| Maia a întrebat:

Ne temem de moarte si oare de ce? Lumea si-a facut o viziune asupra mortii imaginandu-si un barbat in negru, o umbra, cu o coasa in spate. E adevarat ca-i greu sa constati ca o persoana din viata ta dispare dintr-o data.Insa chiar ar trebui sa ne temem de moarte? Moartea nu inseamna, oare, o alta viata intr-un alt plan?

26 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Oamenilor nu le este frica de moartea in sine, ci de imprejurarile mortii. Mie nu mi-e teama de moarte, mi-e teama ca n-o sa mai fie viata dupa moarte.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Moartea... un cuvânt care ne dă fiori celor mai mulţi dintre noi. Însuşi sensul cuvântului în sine ne face să "tremurăm" la gândul că vom părăsi cele lumeşti, rudele,cunoscuţii,prietenii,etc.
Motivele pentru care omul are acest sentiment de teamă în faţa morţii sunt diferite de la o persoană la alta,în funcţie de modul de gândire şi de percepţie a celor din jur, în funcţie de cultura fiecărui popor în parte şi în funcţie de religia practicată.

Nu spun de ce îmi este teamă pentru că, din păcate cred în proverbul,, de ce ţi-e frică, nu scapi"big grin.

O seară plăcută!

| Flav a răspuns:

Sa ma tem de moarte? Mai degraba ma tem de viitor. Zi-mi cand o sa mor, sa am vinul pregatit langa mine.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Moartea este un proces natural. Tot ceea ce am văzut eu trist în moarte nu a fost moartea în sine ci durerea pricinuită altora de către această moarte. Eu unul nu cred că mă tem, nu prea am motive pentru care aş face-o. Deşi îmi iubesc viaţa nu mă deranjează nici moartea căci oricum aceste lucruri nu le controlez. De fapt, tristeţea oamenilor de cele mai multe ori este adusă de încercarea de a obţine lucruri pe care nu le pot controla.

| NoChanceForUs a răspuns:

Hm...aici Moartea.Cu ce te pot ajuta? Asa, vad ca lumea a dat-o in "polemicuri", pareri despre ce e dincolo etc.Eu sunt mai mic nu prea iti inteleg intrebarea.Si cand nu ai o intrebare clara, se intampla ca toata lumea sa zica ceva egal si de sens opus.Dar de moarte nu-mi este frica, imi este frica de chinurile dinainte si de lucrurile care mi-au ramas pe lista nebifate.

| MeScorpion a răspuns:

Cu siguranta toti ne temem de moarte pentru ca nu avem un raspuns concret. Ce se intampla cand mori?
Iar oamenii se tem de necunoscut.( Si aici ma refer la majoritate)

| mgtow a răspuns:

Moartea e ceva care se intampla intr-o secunda si nu simtim chin cand ni se intampla asa ceva, nu avem de ce sa ne fie frica de asa ceva.

| Nicoleta a răspuns:

E adevarat ca moartea nu inseamna neaparat un sfarsit, dar cu toate astea, omul intotdeauna va suferi dupa o persoana pierduta.
Eu personal nu ma tem deloc de moarte si is constienta ca pot muri maine, peste o luna sau peste 50 de ani, ca nu sunt stapana pe viata mea si ca nu pot hotara eu cat sa traiesc.
Cum ai spus si tu, lumea si-a facut o imagine gresita asupra mortii si eu cred ca atunci cand ai o viata frumoasa, nu ai de ce sa te temi de moarte.La urma urmei, dupa moarte e o alta viata.
Poti cauta pe internet sau pe youtube marturii ale unor oameni care au fost in moarte lcinica
Spre exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=5CfQ6VDqj

| LemonCandy a răspuns:

Nu ar trebui sa ne temem de moarte. dar uite ca o facem happy
Ar trebui sa fim fericiti ca vom incepe o noua viata alaturi de Dumnezeu, nu va mai trebui sa muncim, acolo, sus, vom avea o viata minunata doar slujindu`l pe Dumnezeu. [Asta cred eu laughing]

| Andraa_3088 a răspuns:

In general, eu cred ca ne temem de lucrurile pe care nu le cunoastem in profunzime. Ne temem pentru ca nu stim exact ceea ce se va intampla cu noi atunci.

| IceCreamDoll a răspuns:

Eu cred ca inseamna o alta viata, in alta lume, dar nu toata lumea gandeste la fel, deci fiecare isi imagineaza altfel :d. Cei cu imaginatia prea bogata se gandesc la tot felul de minuni... Dar nu cred ca trebuie sa ne temem de moarte!

| PinkDea a răspuns:

nu ar trebui sa privim moartea ca " sfarsitul lumi " ...de unde sa stim noi ca poate ne mai nastem o data

| fluturasul a răspuns:

Depinde. Nimeni nu iti poate spune exact ce inseamna moartea. Fiecare religie si fiecare cultura are opinile ei despre ce inseamna moartea. Nimeni nu iti poate spune ce o sa se intamplae cu tine dupa ce vei muri. Omul este liber sa creada ce vrea. De exemplu egiptenii credeau ca omul dupa moarte va trai o alta viata si nu vedeau moartea ca ceva rau ci ca inceputul unei noi vieti. De aceea mai ales faraonii erau inmormatati cu toate bogatiile lor pentru a le folosi in cealalta viata sau dupa cum probabil sti multe popoare cred in reincarnare dar in mod normal religia crestina nu admite existenta unei alte vieti dupa aceasta. Oameni se tem deobieci de ceea ce nu cunosc. De aceea ne temem de moarte, pentru ca nu stim ce se va intampla dupa.

| SuntEuAlex a răspuns:

Mane ai pus o intrebare care chiar n-are raspuns nu stiu ce sa zic eu intrevad moartea ca viata reala viata noastra care o traim acum mi se pare doar un vis si cred ca realitate ie cand te trezesti si cand mori in vis

| monikaaaaaaaaa a răspuns:

"Moartea nu inseamna, oare, o alta viata intr-un alt plan?"

sincer nu stiu.
dar, nu imi este teama de moartehappy

| MyaxD a răspuns:

Foarte greu. straight face cel mai groaznic lucru care se poate intapmla

| InvizibLeUser a răspuns:

Nimeni nu stie...

| Clementin a răspuns:

Cred ca ne temem de moarte pentru ca in sinea noastra stim ca ni suntem pregatitsi sa infruntam ceea ce vine dupa.
orice ar fi acel ceva laughing

| SirOvY a răspuns:

Ne temem de moarte pentru ca daca exista viata dupa moarte exista dar asa cum ne invata cei ce cred in existenta ei.ne.o capatam doar traind.o pe asta intr.un anume fel.ne e frica.pentru ca avem pacate.sau daca sunte atei.ne e frica ca se termina tot.sau doar.ne e frica pentru ca ne temem de necunoscut.coasa?laughing)

| Vladutz89 a răspuns:

Ne temem deoarece nu stim ce ne asteapta in acel ultim moment. Nimeni nu a scapat de moarte sa poata da mai multe detalii iar in legatura cu frica de moarte pot sa spun un singur lucru : ti-e frica sau nu ti-e frica tot acolo ajungi. Tin sa precizez ca este parerea mea personala despre moarte

| CrynnaMarya a răspuns:

NoChanceForUs are dreptate, poate ne temem de ceea ce e inainte, nu dupa...ca poate dupa nu mai simti nimic.Eu nu ma temhappyLa urma urmei toti suntem datori cu o moarte, nu?happy macar sa profitam atat cat mai avem ocazia ca nu se stie ce va fi maine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io ma intreb; oare cand m-am nascut mi-a fost frica? de unde veneam si intram in viata? dar necunoscand viata, oare am perceput-o ca atare? sau simteam ca am murit si m-am obisnuit cu gandul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teama vine din instinct, o latura a subconstientului.Chiar daca nu o recunoastem ea exista in noi pentru ca reprezinta lupta existentei in sine de a se impune inconstient mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care sunt prosti se tem de moarte. Cei care sunt mai inteligenti se tem de modul in care vor muri. Nebunii nu se tem de nimicwinking

| March_2472 a răspuns:

Draga Black...pai nu prea stiu ce sa-ti spun.happy

Moartea nimeni nu stie sa iti zica ce inseamna.Toti murim, ne ducem acolo[undeva] dar nimeni nu s-a intors sa ne zica ce se intampla cand mori.
La religie invatam ca exista Rai si Iad si cei care mor ajung ori in Rai ori in Iad in functie de viata pe care au dus-o: cu sau fara pacate.
Fiecare crede ce vrea.
Asa.Acum,stiinta zice multe lucruri, multe ipoteze exista asupra mortii.Ca nu ne ducem nicaieri,ca ne reincarcam,ca bla bla, bla.
Din nou, fiecare crede ce vrea.
De moarte nu trebuie sa iti fie frica fiindca toti murim.Adica poate sa iti fie frica pana joi ca de murit tot mori.Mie una nu imi mai e frica, mai rau imi e frica de tot ce aud ca se intampla: tot felul de morti in chinuri.

Fiecare e liber sa creada ce vrea.happy Dar in concluzie de moarte [nu ar trebui] sa ne fie frica.happy
Sper ca ti-am fost de folos.:*

| Craciun_Delia_1998 a răspuns:

Nu ar trebui sa ne temem de moarte dupa mine e un nou incepu. Despre persoana cu o coasa nu prea cred happy asta este ceva vechi probabil din cele mai stravechi timpuri exista acest mit daca chiar ar exista eu cred ca ar fi in costum nu intr-o roba neagra si clar fara coasa laughing (este doar o parere)