| Catrice a întrebat:

Este mândria o calitate sau un defect?
Argumentează.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum nimic nu are nici un rost, scop ceea ce exprimam emotionale sunt lucruri care ne motiveaza si ne da încredere, ce fel de mandrie e buna sau rea e ceva relativ, inventat de umanitate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O necesitate pentru auto definire. Excesul devine defect.

| Drimmero a răspuns:

Cand faci ceva bine si te mandresti cu asta e o calitate, cand faci ceva nasol si te mandresti cu lucrul ala e clar un defect.

| CostinAlamariu a răspuns:

Defect. Din mai multe motive dar unul ar fi faptul ca te frustreaza.
Daca esti mandru si crezi ca ti se cuvin toate atunci o sa fii frustrat de fiecare data cand nu primesti ce vrei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E o vorba din batrani unu plange si altul rade.

| DonEduardo a răspuns:

Depinde. Daca e in cantitati normale, calitate, dar in altele defect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei

Depinde cum o interpretează fiecare

Dacă spun că mă mîndresc ca sunt un om de calitate și de succes într-o anumită privință și chiar așa e, ba mai mult o spun pe un ton adecvat și fără vreun fel de aroganță, atunci e ok

Dar dacă o fac într-un mod arogant si fara motiv la baza deja nu mai e ceva pzotiiv

Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un defect.
Una e când ești lăudat de alții, alta e când o faci singur și te crezi cel mai bun. Nu ești întotdeauna e loc de mai bine, și e altcineva care te depășește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu am avea mândrie, nu am mai însemna nimic. Vorbesc la sensul de, pride,-mandrie, orgoliu. Daca te referi la, lauda de sine, doar persoanele lipsite de noimă și educație o fac

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca te referi la, lauda de sine, doar persoanele lipsite de noimă și educație o fac"
Amuzant că spui asta:
https://www.tpu.ro/......nut-nimic/

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un adevăr, nu o laudă. Daca tu spui că respiri, înseamnă că te lauzi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Defect...pentru că este scris: Dumnezeu stă împotriva celor mândri, dar celor smeriți le dă har.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai alte explicații sau argumente pentru chestii decât Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am un Dumnezeu prea extraordinar ca să îmi țin gura. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am vrut să sugerez că ar trebui să îți ții gura.

| AndreeaWTS a răspuns:

E un defect.
Pentru că e o raportare la ceilalți.
Orice raportare a ta la ceilalți e subiectivă. Ceea ce de obicei duce la o denaturare a propriei analize a realității.