| Tudy1998 a întrebat:

Spuneți-mi de ce israelienii sunt evrei. De ce nu sunt creștini ortodocși? Iisus era evreu? Doar noi, creștinii credem in Dumnezeu și in Iisus. Cat mai multe explicații, va rog

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Asa e "poporul ales" al lui D-zeu. Nici macar nu cred in fiul lui iubit, mesia. Pentru asta va trebui sa populeze iadul cu poporul lui preferat, nu are incotro.
Evreii, inaintea lui Isus, aveau credinta ca va veni la un moment dat un mesia sa-i salveze. Au fost mai multi care au pretins ca sunt acel mesia, inclusiv Isus. Dar evreii nu s-au lasat pana acum convinsi de niciunul, si de aceea nu sunt crestini. Ei nu vad niciun motiv sa creada ca Isus a indeplinit toate conditiile pentru a fi considerat mesia. Ei credeau ca asdevaratul mesia ii va elibera de sub dominatia altor popoare (de ex romanii), dar Isus nu a facut asta.

7 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care maghiarii sunt unguri. In ce priveste religia, sunt iudaici sau mozaici.

| danay72 a răspuns:

Aceasta e naționalitatea lor.Dar și ei sunt de diverse religii inclusiv ortodocși.Iar Isus era evreu.

| anonimg a răspuns:

Cuvantul "evreu" este gasit prima data in Biblie in Geneza 14:13, si este vorba despre Avram(cunoscut acum sub numele de Avraam):
"A venit unul, care scăpase, şi a dat de ştire lui Avram, Evreul".
Comentariile biblice spun asa:
"Avram este numit pentru prima dată „Evreul", arătându-l ca fiind un urmaş al lui Eber. Urmaşii lui Eber se găseau peste tot în vechiul Orient în cel de-al doilea mileniu î.Hr. şi erau numiţi Habiru în inscripţiile cuneiforme şi ‘apiru în textele egiptene. Ca urmaş al lui Eber, Avram putea să fi fost cunoscut amoriţilor şi canaaniţilor din Palestina ca „Evreul"".

Avraam a nascut pe Isaac; Isaac a nascut pe Iacov(Iacob), care inseamna "inselator". Dar Dumnezeu i-a schimbat numele lui Iacov in Israel(adica "cel ce lupta cu Dumnezeu"). Caci lui Dumnezeu ii place cand ne luptam cu El in rugaciune. Sa fim si noi ca Iacov care a spus: "Nu Te voi lasa sa pleci pana nu ma vei binecuvanta."
Omul acela i-a zis: "Cum iti este numele?" "Iacov", a raspuns el.
Apoi a zis: "Numele tau nu va mai fi Iacov, ci te vei chema Israel; caci ai luptat cu Dumnezeu si cu oameni si ai fost biruitor." (Geneza, capitolul32)

Da, Domnul Hristos S-a nascut in mijlocul evreilor si ca om a avut in acte cetatenie evreiasca din semintia lui Iuda(poporul Israel a fost alcatuit din 12 semintii, adica 12 copii ai lui Iacov). Poporul Israel a fost altfel de popor fata de celelalte, deoarece Dumnezeu si l-a ales ca popor preferat al Sau tocmai din pricina credintei celor 3 oameni mentionati mai sus: Avraam, Isaac si Iacov. Astazi, poporul acesta nu mai este unul preferat al lui Dumnezeu din cauza impotrivirii lor fata de Dumnezeu(L-au lepadat pe Domnul Hristos, L-au omorat si au facut la fel si cu urmasii Lui). Ba inca ei credeau ca doar ei sunt privilegiati a fi partasi la mantuire, si ca neamurile care ii inconjoara sunt sortite spre nimicire.
Dar Dumnezeu spune altfel:
"Iudeu nu este acela care se arata pe din afara ca este iudeu; si taiere imprejur nu este aceea care este pe din afara, in carne.
Ci iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu." (Romani.2:28,29)

Cat despre crestinism, acesta a aparut pe timpul apostolilor (cu ceva vreme dupa inaltarea Domnului Hristos). Si nu crestinii s-au numit asa, ci altii i-au numit dupa cum este scris: "Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia." (Fapte.11:26)

Exista si astazi evrei crestin-ortodocsi, evrei baptisti, penticostali sau de alte confesiuni crestine, si chiar atei.
Un singur lucru stim: ca inaintea lui Dumnezeu nu se are in vedere confesiunea din care facem parte: crestina sau necrestina, ci se are in vedere inima omului. Mi-e teama ca multi dintre cei care se numesc crestini nu vor fi mantuiti, iar dintre cei care nu se declara crestini vor fi mantuiti.

| milan9 a răspuns:

Nu TOTI evreii s-au increstinat, dar o mare parte dintre ei au facut-o. Cei care s-au increstinat acum 2000 de ani s-au risipit in lume dupa desfiintarea statului Israel continuand sa faca parte din celelalte comunitati crestine.
In Israel astazi s-au reintors in marea lor majoritate cei care au fost legati prin interese comune de numitorul comun al comun religiei iudaice, mozaice...

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Hristos este Fiul lui Dumnezeu, de aceeasi Natura Divina ca Tatal.
Mantuitorul Hristos este Creatorul ("toate prin El s-au facut SI PENTRU EL").
Dumnezeu Fiul Intrupat este numit de Scriptura chiar si "Yahve", nimeni altul decat Dumnezeu Care S-a revelat evreilor.

| milan9 a răspuns:

Toate, dar absolut toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui. sad

| TrăieşteClipa a răspuns:

Iisus s-a nascut evreu si a specificat destul de clar ca a venit sa implineasca legea nicidecum sa o schimbe.
Crestinismul este o religie inventata de un tip Saul din Tars care suferea de delir mistic.

http://www.depresium.ro/misticism-si-delir-mistic/