| SECRET a întrebat:

Niciodata n-am inteles un lucru cum s-a format poporul roman toate femeile dace sau impreunat cu romani? asa zice istoria adevarul care i oare daci barbati au murit cu toti copii. tineri, batranii?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Cred ca au mai fost si exceptii.

8 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Draga mea, nici nu vad cum ai fi putut sa intelegi, intrucat n-ai inteles nici cum se foloseste cratima in limba romana!
Prima lectie: n-am, s-a, s-au...
Va urma!

| Dmonik a răspuns:

Am revenit! Multumesc pentru aprecieri!
Astazi - punctuatie: dupa substantivul "lucru" trebuie sa asezi doua puncte, intrucat urmeaza o explicatie.
Notiuni elementare:
La inceptul propozitiei se foloseste litera mare, iar substantivele se mai si articuleaza, dupa modelul: dacii; alteori nu se articuleaza: batrani.

| costis a răspuns:

In istoria poporului roman este o "gaura neagra" de vreo mie de ani, intre 300-1300. In perioada asta a ramas sub tutela imperiului bizantin doar "Scitia Mica", aproximativ teritoriul Dobrogei de azi. Restul teritoriului a fost lovit mereu si mereu de migratori, dintre care singurii care au adus si ceva bun au fost slavii. Cred ca zona judetelor de azi Buzau, Braila a fost ocupata pe la 350-400 de huni, si s-a format o populatie "compozita". Dar si aceste populatii compozite au fost lovite apoi de alte populatii migratoare. Pentru ei era atractiva si vecinatatea cu Imperiul Bizantin (pentru mici talharii sau "cumparaturi"). Pt zona judetului Vaslui se vorbeste de populatii numite brodnici sau berladnici. Din punct de vedere genetic populatia daco-romana a fost "colorata" cu tot felul de ciudatenii care au trecut pe aici; dar e si o parte buna in toata povestea asta: populatia formata a devenit rezistenta la "valurile negre", razboinica, si a supravietuit mai tarziu turcilor, tatarilor, dar si atacurilor "mai nobile" din partea imperiului habsburgic sau polonezilor.

| tarziu a răspuns:

Toti se trag din Adam si Eva doar romanii din Traian si Decebal, suna cumva gay?

Răspuns utilizator avertizat
| feelixxx a răspuns:

Esti prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este o minciuna mare
romanii sunt clar urmasii dacilor
in 160 de ani nu poti forma un popor