| 1Mihai1 a întrebat:

Mandria este un defect. De ce?

30 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Este pe dracu' sa o ia.Nu este un defect.In lumea asta cred ca e la moda sa spui ca totul este un defect.Ma rog...totul poate sa devina un defect daca se exagereaza.
Chestiile astea...mandria,lauda...etc sunt defecte doar daca se exagereaza.

| Wøodenpints a răspuns:

Semnul de întrebare trebuia pus în locul punctului.
Dacă tu faci o afirmaţie care nu vine însoţităsi de arumente care să o susţină, nu ai dreptul să pui întrebarea "de ce?" atunci când cineva face o afirmaţie la fel ca a ta.

Şi nu, nu este un defect, atâta timp cât nu dă în laudă dinaia cocălăroasă şi care nu are legătură cu realitatea.

| 1Mihai1 explică (pentru Wøodenpints):

Atunci ce intelegi tu prin mandrie?

| Wøodenpints a răspuns (pentru 1Mihai1):

Un amestec de demnitate, satisfacţie, orgoliu şi încredere în propriile forţe.

| dragos9234 a răspuns:

In cantitati mari, da este.
In cantitati moderate spre mici, nu este.
Pentru ca atunci cand esti bun trebuie sa iti impui un nivel.

| 1Mihai1 explică (pentru dragos9234):

Am intrebat si de ce...

| dragos9234 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Si eu am spus""Pentru ca atunci cand esti bun trebuie sa iti impui un nivel""

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vezi ce figuri de cocos pe mine, cand ma dau jos si arunc trei lei soferului...de autobuz.
Depinde de situatie, poate sunt mandru ca am amici foarte buni de la care pot invata.Sau mai pot fi mandru de ceasul de la mana, pe care il tot scot in evidenta cand imi scormonesc mucii din nas.
De exemplu daca dai fundita, normal ca o sa trec cu cate un reply pe la fiecare sa-i aduc aminte de esec.

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

Deci spui ca nu e un defect daca esti mandru ca ai amici foarte buni de la care ai ce invata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pana la urma depinde de situatia in care esti mandru. Poti intampina cu mandrie un inamic sau te poti umili in lupta.
Mandria ramane o calitate si un defect in acelasi timp, depinde si de personalitatea celui care isi insuseste acest atribut.

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

Te-am intrebat altceva...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Raspunsul era acolo...la pictura nu ma pricep ca sa-ti desenez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este intotdeauna un defect. Este un defect atunci cand te lauzi cu ceea ce nu ai, adicatelea cu calitati imaginare - si mandria (boala) asta are un nume: narcisism.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu.
Nu este.
Si nici orgoliul!
-Numai bine.

| 1Mihai1 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

De ce nu este?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru 1Mihai1):

Cati ani ai?
Ca sa inteleg ce e cu intrebarea asta (puerila) pe capul tau.

| 1Mihai1 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu inteleg ce legatura are intrebarea, cu cati ani am eu.

| usuk a răspuns:

Poate pentru ca mai nou toti prostii o au?(cu toate ca sunt prea diplomatic cand spun "mai nou")

| BrokenArrow a răspuns:

Nu este dacă e intemeiată.

| 1Mihai1 explică (pentru BrokenArrow):

Cum adica?

| BrokenArrow a răspuns (pentru 1Mihai1):

Dacă e o mândrie justificată, e perfect ok. Nu e un defect să te mândreşti cu ce ai, cu realizările tale etc. Dar trebuie să ai grijă să nu transformi mândria in laudă de sine. Că devii penibil.

| 1Mihai1 explică (pentru BrokenArrow):

Da-mi un exemplu de o mandrie justificata.

| BrokenArrow a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ok... cel mai banal exemplu care imi vine in minte e nota de la un test.
Ai invăţat tot weekend-ul pentru testul ăsta. Ai ştiut tot, normal. Următoarea oră vă aduce testele. Ai luat 10. Eşti fericit, nu? Mândru.
Cei care au luat note mici, vor crede că eşti cu nasul pe sus. Dar atitudinea ta e justificabilă.

| 1Mihai1 explică (pentru BrokenArrow):

Una e sa fii fericit ca ai luat 10 si alta e sa sa zici "am luat 10, sunt mai bun ca voi".

| hecamefrommetalland a răspuns:

Deoarece te determina sa te crezi superior, te face sa crezi ca te ridici deasupra celorlalti can in realitate cobori!
uite un proverb,, Omul este pe jumatate porc, pe jumata sfant.Paradoxul este ca cu cat vrea sa fie mai sfant cu atat e mai porc.
-Blaise Pascal

| whattt a răspuns:

Din punct de vedere religios da

| mariukka a răspuns:

Nu este (dar sa nu exagerezi prea tare cu mindria

| DaDiSk a răspuns:

E bine sa fi mandru de ceea ce esti sa fi asa cum esti tu si sa nu iti pese daca altcuiva nu ii place cum arati sau altceva! Ascultate doar pe tine.tu esti singurul care poate sti ce defecte ai

| Svartwolf a răspuns:

Nu este. Este chiar sanatoasa intr-o cantitate limitata.