| Buresbista123 a întrebat:

Mie mi a facut ziua, sper sa va placa si voua? sunt curios cati dintre voi se identifica cu videoul? http://www.youtube.com/watch?v=jyjNXdEGjO4
http://www.youtube.com/watch?v=9D05ej8u-gU

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Frumos.

| WR104 a răspuns:

Merci

| Mădă0611 a răspuns:

Ta-dah! :))
Mie n-are cum sa imi "faca ziua", pe langa ca nu aud tot (e cineva prin preajma si nu stie sa faca altceva in afara de mizerie si galagie), deci mare parte e pe ghicite, mi s-a facut rusine ca abia dupa 20 si un pic de ani m-am trezit, oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata. Fara net, probabil as fi fost crestina, un articol de pe descopera.ro m-a trezit de tot. Multumesc lui dumnezeu ca am dat peste articol :))
http://www. descopera.ro/stiinta/4238441-efectul-placebo-miracolele-mintii si de aici a pornit cautarea, pe ceva concret, incepusem sa ma trezesc mai devreme, dar era doar o banuiala, mai stiam si "amenintarea" lui Pascal...

| Duucu a răspuns (pentru Mădă0611):

Bingo! De mult mă întrebam ce-i Placebo.
He he, măine mă duc la preot să mă laud că am învățat lucruri împotriva religiei big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

Autosugestie devil

Eu abia astept sa ma intrebe popa de ce nu mai merg la biserica, dar sa ma prinda intr-un moment in care am chef de vorba si 2-3 nervi. laughinghee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App, asa functioneaza vindecarile "miraculoase", boli tratate cu rugaciune si apa sfintita. Am mai dat exemplul, daca un crestin se simte rau si ii dai niste apa de la robinet spunandu-i ca e sfintita, o sa se simta bine laughing, merge si invers, cu vraji si blesteme, care nu exista, dar ideea ca exista poate dobori oamenii creduli.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Un articol te-a convins sa devii "ateita"?laughing)
Abia astept sa citesc.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Mădă0611):

Poti trimite te rog linkul? Poate ma trezeste si pe mine.Ma tot gandesc, daca exista in mod sigur sau nu Dumnezeu.Iar faptul ca nu-s capabil sa-mi dau seama, pur si simplu ma face s-o iau razna! As putea adauga ca am infiripate in psihicul meu 2 sfere de influenta.Argumente pro si contra.Sunt zbuciumat total laughing.
Multumesc anticipat.
Abia astept sa citesc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Am pus link-ul, doar ca nu merge, desi la editare nu aparea acel spatiu dupa w punct, si n-ai citit atent, am zis ca aveam banuieli, erau mai multe lucruri, dar autosugestia m-a trezit :P E greu sa iti dai seama ca nu exista cand nu prea ai cunostinte din diferite domenii, peste toate argumentele te gandesti, daca dumnezeu nu exista, de ce se vindeca lumea prin rugaciune? Autosugestia e raspunsul.

Sa vedem daca acum merge: http://www.descopera.ro/stiinta/4238441-efectul-placebo-miracolele-mintii :-?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Mădă0611):

Multumesc mult! Joan ala se vede ca-i destept.Mananca psihologie pe paine.Si stie foarte bine sa profite de beneficiile acestui efect.Probabil de asta-i si atat de sigur pe el laughing.Si-a autoadmnistrat o doza de "placebo" laughing, altfel nu-mi explic cum atingea cu atata siguranta corneele oamenilor cu un cutit.Un milimetru era de ajuns ca sa orbeasca cineva.La fel si celelalte "operatii".

| sublime89 a răspuns:

Da, eu le stiam pe amandoua. Ma bucura sa vad ca si altora le place.

Răspuns utilizator avertizat