| anonim_4396 a întrebat:

Nietzche spunea in "Asa grait-a Zarahustra"intr-un anumit pasaj ca rasa ariana este superioara oricarei rase umane. Dupa parerea mea si amai multora el se referea numai din punct de vedere spiritual.Se stie, sau poate nu, ca Hitler i-a preluat idea filozofica dar cu modificarea ca ar fi superioara, rasa ariana, din toate punctele de vedere. Oare sa fi cautat justificari dupa ce a inceput macelul? Atrag atentia ca inainte de inceperea razboiului Hitler avea oalta motivatie. Ii cazuse in mina prezicerile lui Nostradamus care intr-un catren prezice ca urmatorul eliberator al germaniei va fi Hitter.Deci fara l.Si acum va intreb in speranta ca nu va mai fi nici un razboi; Chiar pot parerile unor oameni fie ele filozofice sau doar preziceri sa alimenteze intr-atit paranoia unui individ?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Atata timp cat in trecut oamenii, mai ales cei cu putere de decizie, s-au lasat influentati de tot felul de superstitii si idei ce s-au dovedit a fi gresite a rezultat ce-a fost. Multa varsare de sange pentru orgolii personale sau nationale.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Desigur ca se poate.Ne-o dovedeste intreaga istorie, din antichitate si pana astazi. Mira

| gabrielutzu a răspuns:

Nietzche a fost un filozof pagan, fara Dumnezeu, care credea in zeitatile antichitatii, gen Zoroastru, de unde s-a inspirat si Hitler, alt pagan si Mason, la fel ca si Nostradamus.
Problema cu indivizii de la putere si nu numai, de oriunde ar fi ei, de ieri si de azi, este ca prefera sa creada in orice porcarie si aberatie, de la ratacitii din Masonerie la ametitii din miscarile Yoghine la fraierii din Scientologie, numai, doamne-fereste, in Iisus sa nu creada...ca ii roade dracu si nu li-s mai permise toate curvasariile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cei ce cred in cuvantul Domnului, sunt paranoici? fiindca este profetic, cu promisiunea ca cerul si pamantul vor trece dar nu inainte de a se fi implinit orice litera din profetie.