| Vizitiul a întrebat:

Ne luptam pentru a trai sau traim pentru a lupta? Argumentati.

18 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

Pitica97 -Tu lupti pentru funda, de asta nici nu ti-o dau. Nici daca meritai nu ti-o dadeam. Asa si in viata, degeaba lupti, daca nu stii cum sa lupti.

| Vizitiul explică:

SomethingNew-Ai spus totul, dar, de fapt, nimic.

| Alphawolf a răspuns:

Ambele. Luptam pentru a trai - ne asiguram viitorul. Traim pentru a lupta - vrem sa dovedim...ambitia si sperantele ne baga in concurs.

| wales a răspuns:

Ce spune cuvantul Lui Dumnezeu:
Din pricina caderii omului in pacat pamantul este blestemat si pentru a traii omul trebuie sa munceasca cu multa truda.Genesa 3:17.
Concluzia este, ca viata nu este usoara dar merita traita asa cum doreste Dumnezeu.

| wales a răspuns:

Lora,fiecare cred ca-si exprima punctul lui de vedere,este parerea mea personala si nu inteleg de ce crezi ca intrebarea mea suna a obligatie? nici Dumnezeu nu te obliga, cu atat mai mult eu, era doar o remarca la ce spune biblia.
Citeste mai atenta pe viitor.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Cu toţii ştim ce înseamnă a lupta. Dar oare câţi ştim ce înseamnă a a trăi? Pentru a trăi cu sensul de a trăi (nu doar a supravieţui), nu e nevoie de luptă. E nevoie de pace cu ceilalţi, mai ales cu tine însuţi. Nu e nevoie deloc de luptă deoarece oamenii nu ar trebui să te influenţeze, însă totuşi prea mulţi luptă fără a şti pentru ce.
Însă din păcate în zilele noastre trebuie să luptăm pentru a trăi cu sensul de supravieţuire...

| NoChanceForUs a răspuns:

Ambele.Viața aduce greutăți de la sine, pentru a trece mai departe este deci nevoie de luptă.A trăi înseamnă a lupta(puteți contrazice asta), deci trăim pentru a lupta.

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Luptam pentru a trai dar daca traim prea bine trebuie sa ne luptam din nou pentru a trai si mai bine de unde ajungem la concluzia ca suntem cam stupizi.

| Bya132 a răspuns:

Luptăm pentru a trăii. În marea majoritate a cazurilor din România(și nu numai) viața este o luptă continuă.Ne zbatem încontinuu pentru a ne fi bine, deci, pentru viață. Uneori, luptăm fără motiv.Pur și simplu de dragul de a continua, de a vedea viitorul. Lași, ai văzut, pleacă (se sinucid). Trebuie să ai voință și curaj, să te bagi în orice " colțișor " pentru a te descurca în viață cât poți de bine.

| unknownn a răspuns:

Amandoua,pentru ca daca ne luptam pentru a trai automat traim pentru a lupta

| PinkDea a răspuns:

Luptam pentru a trai ...mai ales romani, luptam deaorece speram ca maine va fi mai bine, ca maine nu vor mai fi atatea suflete triste, dar totusi maine suntem mai aproape de moarte si totusi...uni sunt mereu cu zambetul pe buze

| bogz a răspuns:

Ne luptam pentru a trai pentru, a supravietui si pentru a avea strictul necesar

| pink10 a răspuns:

In ziua de azi ne cam luptam pentru a trai big grin
De fapt asa a fost mereu in cazul meu happy Nu poti obtine ceva daca nu te lupti pentru acel lucru, nu obti respectul celor din jur, daca nu te lupti pentru el, nu poti deveni cineva, daca nu te lupti pentru asta happy
Deci, ne luptam pentru a trai love struck [ parerea mea big grin ]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

depinde si de destin,dar in cele mai multe cazuri,fiecare dintre noi, luptam pentru ceva mai bun, fara lupta nu exista viata, fara lupta nu exista moarte...

| Dobitoc a răspuns:

Este logic ca trebuie sa luptam pentru a trai.

| SomethingNew a răspuns:

Traim pentru a supravietui. Si cu asta am spus tot. laughing

| User26 a răspuns:

Luptam pentru a trai deoarece : viata e o luptawinking fundits`a pls?