| dmess a întrebat:

Mai poti fi patriot doar pentru istoria tarii noastre? In zilele noastre, patriotismul imi pare iesit din orice context. Iea comentati!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt patriot. Sunt si semi-extremist, sau demidulce extremist...
Sunt si xenofob, rasist, coleric, ucigas cu sange rece, in functie de situatie. Dar, nu sunt tradator!
Toti sunt, intr-o oarecare masura. Unii recunosc, altii o ard aiurea ca deontologii lu' Badeawinking
Cei mai multi dintre noi sunt patrioti, numai ca deocamdata nu se pune problema anihilarii cotropitorilor. Se pune problema anihilarii prostiei, ignorantei si a inculturii.

17 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce-o avea patriotismul cu istoria, nu stiu! Uita-te la americani: sunt patrioti la greu, dar istorie, ioc! Ca aia 300 de ani ai lor, chiar nu se pun.
Iar patrioti, suntem cu totii intr-un fel sau altul. In fond, patriotismul, ca si dragostea, se simte, nu se urla.
Nu e neaparata nevoie sa porti lenjerie tricolora, sa-ti agati steagul Romaniei la geamul de la baie sau sa-ti botezi copilul Burebista ca sa arati ca esti patriot.
De pilda eu consider ca imi manifest patriotismul nemaltratand limba romana. Tu?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Catalin: Respira, omule!

| Dmonik a răspuns:

"Iea" sa comentam! Verbul "a fi" nu se scrie asa cum ai reusit tu sa-l scrii, decat daca ii schimbi valoarea gramaticala si il transformi in substantivul "fii".
Nu mai comentez. Sa-mi dai "folositor", pentru ca te-am ajutat.

| MeScorpion a răspuns:

Sa fii patriot pentru ce?
Tara asta nu a facut absolut nimic bun pentru mine.

| SatanaInIzmene a răspuns:

1.Patriotismul nu se naste din istoria tarii.
2. Daca tie iti pare iesit din orice context, lasa-i pe altii sa-si glorifice tara pe unde apuca.
3. Poti ¨fi¨ semi-analfabet intr-o tara minunata? Sigur ca da.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Dmonik,e g´rele patriotisme-le intr-un tara.Mai usure e cu veberele,aa, verbele, scuze moa!

| Thunder a răspuns:

Se vorbeste de patriotism doar atunci cand sunt trimisi fraierii la lupta sa moara pentru interesele smecherilor.

@Catalin. "conceptia pe care o ai tu despre lume, e una egoista, de parca numai tu existi pe pamantul asta"

Tu inca nu ti-ai dat seama ca trebuie sa gandesti in interes propriu? Care e problema ca e egoist? Mai bine asa, decat sa te f*ta altii la cotitura. E bine sa fii altruist cu cine crezi ca merita.

Nu inteleg de ce nu ramaneti pe subiect si tot o ardeti atat cu gramatica. Nu ati realizat ca dmess face cu intentie aceste greseli gramaticale?

| bebetho a răspuns:

Patriot pentru istoria tarii?! glumesti. Cred ca se strecoara minciuni prin ' istoria tarii ' ( oricum si daca ar fi total adevarata nu ar fi un motiv pentru care eu sa fiu patriot ) si teoretic, vad eu, ca guvernantii ar trebui sa fie cei mai patrioti, indiferent de tara. Cred ca singurul motiv care trezeste in mine o scanteie de patriotism e limba pentru ca ma bucur ca pot intelege unii oameni pe care-i consider valori morale.

Răspuns utilizator avertizat
| JesterRO a răspuns:

@Kronstadt
Eu cred ca esti bolnav la cap, asculti metale grele si speri ca toti din jurul tau sa moara. Cam asa arata lumea pe care o vezi tu. S-ar putea totusi sa ma insel la partea cu metale grele.
Zici ca nu esti tradator cu atata mandrie de parca esti absolvit de orice pacat moral.
Apreciez ca nu esti tradator si cred ca-i lucru mare. Ma bucur enorm ca nu agreezi prostia, ignoranta si incultura. Nici eu nu le suport, nici minciuna n-o suport. DAR - conceptia pe care o ai tu despre lume, e una egoista, de parca numai tu existi pe pamantul asta, de parca numai tu ai o cultura, de parca numai limba ta ar trebui sa se vorbeasca, si in care toata lumea se naste desteapta.
Problema pe care o ai tu de fapt, nu e de natura rasiala, e de natura psihologica. Vrei sa existe o lume pe care ti-o construiesti in mintea ta plin de speranta, fara prosti, fara nu stiu ce. Ce-ar fi sa construiesti o lume fara influiente exterioare rasiste sau xenofobe? Daca faci asta ai sa vezi lumea, literealmente altfel, cum e ea de fapt, nu ca niste tinte umblatoare. Toti avem defecte, nu exista decat oameni buni cu defecte si oameni rai cu defecte, iar daca te deranjeaza prostii, invata-i tu ceva cult, nu-i omori. Daca au uitat de unde au plecat, adu-le tu aminte ca vin de pe PAMANT, ca si tine.
Alti rasisti te vor pe tine mort. Si de ce? Un motiv tampit, desigur.
Nu-ti spun astea cu ura, pentru ca stiu prin ce stres treci cand iesi pe strada sau te uiti la televizor, dar trebuie sa intelegi ca prostia a existat si va exista mereu, mereu vor fi oameni la care cultura nu a ajuns.
Trebuie sa intelegi ca nu mai exista de mult tara care e plina de oameni cu mentalitati foarte asemanatoare - cum ar fi adepti ai patriotismului care servesc respectul pentru frati cu acelasi sange. Pentru ce? Pentru ce sa respect un roman? Doar pentru ca-i roman?
Un roman mi-a dat in cap cand aveam 14 ani, mai multi romani m-au furat si mai multi au vrut sa ma fure. Ideea la care vreau sa ajung e ca nu ai un motiv pentru care sa fii patriot. Patriot e cel care-si apara tara de alti oameni PE VREME DE RAZBOI. Din cate stiu nu mai suntem in razboi de cateva zeci de ani.
Asadar boala ta rasiala-xenofoba-colerico-ucigasa nu are niciun sens sau motiv.

Nu exista decat oameni buni si oameni rai, iar oamenii rai gandesc ca tine. Raul se naste din rau, de aia trebuie sa privesti in trecutul tau si sa observi motivul pentru care ai boala pe toti si sa te gandesti daca motivul ala mai are sens, apoi adevarul se va ivi, si poate tu ai alta problema de fapt.

| JesterRO a răspuns:

Poate vorbim din doua puncte de vedere total diferite.
Voi vorbiti despre ce este in prezent, si poate voi ar trebui sa va scoateti capul din fund pentru o gura proaspata de "nou", iar eu vorbesc despre o schimbare in bine si ar trebui sa caut in alta parte.

Eu ma certam cu tovarasul pentru ca uraste tot ce-i in jur si nu stie sa aplice ordine decat cu nervi si forta.
Nu vedeti ca razboaiele si conceptia de "patriotism" a plecat din interesele financiare smecherilor, masonilor inca de sute de ani. De aici s-a deformat conceptia asta de "aparator al tarii impotriva smecherilor inamici ai smecherului care ma conduce" in conceptia "apar tara de tot ce nu-mi convine", din cate vad. Nu exista motiv pentru care sa fiu "patriot". Imi vad de ale mele si calc pe cap pe cine ma supara personal in momentul respectiv, nu imi propun sa omor pe toti ca au pielea nu stiu cum sau ca au alta traditie si nu judec dupa aparente.
Pentru ce sa fiu patriot? Ca traiesc intr-o tara? Puteam sa ma nasc, tovarase, in orice colt al lumii, fara sa-mi deseneze vreunu un cerc in jurul meu sa-mi zica ca aici e locul meu.
Nu inteleg cum are patriotismul legatura cu anihilarea prostiei, ignorantei si a inculturii.

Diferenta dintre noi doi e ca eu am o minte libera si limpede, tu o ai indoctrinata cu tot felul de chestii.

| eulliric a răspuns:

Sunt patriot pentru ca m-am nascut latin,pentru ca am in sange dragostea de tara, pentru ca fierb de fiecare data cand "preaeminentii" Occidentului ne jignesc.nu istoria imi induce patriotismul, ci propria-mi fiinta happy

| terts a răspuns:

Noi n-avem chiloti pe noi de saraci ce santem ( unii, majoritatea... ) si asta ni se rupe acum de patriotism... e adevarat ca tara noastra e unica in lume ca ``felul ei de a fi``, tara noasta are de toate, munti, delta, iesire la mare, da deocamdata nu asta e important, patriotismul, ci zdrentele care ne conduc sa plece. nu si dau seama ca fac mai multe rele decat bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu compatrioti ca tine esti intodeauna mindru, chiar si pe burta goala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Catalin, te rog din suflet (sincer), scoate-ti capul din fund si uita-te-n jur! Nu esti mai presus decat alt mamifer de pe planeta! Sa spui "multumesc" pentru faptul ca te-ai nascut om. Din pacate, esti un om care nu stie sa-si apere interesul si prioritatile. Ramai la ceea ce stii acum! Cand vei fi injosit (indiferent de situatie si conjunctura), ma vei pomeni. Nu ai in tine nici cea mai mica urma de luptator in ale vietii. Esti doar cineva purtat de val. Atat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Catalin, daca ai mintea libera e clar. Las-o sa zburde! Dar sa nu-i injuri pe ceilalti pentru necazurile tale. Cu d-astia ca tine ne bat si cei din Insulele Feroe, indiferent ca este vorba de sport sau despre o eventuala invazie de trupe. Stai in lejeritatea spiritului tau, este mai comod!

| papucicu a răspuns:

Patriot e sa-ti iubesti tara si sa-i doresti binele. atunci de ce ar fi iesit din context?
PS daca cineva nu-si iubeste tara e ca nu a locuit printre straini sa vada ce greu e si cine o iubeste e ca a crescut in strainatate si nu stie ce greu e in tara hahhahahha