| Soowhaat01 a întrebat:

Ce știți despre sărbătoarea Floriilor? Am nevoie pentru proiectul la religie. Dacă ați putea da și site-uri ar fi super deoarece am nevoie și de imagini. Eu am scris decât atât : " Floriile inseamna Intrarea Domnului in Ierusalim si se sarbatoresc intr-o zi de duminica, numita si Duminica Floriilor.
Ziua de Florii este numita si ziua florilor, stalparilor sau vlastarilor si se considera ca fiind inceputul sarbatorilor pascale si se sarbatoreste cu o zi inainte de Pasti.
Se spune ca Isus Hristot a intrat in Ierusalim, in ziua de Florii, cu cinci zile inainte de patimile Sale. Aceia care poarta numele de flori, inca de pe vremea romanilor, se sarbatoreau prin petreceri, chiar daca sunt in Postul Pastelui.

Oamenii merg la biserica de unde iau crengute de salcii sfintite, iar in unele zone aceste crengute se pun la ferestre sau la usi si se pastreaza pana anul urmator.si s

In anumiteareale, se taie iarba verde si se pune la usa ca semn al rodniciei agricole.
In Muntenia exista o supersititie conform careia oamenii nu se spala pe cap in ziua de Florii deoarece aceasta este duminica in care infloresc copacii si din aceasta cauza oamenii pot sa albeasca.

Exista si o alta credinta de Florii conform careia asa cum este vremea in aceasta zi asa va fi si in ziua de Paste.

In unele zone din tara se merge cu Salcioara si Lazarea – colind dedicat zeitei vegetatiei. In Muntenia si Oltenia fetele se strang in grupuri si canta aceasta colinda, care vorbeste depre drama lui Lazar."

Vreau mai mult.

Vă mulțumesc! happy Dacă ați putea să îmi ziceți din seara asta ar fi super, deoarece mâine o să merg în oraș pentru că e și sărbătoarea mea laughing.

Ofer fundiță! kiss

Răspuns Câştigător
| Whemilly a răspuns:

Salut.Uite niste site-uri care sper sa te ajute: http://ro.wikipedia.org/wiki/Duminica_Floriilor
https://www.google.md/......ps?/search
http://oradereligie.uv.ro/floriile.htm
Poti sa mai adaugi:
"Cu o săptămână înainte de Paşti, Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Duminica Floriilor – Intrarea triumfală a Domnului Iisus Hristos în Ierusalim.
Creştinii ortodocşi sărbătoresc Floriile cu multă credinţă şi voie bună.
Astfel este cinstită ziua în care Mântuitorul Iisus Hristos a intrat în Ierusalim, fiind întâmpinat de mulţimea de oameni cu strigăte de bucurie, flori şi ramuri de palmier sau măslin.
Cu o zi înainte, Iisus Hristos l-a înviat pe Lazăr, la patru zile de la moarte. După această minune, oamenii adunaţi la porţile cetăţii l-au întâmpinat cu multă bucurie şi entuziasm."

| Soowhaat01 explică (pentru Whemilly):

Mersi mult kiss. Sper să îi placă proiectul doamnei profesoare! kiss

| Whemilly a răspuns (pentru Soowhaat01):

Nu-i pentru ce, bafta sper sa primesti un 10:X

| Soowhaat01 explică (pentru Whemilly):

Mercii kiss

| Whemilly a răspuns (pentru Soowhaat01):

Mesi si tie pentru fundita happy te pup love strucklove strucklove struck