| CaleaCeaDreapta a întrebat:

Mamele nu au voie sa greseasca, trebuie sa se sacrifice pentru copii lor.
Ce parere aveti despre asta?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

A gresi este omeneste.Dar este necesar ca sa recunosti ca ai gresit si sa nu mai persisti in aceea gresala.Sa ai puterea sa iti ceri iertare.

| Vizitiul a răspuns:

Sa nu uitam ca si mamele fac parte din categoria oamenilor si sunt supuse greselii. Nu cred ca exista vreo mama, care sa vrea ceva gresit pentru copilul sau, dar se intampla sa mai gresesti, involuntar. Prea putine mame nu se sacrifica (si acelea nu sunt mame, decat biologice) pentru plozii lor. Sunt de acord cu aceste sacrificii atat timp cat nu implica decesul.

| harciog a răspuns:

Cu cit se vor sacrifica parintii pentru copii cu atit vor deveni din ce in ce mai slabi si intelectual si fizic.Eu zic ca trebuiesc si frecati un pic cu munca pentru a le intipari sentimentul responsabilitatii.In rest muncesti,il intretii pina la majorat si, daca nu invata bine macar pentru bursa in facultate, te descurci tzica.Muncesti,faci facultate, te priveste.

| BebeStrumf a răspuns:

Depinde la ce te referi cand spui sa nu greseasca, dar ele ca si noi sunt oameni, care's imperfecte.Asa ne'am nascut...cu totii; era un citat, cum ca ''A gresi este omenesc, a ierta este divin''(de Alexander Pope). Legat de sacrificare: se sacrifica fiecare cum stie de cuviinta. Goodbye!

| DianaScorpio a răspuns:

Orice om greseste, de asta suntem oameni. Nu exista om care sa nu greseasca.

| DonAnonymius a răspuns:

Este prea dus in extrem ce zici.Este adevarat trebuie să îşi ocupe mult timp copiilor lor dar nu chiar toată viaţa.La un moment copilul va creşte si nu va mai accepta atâta drăgălăşenie.

| AndreiGabi a răspuns:

Orice om greseste.O mama nu trebuie sa se sacrifice ci sa isi dea tot interesul pentru cresterea si educarea copilului.

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

E O PORCARIE! Mamele nu ar trebui sa se sacrifice pentru. nimeni si pentru nimic, sa fie la fel ca inainte, constiente doar de faptul ca au copii ce au nevoie de ele. Punct!

| crazydee a răspuns:

Asta este parerea ta? ca oricine, si mamele pot gresi(oricine greseste)winking

| ICanSeeAll a răspuns:

Orcine greseste. Nu trebuie sa se sacrifice pentru copii lor, trebuie sa ii ajute si sa faca totul pentru ei cat sunt mici.

| edy132 a răspuns:

Incerci sa descoperi calea cea dreapta in chestia asta? Nu-i niciuna. Mama nu greseste niciodata, chiar daca o face, in ochii copilului mama nu face nici o greseala. "trebuie sa se sacrifice pentru copii lor" asta nu este o obligatie. Orice mama se sacrifica pentru copilul ei, nu este nici o lege scrisa ca ar trebui, este o lege a naturii sau ceva de genul.

| Ellenna a răspuns:

Oricine are dreptul sa greseasca. Inclusiv mamele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, toti suntem oameni, supusi neputintelor si gresim, a gresi este omenesc, a repeta este insa diavolesc.
Adu-ti aminte de urmatoarea porunca:
(5) Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.

Asa dar orice ar fi, sa nu-ti judeci parintii cand gresesc, apoi mama este mereu a-II-a icoana in viata.
Mamele se sacrifica pentru copii insa nu mereu, asta pentru ca pruncii de astazi fac ca multe sacrificii sa fie in zadar, de la o varsta curvesc, se drogheaza ( vezi asaltul de vanzari la etonobotanice) fumeaza, vorbesc urat, cal; ca valorile familiei si ale vietii in familie, abuzeaza de libertate si in final ajung sa-si loveasca mamele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat copiii stau smirna in fata lor si nu numai, da.

Tu ai fost un astfel de copil sau iti place sa o arzi pe trollul trist pe aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca noi "barbatii", ar trebui sa le ajutam sa nu greseasca.Numai bine.

| ღspecialgirlloveღ a răspuns:

happy...nu stiu

| Nickelback a răspuns:

Mamele nu prea gresesc instinctul lor nu le permite.
Ele nu se gandesc la viata lor ci la cea a copiiilor.