| Mario1994 a întrebat:

Toti ne temem de moartea asta, oare de ce trebuie sa murim? Ca noi nu stim ce e dupa moarte sau ne temem mai mult de necunoscut, daca am sti ca e ceva dupa moarte, nu am mai fi fricosi, nu?

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"daca am sti ca e ceva dupa moarte, nu am mai fi fricosi, nu?"
Depinde. Daca am sti ca dupa moarte ne asteapta un cazan cu smoala incinsa, am fi fricosi. happy

| RAY a răspuns:

Steregoi iar minti ca mereu, esti un mincinos patologic, ateismul nu afirma nimic cu privire la viata de apoi, ateismul este doar lipsa credinteti in zeii https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
vezi de ce te au refuzat martori tai ca te stiu ei prea bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix de aia ne temem. Ca știm ce e după moarte și știm ca e fix nimic și aia am fost noi. Câțiva ani trecători într o lume atât de mare.

| T0T a răspuns:

Nu erai tu aia fanatică? Cum de pui astfel de întrebări?

| Steregoi a răspuns:

Nu avem motiv sa ne temem de moarte pentru ca orice am face ajungem sa murim.

| Mario1994 explică (pentru Steregoi):

De ce sa nu avem motiv?

| Steregoi a răspuns (pentru Mario1994):

Conform ateismului "nu avem motiv sa ne temem de moarte pentru ca moartea face parte din natura materiei supusa degradarii". Cica teama de moarte e ceva care asigura supravietuirea suficient de mult incat sa ne reproducem si sa formam urmasi. Insa degradarea si aceasta teama se cam contrazic. Asta arata ca de fapt teama asta are origini din afara sferei materiale. Asta nu inseamna ca Dumnezeu se teme de moarte. Dumnezeu e sursa vietii si El nu are motiv sa se teama de moarte pentru ca El e imaterial si nesupus degradarii si El este vesnic. De unde instinctul de supravietuire? Materia nevie nu are instinct de supravietuire si totusi omul si orice organism viu e compus din aceiasi atomi care compun materia nevie. Imagineazati-L pe Dumnezeu Cel Viu ca pe o bucata de vopsea intarita care in frecarea ei de obiectele din univers manjeste cu culoare obiectele atinse. Numai ca nu e viata biologica decat pe Pamant iar acest fapt indica faptul ca originea vietii e selectiva si inteligenta si personala si are un scop si ca nu se compara cu bucata de vopsea impersonala. Unii ar putea spune ca unele stele au instinct de supravietuire pentru ca desi au conditii sa moara sau sa se dezintegreze refuza sa explodeze ireversibil.

Caz unic în astronomie care i-a contrariat pe cercetători: o stea a explodat, a supravieţuit, apoi a explodat din nou după 60 de ani

https://www.descopera.ro/......-60-de-ani

Gandind astfel si universul are instinct de supravietuire pentru ca prin gravitatie se opune antigravitatiei sau fortei de expansiune accelerata care tinde sa-l imprastie precum o explozie. Chiar si asa nu scapam de intrebarea: De unde instinctul de supravietuire?

| Octavian199 a răspuns:

Eu nu ma tem, ca face parte din noi. Daca te temi, nu mai mori?

| Mircea08 a răspuns:

Daca stii ce este dupa moarte atunci dispare credinta. Ca sa te mantuiesti trebuie SA CREZI nu sa fii sigur. Numai cei necredinciosi umbla dupa certitudini si nu stiu ca nu le vor obtine niciodata. Ceea ce Dumnezeu a cosiderat ca nu trebuie sa stim, nu vom sti. Poti avea certitudini cu privire la studii stiintifice dar nu si la cele sufletesti. Exceptional de bine ar fi pentru cei care au invatat sa citeasca, sa citeasca si Evanghelia (Noul Testament) cu scopul de a o intelege, si atunci va sti ABSOLUT TOT ce poate sti un om despre suflet si celelalte lucruri legate de el

| BogdantheDreamer a răspuns:

Din punct de vedere crestin stim foarte bine ce este dupa moarte. De la prima zi si pana in ziua 40 stim drumul sufletului. Stim de la Sfântul Efrem Sirul, de la Sfanta Teodora. avem marturia Evangheliei.

https://www.youtube.com/watch?v=h9oEMMw74U4

Drumul sufletului dupa moarte..audio..pentru cei pe care ii plictiseste cititul.

| Mircea08 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da-ne si noua versetele din Evanghelie care fac referire la drumul sufletului dupa moarte. Daca nu raspunzi la aceasta solicitare inseamna ca MINTI, iar din punct de vedere crestin cel care minte nu este crestin deci nu ar trebui sa vorbeasca in numele crestinilor. Sa vorbeasca in numele dogmei din care fac parte fie ea si ortodoxa

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mircea08):

Lenea e mare. Dumnezeu urăște leneși. Evanghelia săracului și bogatului, evanghelia lui Matei. Cauta singur frate dacă vrei răspunsuri.

| Mircea08 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu stiu raspunsurile pentru ca le-am cautat, dar minciuni nu sunt in Evanghelie, evanghelia care nu are treaba cu saracii sau cu bogatii deoarece Iisus a propovaduit-o LA TOATA LUMEA.
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)...(Biblia ortodoxa)

| Saiko10 a răspuns:

Eu personal nu ma tem de moarte atata timp cat sunt sigur ca sunt pregatit pentru Dumnezeu, multor oameni le este frica de moarte pentru ca nu stiu daca sunt destul de buni pentru a intra in cer.

| Mario1994 explică (pentru Saiko10):

Si daca nu exista niciun loc? De unde stii ca o sa intri in cer?

| Saiko10 a răspuns (pentru Mario1994):

Un om (nu mai stiu cine) a spus :
"Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi si El exista ai pierdut totul." Plus ca constiinta mea imi spune ca lucrurile care sunt invatate in Biblie sunt lucruri morale de ex:Sa nu furi, sa nu ucizi si asa mai departe.