| Criticul a întrebat:

Maine, fiind Floriile, marea majoritate dintre crestinii ortodocsi, se vor duce la biserica, cu bine cunoscuta salcie sarbatorind astfel, intrarea lui Iisus in Ierusalim. Iata si intrabarea : Credeti ca Dumnezeu are nevoie de salcie, sau de orice alt lucru?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Bininteles ca nu. Dumnezeu nu are nevoie ca noi sa ii aducem, salcie, jertfe sau orice alt lucru. Dumnezu are nevoie, de lauda, preamarire, si nu in ultimul rand de amintire, intrupomenirea Sa. Faptul ca multi se duc la biserica cu salcie, spre a fi sfintita de catre un preot, de cele mai multe ori parsiv, mi se pare o pierdere de timp, caci oricum lucururile ar fi sfintite de la bun inceput, din momentul cand au fost create. Caci orice lucru facut de un sfant este un lucru sfant, si prin urmare deja este sfintit. (Asta in cazul in care exista)

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu...Dumnezeu nu are nevoie de astfel de ritualuri! dar sunt simbolice, si sunt un bun mod de ati arata credinta! :.ce e rau in asta pana la urma?

| chelstone a răspuns:

Deci, eu nu vad de ce ar vrea acest dumnezeu sa credem in el, un primul rand ca nu dumnezeul biblic ne-a creat pe noi, pe langa faptul ca stiu ca m-a nascut mama, nu-mi aduc aminte sa fi avut vreo discutie cu dumnezeu inainte sa vin aici pe pamant, in care sa-mi fi spus de existenta lui si sa-mi traseze niste instructiuni, insa m-am trezit intr-o lume cu sute de religii si cu tot atatia dumnezei cate persoane exista, ei si acum vine intrebarea: "eu cu cine votez?"

| chelstone a răspuns:

Mi se pare anormal sa ma judece acest dumnezeu al crestinilor atat timp cat nu am dovada certa a existentei sale, cum poti cere cuiva loialitate cand tu nu-i prezinti adevarul si regulile jocului, nu poti veni intr-o lume cu n-spe mii de religii si acum pe care sa o cred?

| Kosuchin a răspuns:

Simboliiism, simboliszm, simpollism, aah si inca ceva:simbolizm

| dexro a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de nimic, el nu exista

| Esperança a răspuns:

laughing Nu! Este doar o traditie proasta, ca celelalte traditii! Dumnezeu are nevoie doar de inima noastra sincera si curata! Trebuie sa ne amintim ce a fost de florii si anume Intrarea Lui Isus in ierusalim, deci pe El trebuie sa il sarbatorim.El uraste aceste obiceiuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-ne tu, ca noi crestinii habar nu avem.asa am mostenit din strabuni si ne ducem si noi asa la plesneala.o fi avand sau nu nevoie Doamne -Doamne,nu stim ca nu l-am intrebat.dar la noi pastele,sau invierea mantuitorului, coincide cu echinoctiul de primavara, deci cu reinvierea naturii.si cum salcia si graul si alte flori apar primele, le luam si noi pe astea.fiindca sufleteste vorbind luam alte flori cu noi; postirea si infranarea de la rele,bautura,sex,barfe,mancare, cu fapte bune, rugaciune si cu multe altele.da tu de asta nu esti crestin? din cauza salciei? practic Dumnezeu nu are nevoie de nimic de la noi.nici la el nu ne forteaza sa venim.nu lasa sa alegem singuri.