| anonim_4396 a întrebat:

Merită iertare persoana care ţi-a provocat cea mai mare suferinţă din viaţa ta?

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Am citit raspunsurile si ma intrebam daca n-am nimerit cumva pe la o manastire.Pot face chiar sa nu se observe ca m-a afectat vreodata dar nu-mi cere sa ma faci s-o accept in continuare pe respectiva persoana, sa mai am de-a face cu ea.Nu vreau razbunare, imi ling linistit ranile si mi le vindec dar persoana respectiva sa se care naibii.

| Paulla a răspuns:

Nu. De ce ar merita? Având în vedere că mi-a provocat 'cea mai mare suferinţă din viaţă' merită doar răzbunare în opinia mea. Şi oricum, poţi ierta, dar poţi uita?

| NickiMinaj a răspuns:

Da, pentru ca altfel iti otravesti tie mintea si sufletul. si nu o spun din perspectiva religioasa, dar e greu sa traiesti in frustrare...

| Shammal a răspuns:

Cand ierti o persoana practic te ierti pe tine, te eliberezi pe tine de sentimentele "grele" pe care i le porti; daca observi un pic persoana care iti provoca o suferinta nu poate sa o faca fara "colaborarea" ta, tu ai partea ta persoana partea ei; meriti big grin, garantat o sa te simti mai usoara, poate chiar ajungi sa plutesti tongue

| KyraW a răspuns:

Hehe,ce rea e lumea.Cand spui "Persoana care ti-a provocat cea mai mare suferinta din viata ta" ma gandesc la o persoana draga, ca de altele ma doare in baschet.Si daca e o persoana draga,normal ca merita iertare, DACA ii pare rau si noi continuam sa fim prieteni. Exceptiile care merita intotdeauna iertate sunt persoanele iubite, pentru care chiar simti ceva mai profund.Acelea trebuiesc intotdeauna iertate, de ce nu? Toby is a good boy (pentru cine stie). Raspunsul meu finalbig grinA MA!

| emy a răspuns:

Din punctul nostru de vedere, nu. Insa Iisus Hristos si-a iertat dusmanii care i-au provocat o suferinta enorma si s-a si rugat pentru noi. A facut asta si ca sa ne ofere noua un exemplu pe care ar trebui sa-l urmam, zic eu. Daca nu putem, trebuie sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu, sa-L rugam sa ne ajute si, astfel, vom reusi sa facem asta. Doamne ajuta! Multa, multa bafta iti doresc!happykiss

| emy a răspuns:

Tu iti dai seama ce faci? Indemni oamenii sa fie sadici(asa cum esti tu, din cate se pare). Chiar daca vrei sa pedepsesti un om, nu o faci intr-un mod atat de sadic, de nebunesc(asta e si nebunie, fara suparare). Daca nu te superi, cred ca ai o problema si ai nevoie de un medic ca sa ti-o rezolve! Fa ceva, pana nu e prea tarziu! Te pup si iti doresc toate cele bune!happykiss>big grin

| Luori a răspuns:

Ciudat, chiar mai inainte am citit o povestioara care mi-a dat de gandit.
http://www.povesticutalc.ro/povesti-Povestea-cutiei-cu-portocale.html
Recomant s-o citeasca toti cei care o observa.
Ca sa-ti raspund, iertandu-i nu le fac lor o favoare, ci pe mine ma ajuta, pe mine nu ma mai framanta. A ierta nu inseamna insa a uita, sau a relua lucrurile la normalul de atunci. Indepartez acea persoana din prezentul vietii mele si nu ma opresc in vreun fel la ea. Consider ca a ierta inseamna a accepta cele intamplate si a continua fara ca rana produsa sa aiba dimensiune si durere constanta.

| Jameson a răspuns:

Da se merita pentru ca si noi producem suferinta altor oameni, si noi la randul nostru asteptam sa fim iertati.

| maiAm8conturi a răspuns:

Mi-am surprins sotia cu cativa in pat.Surprins e putin spus, mai mult s-a speriat, cred ca... da, merita scuzoaiele mele, putem sa bat la usa.Merit iertare dupa ce i-am provocat acel disconfort, mai ales ca e greu sa selectionezi atatia masculi si sa-i aduci in aceeasi loctie.Si eu as ierta!

| winter a răspuns:

Niciodata.daca au gresit sasi recunoasca greseala iar daca nu, sa te porti cu acele persoane de parca n-ar exista, ar fi invizibile.atunci se vor simti altfel si poate in al12-lea ceas se vor trezi

| Jenn002 a răspuns:

Dupa parerea mea depinde de persoana. Daca acea persoana a facut un lucru grav dar ii pare rau si chiar arata ca vrea iertata si ca s-a schimbat merita, iar daca arata indiferenta si nu spune nimicnu merita.Depinde si cat de apropiata era acea persoana.

| cosmasavoare a răspuns:

Toti avem dreptul la a 2-a sansa.
Sti cum e ierti, dar nu uiti
PS:Toate in viata trec!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu sincer

| Gabyy32 a răspuns:

Eu cred ca da.Ii oferi o a2a sansa

| cornellutza a răspuns:

Merita sa ierti chiar daca a facut asta. Daca n-o ierti o sa vezi c-o sa-ti para rau.Si mie mi s-a intamplat.