cu ''induce''...Ti-ar fi mai usor sa intelegi?
Imi pare rau dar am cateva probleme legate de faptul ca imi este greu sa ma exprim, nu prea am ''dictionarul roman dezvoltat'' am petrecum mai mult de 9 ani intr-o tara Straina.

Nu doar pozitia corpului ci intreaga fizionomie.

| usuk a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Chiar si daca ai schimba, tot "aia" ar fi. adica tot nu ar putea induce o anumita stare, dupa cum ti-am dat exemplu mai sus cu statul la TV. evident, daca tie iti induce, norocul tau, dar eu unul nu simt nimic indiferent in ce pozitie m-as afla.
asta e parerea mea si mi-o mentin, o zi buna in continuare