| Mara14 a întrebat:

De ce incep unele persoane sa isi doreasca moartea? Neimplinirea anumitor visuri ar putea fi un motiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prea mult pesimism acumulat le altereaza functiile mintale dorind sa moara

| Mara14 explică (pentru mgtow):

Ai gasit tu ceva bun in lume? Eu nu

| mgtow a răspuns (pentru Mara14):

Am gasit, meseria care o fac si banii care imi fac de cap cu ei fara alte complicatii

| Mara14 explică (pentru mgtow):

Si care ar fi acea meserie care te-ar multumii? Meseria pe care o doream eu nu mai am cum sa o fac. Am fost o persoana ghinionista mereu. Mare mi-ar fi mirarea sa am noroc acum

| mgtow a răspuns (pentru Mara14):

Sant sofer pe autobuz si asta nu il consider un servici, e un hoby care il fac si castig bani din placere laughing dupa un an poate o sa plec in Norvegia sau Elvetia sa merg cu autocarul prin europa o sa vad

| Mara14 explică (pentru mgtow):

Vai ce meserie banoasa. Mai mult de 2000-2200 nu ai(asta vorbesc in lei). Mie nu mi-ar ajunge atat. Nu vreau sa ma limitez la cumparat zilnic cartofi si ceapa, apa de la robinet.

| mgtow a răspuns (pentru Mara14):

E un salariu destul de bun + ca pot pune bani deoparte, imi iau ce mancare vreau si ies afara sa mananc un fast food la ocazie pentru ca nu am familie si fiind singur imi permit mai multe, alti romani au salarii mai mici dar si cei care au salarii mai mari se lefaie in bani sa se simta bine

| Mara14 explică (pentru mgtow):

Depinde. Daca ai acasa si un copil mic care te intreaba,, Mi-ai luat ceva bun(inseamna ceva dulce) si tu sa ii zici nu mi-ar pica cerul in cap.

| mgtow a răspuns (pentru Mara14):

Nici nu vreau sa am o familie, mie imi place viata de burlac. Mai prind cate o femeie pe autobuz cand zice ca nu are bilet si arata bine o agat laughing

| Mara14 explică (pentru mgtow):

Mai sunt astfel de persoane care zic ca nu au bilet? La mine daca in autobuz sunt 10 persoane maxim 2 au bilet sau abonament.

| mgtow a răspuns (pentru Mara14):

Sant pentru ca casierele pleaca la 7 seara acasa si nu sant automate de bilete iar lumea mai da cate o spaga la nea soferul si gagicile le mai selectez laughing

| Mara14 explică (pentru mgtow):

laughing. Am aflat si eu ceva de la o colega. La noi de obicei compostorul nu are prea multa cerneala si nu se vede clar ca e facut. Si am aflat de la ea ca poate fi sters si circul cu acelasi bilet de cateva zile laughing

| 愛日本 a răspuns (pentru Mara14):

Ai intrebat de unele persoane, nu sa ghicim cum e la tine.

| 愛日本 a răspuns:

-singuratatea
-defaimarea
-discriminarea
-nedreptatea
-inselatoria
Uneori te saturi sa te mai confrunti cu toate astea.

| Mara14 explică (pentru 愛日本):

Ei bine la mine nu e nici una din cele spuse de tine.

| RainmakerX a răspuns:

Aceste persoane isi doresc moarte intrucat pentru ele daca au esuat intr-un anumit plan au pierdut instant si razboiul, ceea ce nu este adevarat.
Aceste persoane nu au pe cineva care sa le aline durerea, nu vor sa vorbeasca sau nu pot sa discute cu nimeni despre problemele lor, despre visurile care le-au fost spulberate din cine stie ce motive...
Se ajunge la depresii si dupa la sinucidere.
Este doar parerea mea.
Bafta!

Deci da, si neimplinirea anumitor visuri poate duce la astfel de dorinte macabre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de iubire.

| Mara14 explică (pentru anonim_4396):

Nu sufar de asa ceva.

| Zacase a răspuns:

Acele persoane sunt ceva soi de atei informaticieni. Adica daca aufacut greseli destule, sau n-au trecut de vreun level (a se intelege etapa a vietii) cred ca daca ar murii, ar lua-o de la capat. Desigur, ar repeta probabil aceleasi greseli...

| Bmth_Emi_1996 a răspuns:

Neimplinirea anumitor visuri ar putea fi un motiv bine intemeiat...Sunt multe motive, cu ar fi:
-neitelegerile cu cei din jur,
-certurile cu parintii...
Spre exemplu, cand un om nu mai face fata unor anumete probleme, si sufera, isi doreste moartea...
Pur si simplu nu isi mai doreste sa traieasca, considera ca va fi mai bine in alta lume...
Sau uneori, chiar si lipsa de atentie poate duce la gesturi extreme pentru a fi luata in seama acea persoana.
Sper ca te-am ajutat.

| Mara14 explică (pentru Bmth_Emi_1996):

Neintelegerea cu cei din jur_nu o sa imi placa niciodata oamenii. Sunt niste fiinte foarte parsive si nemiloase. Deci in cazul meu ar fi neimplinirea unui vis sau a unei dorinte mai bine spus.

| Joakim a răspuns:

Am sa-ti las niste versuri dintr-o melodie, gandeste larg si iti dai seama.
"Universu depinde de sensu' pe care il vezi tu
Iti raspunde procesu' care asigura progresu'...
Ca sa mearga mersu' inainte, deci iata!
Creatia a-nceput dar n-a fost terminata
De-aia! Nu exista un sens fix
Lucrarea continua, faci parte din mix
"