| troleibuz a întrebat:

Mircea Cartarescu a spus intr-una din cartile lui ca ne plac femeile pentru ca "se trag din fetite".
Ce parere aveti?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate femeile trec prin stadiul (perioada de varsta) de fetite, de la nastere si pana la adolescenta, asa ca doar exprima o realitate.
Ca datorita acestei realitati autorului ii plac femeile este strict problema lui. De mult se spune ca "De gustibus et coloribus non disputandum!"

| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să-l intrebăm pe musiu Mirciulică ce a vrut să spună cu asta

| troleibuz explică (pentru sierra1):

Musiu Mirculica pare in lumea lui Mi-e frica de un raspuns.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pare dragut, ca dintr-un suflet inocent. Parerea mea.

| T0T a răspuns:

Având în vedere că în trecut marea parte din femele se căsătoreau și își pierdeau virginitatea de când erau fetițe, poate fi o realitate, indiferent de interpretare. Desigur, sunt multe moduri de a interpreta asta. Doar am zis să subliniez ceva evident.

| troleibuz explică (pentru T0T):

Cartarescu are 62 de ani.

| T0T a răspuns (pentru troleibuz):

Deci un om de 62 de ani e atras de bunicuțe? Nu aș crede.

| troleibuz explică (pentru T0T):

Ma refer ca trecutul lui nu e foarte indepartat de al nostru.

| T0T a răspuns (pentru troleibuz):

Natura umană e aceeași.

| troleibuz explică (pentru T0T):

De acord.

| Wr3nch a răspuns:

E cam subiectiv sincer. Depinde ce perceptie ai fata de fetite, pentru ca is oameni la care nu le plac copiii de exemplulaughing

| troleibuz explică (pentru Wr3nch):

Pentru mine are un aer de pedofilie afirmatia asta.

| Wr3nch a răspuns:

Also ''De ce iubim femeile'' e plina de citate de gen care nu prea is relevante.
Pentru că fac toate treburile sâcâitoare şi mărunte din casă fără să se laude cu asta şi fără să ceară recunoştinţă.-fals, is unele care iti reamintestc constant ca fara ele ar fi cocina.
Pentru că nu se masturbează.-fals
Pentru că nu se gândesc cum să i-o tragă tipului drăguţ pe care-l văd în troleibuz.- o fac, dar nu vor spune.
Si as putea sa listez mai multe dar nu are rost.

| troleibuz explică (pentru Wr3nch):

Pentru că au de fiecare dată org@sm. Pentru că dacă n-au org@sm nu îl mimează.

Este o carte mediocra. Dar foarte citita din pacate.

| Wr3nch a răspuns (pentru troleibuz):

''pentru că dacă n-au org@sm nu îl mimează. ''Mai mare minciuna nu am citit.

| gabicoo a răspuns:

Cărtărescu? Cine-i ăsta?
Aaaaaa! Dacă țin minte parcă e unul din care cita Băsescu! Deci nu-l cunosc!
winking

| anamariarot a răspuns:

Poate a făcut aluzie la inocență, la puritate, poate a spus-o doar de dragul artei sau poate a rămas blocat în prima parte a vieții dintr-un punct de vedere, cine știe. Involuntar compar acest gen de afirmații cu ce a scris Nabokov în Lolita și mi se par minore pe lângă ce-i acolo laughing

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Practic ne-ai dat 20% din ce a vrut să transmită. Nu putem să aruncăm cu păreri la asta mai ales când prima impresie este fie că nu-i plac copiii, fie are o conotație rea.

| troleibuz explică (pentru h379m3973423):

Nu are un context important. E doar o insiruire de motive pentru care iubim femeile. Cum ar fi ca au mereu org@sm. Nu se uita la filme porn0. Si ca se trag din fetite.