| EmaS a răspuns:

Religia este o inventie omeneasca, Biblia ne vorbeste despre o relatie nu un sistem condus de dogme sau reguli. Inima este asezamantul religiei adevarate si adevaratul crestin este crestin in inima.Totusi trebuie sa avem toleranta fata de cei care au alte convingeri, ma refer la natura umana nu la vicii.

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

Da care e adevarul ala crestin---cumva promovarea sclaviei, violului si a crimei pe care le gasesti in Vechiul Testament, tu dara a citi biblia vrei sa spui ca nu erai o persoana buna? dar poate si alte religii au adevaruri...nu numai cea crestina daca ma intelegi...

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

De acord cu tine. Exista o dragoste fireasca si una dumnezeiasca.

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

Si care ar fi aia Dumnezeiasca, cu ce e diferita de una umana?

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Dragostea dumnezeiasca este cea jertfitoare care iubeste si daruieste neconditionat.

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

E pe bune si aia umana cum e? nu ai vazut oameni care sa iubeasca exact cum ai scris mai sus?
Poate nu ai vazut nebuni care si rastignesc copii ca sa spele pacatele altora, pacate pe care tot el le a creat ca totul e controlat de el si pacate care stia ca au fost sunt si vor fi, dar si aici mai gasesti cazuri de oameni asa dusi cu pluta

NOname
| NOname a răspuns:

Desigur, religiile sunt o invenţie umană.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| DiamondEyes a răspuns:

Sigur, doar nu sunt rasarite din ceruri.
Va mai dura ceva pana [macar] 50% din populatia Pamantului va realiza asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Pai si normal ca religia e o inventie...La fel si gizaz al vostru.Majoritatea oamenilor tind sa cred ca ceva "divin" cuma ar fi dzeu n-ea creat cu un scop anume.Dar realitatea e alta ca de obicei.Noi nu suntem creatia unui mos. Uita-te aici si iti va schimba parerea https://www.youtube.com/watch?v=JOk0fGYf5g4.

| Buresbista123 explică (pentru Dumniezău):

Stiu videoul si mi se pare o aberatie,singurul scop e in capul nostru singurul mare design e gandit prin mintile noastre, nu exista un inceput sau un sfarsit decat in perceptia noastra, sa nu uitam de multiversuri, faptul ca ceva te a creat si ca acel ceva e absolut e o aberatie a mintii umane care cand se gandeste la asta el de fapt simte si experimenteaza momentul in care el prima oara a fost constient de propria persoana pe lumea asta, prima data cand erai mic cand te ai nascut sau poate cand creierul a fost destul de dezvoltat incat sa rationalizeze prezenta ta pe lume
http://www.youtube.com/watch?v=nZiROWO6iVs

| Dumniezău a răspuns (pentru Buresbista123):

Daca tie ti se pare o aberatie ceea ce a spus atunci nu e problema mea. Poti sa traiesti in continuare cu frica de gizaz si sa nu faci nimic altceva decat sa te rogi...sau poti sa traiesti liber si sa realizezi in viata ca de fapt dzeu este un mit ca toate celelalte religii de pe lumea asta

| Buresbista123 explică (pentru Dumniezău):

Cu asta s de accord 100 la suta, daca traiesti in realitate si esti un om rational nu exista alt raspuns...

| Buresbista123 explică (pentru Buresbista123):

Cred ca am confundat primul link trimis de tine, scuze, vezi mai uita te o data la linkurile mele, sunt exact impotriva teoriei vreunui prieten imaginar

| ciotori a răspuns:

Nu sunt o inventie umana, sunt un mod de viata pe care il alege sa il traiesti

| giuliano2013 a răspuns:

Pe mine m-a luat groaza cand am auzit k exista peste 200.000 de religii, sa fim seriosi 200.000 la o populatie globala de 7, ...mil locuitori? bine inteles ca este o inventie umana...