| astertix09 a întrebat:

Multi oameni au tendinta sa faca exact opusul a ceea ce exista stabilit in legi sau in carti cu reguli de comportare in societate. Biblia de exemplu stabileste toate normele morale ale unei societati, dar a devenit doar o lectura suplimentara si nu un ghid de conduita. Daca ar exista o carte cu reguli pentru imoralitate, credeti ca societatea ar vira mai mult catre moralitate?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu! Tendinta copilului si adolescentului este de a se opune regulilor! Societatea nu se bazeaza pe moralitate... Un om liber este raspunzator pentru actiunile lui... le face in asa fel incat sa nu deranjeze pe nimeni... Pe cand un om constrans de societate face ce zice societatea... Nu trebuie sa gandeasca. Societatea face asta pentru el... Societatea vrea roboti, nu oameni!
Moralitatea poate veni de la oamenii care te inconjoara. Daca acei oameni o au... iar tu stai mult in preajma lor, le vei prelua obiceiurile... dar te poti descotorisi de ele cand ajungi in alta parte, dai de alt tip de persoane, esti calcat in picioare si iti dai seama ca... "nu e bine sa fii asa". doar pentru ca suferi...

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

E adevarat ca Biblia stabileste niste reguli morale specifice unei anumite epoci si unei anumite societati. Unele dintre ele par desuete astazi. Iata una, privitoare la asuprirea saracilor care emotioneaza si astazi:"daca iei zalog haina aproapelui tau, sa i-odai inapoi inainte de apusul soareluI."Daca legea asta si altele asemenea au acum doar o valoare poetica, cele zece porunci nu vor fi niciodata invechite si incalcarea lor va fi considerata crima cat va dainui lumea.Biblia nu trebuie sa devina o lectura suplimentara ci chiar este o carte importanta a spiritualitatii umane. Poate nu e un ghid de conduita intrucat relatiile interumane capata alte nuante nu de la secol la secol ci chiar de la an la an. Oricand, insa cel ce-si va ucide semenul se va numi criminal si va fi pedepsit.Nu, n=ai dreptate ca oamenii fac opusul de ceeace le impune legea, Doar copiii, care n-au aflat inca ce e o lege, o fac.ALtminteri te conformezi.Caci in afara ca pedepseste legea si apara.Pe inocenti.sa SPUNEM CA INCALCI REGULILE DE CIRCULATIE.eSTI UN REBEL si nu-ti pasa ca e oanumita restrictie de viteza.CU CE E VINOVAT CELALALT CARE CIRCULA CORECT? nu, nu cred ca e nevoie de o carte de reguli de imoralitate ca societatea, in plenitudinea ei sa fie morala.Pentru ca desi exista indivizi iresponsobili, RATIUNEA E MAI PUTERNICA.Si apoi de ce sa nu avem incredere ca, asa cum ne spun povestile"binele invinge raul?

| mariusres a răspuns:

Daca tu o sa aplici magariile descrise in biblie o sa ai toate sansele sa creezi un stat totalitar. probabil nu ai citit biblia deloc daca tu crezi ca basmele de acolo pot constitui norme de conduita sociala.(sper ca nu te-a inselat vreodata nevasta pentru ca va trebui sa o mori cu pietre potrivit cartuliei tale). cum spunea cineva mai sus: defineste ce e moral si ce nu si mai discutam pe urma.

| mariusres a răspuns:

Daca tu o sa aplici magariile descrise in biblie o sa ai toate sansele sa creezi un stat totalitar. probabil nu ai citit biblia deloc daca tu crezi ca basmele de acolo pot constitui norme de conduita sociala.(sper ca nu te-a inselat vreodata nevasta pentru ca va trebui sa o mori cu pietre potrivit cartuliei tale). cum spunea cineva mai sus: defineste ce e moral si ce nu si mai discutam pe urma.

| mariusres a răspuns:

Asterix, parerea mea e ca normalitatea inseamna dreptate.
gresesti, platesti, fara discriminari, fara justitie corupta. povestile din biblie cu iubire si toleranta sunt doar povesti.eu nu cred ca ai vrea sa-ti fie ucisi parintii si sa vina un popa sa-ti spuna sa intorci si celalalti obraz. pur si simplu nu ar fi moral.
in legatura cu intrebarea ta, eu cred ca este una deziderativa. tu spui ca oamenii au tendinta in general sa faca opusul a ce li se spune ca e corect. nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta, dar majoritatea oamenilor se supun legilor si asta nu din cauza ca sunt constransi neaparat de pedeapsa, ci pentru ca asa simt ei ca e bine.si stii de ce? pentru ca legile reflecta societatatea. oamenii fac legile si le fac astfel incat sa le convina la majoritatea. tu daca nu savarsesti un omor, nu oferi spaga sau nu il bati pe vecinul de bloc sper ca o faci pentru ca sa stii ca nu e corect, nu pentru ca o carte veche de 2000 de ani iti spune asta. daca tu gandesti asa inseamna ca problema e mai grava decat crezi.
daca tu faci un bine trebuie sa il faci cu constiinta impacata si nu in modul crestin de genul "las ca ii dau la cerestoru asta o paine c-apoi m ajuta si pe mine dumnezeu". asta e egoism pur!

| mariusres a răspuns:

Oliana, e pacat ca ai pus biblia pe un piedestal asa de inalt.
exista carti care reflecta o moralitate inzecita in comparatie cu acea scriere. trebuie doar sa cauti happy
si nu uita, e doar o carte si chiar una proasta as adauga. stiu ca esti crestina, dar foloseste-ti empatia si incearca sa te pui pentru o clipa in locul unui budist, sintoist, zoroastrian, musulman etc. o sa vezi ce hilara o sa ti se para atunci biblia...

| mariusres a răspuns:

Asterix, daca tu faci un bine pentru a-ti impresiona zeul (instantra suprema) e grav, foarte grav. inseamna ca esti doar un egoist pe care il doare in 14 de ceilalti, iar daca ajuti pe cineva il ajuti doar din interes. crezi ca zeul tau e asa de prost incat sa nu-ti ghiceasca intentiile? sau si mai mult, crezi ca zeul tau e asa de incapabil incat sa aiba de nevoie de sacrificiile unui biet muritor cum esti tu? inseamna ca zeul tau e foarte sadic si orgoloios in acest caz!

| mariusres a răspuns:

Oliana, ma bucur ca ai citit si coranul, dar asta nu prea te ajuta intrucat coranul e inspirat din biblie, iar islamul, la fel ca si crestinismul e tot o secta a iudaismului. astea sunt cele mari 3 religii monotesite care se bazeaza pe mituri identice. variatiuni pe aceeasi tema cum s-ar spune.
oliana, daca vrei sa-ti faci o parere obiectiva incearca sa citesti si filosofii care pun la indoiala credintele oamenilor si religiile. stiu ca e greu pentru un crestin sa faca asta intrucat asa ati fost invatati, sa nu va indoiti de nimic din ce scrie in miturile biblice(tot ce e contra e lucrarea diavolului, nu happy? ), dar pentru a avea o viziune completa asupr acestor aspecte si a-ti forma o parere obiectiva trebuie sa faci si acest pas. respect si numai bine!

| astertix09 explică:

Sa nu transformam discutia intr-un despre fanatism, de orice fel ar fi el. Societatea are mecanismele ei de a regla toate rabufnirile si pornirile unor grupuri. Biblia singura, nu este suficienta pentru ca este prost aplicata. Dar legile statului? Dar ceea ce se invata in scoala despre buna purtare in societate, despre toleranta si multe alte lucruri frumoase pe hartie?
Discutam liber daca opusul unor norme ar readuce societatea la un fel de normalitate. Un fel de psihologie inversa.
Normalitate este atunci cand sti ca esti in siguranta pe strada, sti ca nu esti inselat in diverse moduri pentru supravietuirea unor indivizi. Normalitatea este atunci cand aceste fapte sunt oprite la timp si pedepsite pe masura.
Biblia a fost rezumata la cele 10 porunci. Cele zece porunci exista si in legile statelor. Nu cred ca exista vreo lege in lumea asta care sa contravina lor. Societatea tot timpul s-a ghidat dupa ele.
Ganditi-va doar la mesajul universal, iubirea si toleranta.

| astertix09 explică:

Cristi 21 cartile alea cu moralitate inzecita sunt apărute dupa Biblie, nu sunt un fanatic religios. Dar sa spui ca toate cartile alea exista mai presus de biblie este total fals. Autorii aia care le-au scris au fost influentati in mod direct de accesul la surse religioase sau prin intermediul altor persoane, de aceea pot sa para cei mai buni. Daca ajuti un om, in mod sigur o faci pentru a castiga ceva in fata unei instante supreme. Sa ne trezim la realitate, traim intr-o societate de consum in care nimic nu e gratis, degeaba.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Tot ce e interzis e palpitant...cam asa era vorba aia veche...nu? laughing
Lumea nu se gandeste la ce va urma dupa moarte...de aceea traieste prezentul din plin.
O viata ai.si merita sa profiti de ea.
Si legat de ...regulile pentru imoralitate ...ai citit cartea "Ghidul Nesimtitului" de Radu Paraschivescu?
Orice nesimtit care mai citeste din cand in cand are asa ceva acasa...si iubeste cartea.Cu toate ca aceasta carte a fost scrisa in ideea ca poate va ajunge pe mana vreunui nesimit, iar acesta in urma lecturarii isi va schimba comportamentul...randamentul nu a fost cel dorit.Nesimtitii iubesc cartea si continua sa fie nesimtiti.
La fel ar fi si cu acea carte cu reguli pentru imoralitate.

Societatea din ziua de azi iti permite o gramada de libertati. E decizia ta daca esti crestin sau nu, e decizia ta daca fumezi, e decizia ta daca bei. Urmand aceste "decizii" ajung la abuzuri.pe care la urma urmei.nu ti le poate interzice nimeni cat timp nu deranjezi pe nimeni.
Orice om curios din fire profita de o situatie ce ii ofera satisfactia de incerca ceva ce e interzis.
Si eu sunt adolescenta si sunt constienta ca nu e bine sa beau, sa fumez, sa stau pana dimineata in cluburi (pentru ca inca nu am 18 ani). Totusi o fac pentru asta e perioada in care se fac astfel de lucruri.
Nu vreau sa fiu aici aparatoarea nesimtitilor si imoralilor... dar in general adolescentii simt nevoia sa experimenteze ceva noi, oricat de imoral sau ilegal ar fi. Incerci sa vezi cum e iarba...desi stii ca e ilegal. Incerci sa conduci o masina chiar daca nu ai inca permis de conducere.Il injuri pe Xulescu si il ameniti cu bataia pentru ca s-a uitat mai ciudat la prietena ta, cu toate ca te poate da in judecata pentru asa ceva.
Sunt o gramada de chestii pe care un om le face mergand pe ideea "regulile sunt facut sa fie incalcate" sau "nu sunt nici primul si nici ultimul care face chestia asta".
Din punctul meu de vedere, viata merita traita pe cat se poate.Nu vreau sa ajung batrana si plina de regrete ca puteam sa fac ceva si nu am facut.
Cat despre imoralitatea adolescentilor...in general acestia isi revin odata cu intrarea in maturitate.Sunt si cazuri speciale in care persoanele respective nu se schimba deloc... dar aici e vina familiei care i-au educat prost. Un om normal ce a primit o educatie buna de la parinti... oricat de tentat ar fi sa o ia pe aratura...stie cand e momentul sa se opreasca.Stie cand ceasul maturizarii a venit si lasa la o parte actele de dat in stampa.Ca la urma urmei...cam asta e vina imoralitatii adolescentine- a te ridica in ochii prietenilor prin nesimtirea si preversitatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia, ar trebui invatata. veti fi surprinsi sa aflati ca Biblia, poate fi perceputa ca un manual de utilizare a creatiei-omul. happy da, scrie in Biblie cum sa-si poarte parul barbatii si femeile, de ca pot manca unele popoare carne de porc in timp ce pentru altele e un aliment "spurcat", cum sa-ti construiesti casa si unde sa pui locul pentru resturi - wc-ul, cum sa-ti inveti si educi copiii, etc. este incredibil faptul ca in Biblie sint reguli si invataturi care au fost, sint si vor fi valabile in veci. sint invataturi carora astazi le spunem proverbe populare. nu degeaba i se spune Bibliei, Cartea Cartilor. cred ca lumea ar fi un pic mai buna daca biblia s-ar preda in scoli, daca ar fi o lectura obligatorie. desigur, ar fi o munca deosebita ca sa se extraga toate invataturile in termeni actuali, pe intelesul tuturor, dar sunt teologi care au facut rezumatul fiecarui capitol al Bibliei. cred ca multora le-ar face placere sa cunoasca tainele Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi21, nu blasfemia! in Biblie nu scriu magarii. si apoi trebuie sa faci deosebire intre Vechiul Testament si Noul Testament. cred ca tu nu ai citit biblia, sau ai citit doar citeva pagini pe ici pe colo. nu vreau sa te supar dar daca nu ai ceva bun de spus despre ceva mai bine sa nu spui nimic. eu am citit si chiar studiat Biblia si a perceput-o altfel decat inainte de a o citi. sint crestina, dar nu ma dau in vant dupa preoti si interpretarile lor. vorbeam strict despre Biblie, o carte scrisa la inspirate divina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi21 am citit si Coranul happy

| unsfatbunlacasaomului1 a răspuns:

Defineste moral, imoral si normal