| Maximus a întrebat:

Mi s-au relevat diferite tipuri de comportament prevenind de la diferite persoane, unii cu familii, dar fara prietenii, altii cu prieteni dar fara familie, persoane care efectiv sunt singure, nu au nici familie nici prieteni si nu in ultimul rand persoane care au si familie dar si prieteni. Am observat persoane din randul celor ce au doar, familie sau doar prieteni si chiar cei ce le au pe amandoua (familie si prieteni), care ajung in acel punct al vietii, in care cred ca au trait degeaba, si ca nu pot trai altfel decat pana in acel moment, vorbind din punct de vedere sentimental si nu material astfel ajungand sa isi doreasca moarte sau chiar sa isi doreasa sa nu se fi nascut! Totusi am observat persoane care sunt cu adevarat singure si fara familie si fara prieteni dar care nu isi doresc moartea! Voi ce credeti ca ii impinge pe unii oameni la o astfel de gandire?

Răspuns Câştigător
| costi a răspuns:

Este un subiect foarte sensibil, sa stii. depinde ce intelegi prin singuratate. singuratatea este in primul si primul rand o chestiune care tine de interiorul unui om, nu de exteriorul in care se invarte. familie, prieteni, etc, iti pot crea un mediu protectiv, iti pot oferi afectiune, atentie, etc, dar nu te pot valoriza pe tine ca persoana adevarata. uneori te lauda, e o valorizare la nivel de orgoliu, si daca nu esti mutat in orgoliul tau, atunci nu poate sa iti faca rau. insa mediul exterior nu te poate umple cu totul, poti sa te simti singur in mijlocul multor prieteni.
observa oamenii care sunt tensionati de diverse ganduri negative, chiar daca li se ofera o mana de ajutor din exterior, nu o pot primi, si mai mult genereaza respingere decat apropiere sau prietenie. priveste oamenii relaxati si la care simti ca in interior e multa armonie, efectiv oamenii vor sa le vorbeasca si sa le fie aproape. singuratatea este deci o chestiune de interior, si crede-ma ca nimic din exterior nu poate umple pe lunga durata ceea ce fiinta ta cere de la tine insuti, din interior. faptul ca vezi oameni adunati laolalta, razand, nu inseamna ca fiecare dintre ei este ok in interior. dar sunt unele persoane foarte armonioase printre acele persoane, si printre alte persoane, priveste catre persoanele acelea

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebunia, si ratacirea veacului acestuia.