| WhatheWow a întrebat:

Nimeni nu meditează atunci când este fericit, într-un cuvânt, medităm la nefericire.
Ce este atunci meditația; e un exercițiu al minții prin care încercăm să ne împăcăm cu nefericirea; un mijloc de reflecţie asupra eventualelor greșeli și încercarea de-a le corija sau doar un mod prin care dorim să schimbăm valorile fericirii noastre?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Cand esti fericit trebuie sa traiesti momentul, clipa. Cea mai proasta idee ar fi sa meditezi. Fericirea este o iluzie scurta ce trebuie savurata din plin iar nefericirea o boala ce trebuie tratata prin orice mijloace posibile.

77 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acolo unde apare nemultumirea bucuria dispare.Eu cred ca acesta este secretul fericirii.Sa fii multumitor cu ce ai. Poti sa fii fericit cu putin si la fel de bine poti sa ai palate si sa fii vesnic nemultumit.Lacomia este ca o lipitoare care spune mereu:mai vreau!

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Sunt de acord cu tine aici, Ema!

| WhatheWow explică (pentru Lizzu):

Și eu sunt perfect de acord cu ea și bineînțeles cu tine. happy

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Lasa-mi oitele in pace, iubeste si tu capritele ca Hombre! laughing

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Emaaa! Ce tanără esti! îmi dai și mie rețeta? laughing
Nu fii rea dragă; lasă-mă să mă simt bine și să mă filosofesc puțin cu " oițele " tale! ...sau ești geloasă?! surprise

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Iti dau reteta, trebuie sa te pocaiesti si vei intinerii ca vulturul.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Eram sigur că asta o să-mi propui! laughing Oricum... îţi mulțumesc frumos și-ţi doresc o zi frumoasă!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Mno! Faci cum crezi, eu ti-am spus care este secretul meu. Adopta un stil de viata sanatos, fara excese sau placeri de genul: alcool, tutun, nopti nedormite.winking
Si eu iti doresc o zi minunata!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Dacă aș fi sigur că tu ești în avatarul ăla m-aş pocăi mâine ...de două ori! laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai bine o singura data si bine! laughing

| 4b a răspuns:

Ce vorbesti mah filosofule...eu meditez cand sunt fericita, deci nu-i baga pe toti in aceeasi oalawinking
Sanatate

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Meditezi sau filosofezi, " mâh "? Și, chiar atât ești de sigură pe fericirea ta?
Să ai o zi frumoasă!
PS...că era să uit : Nu crezi că ești cam subiectivă dându-te exemplu ( la fel ca alt utilizator undeva mai sus ) în special unor oameni care nu știu mai nimic despre tine?!

| 4b a răspuns (pentru WhatheWow):

laughingmai bine uitai...meditez omule, meditez...
Zi placuta in continuare...

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Bine, drăguţă! laughing

| Hombre a răspuns (pentru 4b):

"deci nu-i baga pe toti in aceeasi oala", poate ai vrut sa spui "jacuzzi" nu "oala"winking

| 4b a răspuns (pentru Hombre):

laughing amu jacuzzi e la moda...mda, ma scuzati...

| Kaℓi a răspuns:

Meditatia e de mai multe feluri... in general, cand ma gandesc la "meditatie", ma gandesc la meditatia zen, despre care stiu (cred) ca e un exercitiu de purificare interioara prin deconectarea controlata de la gandurile curente. Banuiesc ca tu te referi la meditatie ca la... reflectia filozofica asupra tristetii sau a nefericirii, si atunci, e asa cum spui in partea a doua a intrebarii... o incercare de impacare a constiintei cu motivele nefericirii, de cautare a greselilor si a solutiilor. O modalitate de reconciliere cu destinul si de acceptare a lui.

| WhatheWow explică (pentru Kaℓi):

Da, la un astfel de meditație m-am referit și ai punctat destul de bine.

| eliaclodia a răspuns:

Cum? Eu meditez mai mult la fericire, deci la ce imi produce placere si o savurez cu ochii deschisi, decat meditez la nefericire, la neplacere. Ceea ce inseamna ca nu constientizez des ce anume ma sacaie, ce ma agaseaza sau raneste.
As spune ca meditatia e cautarea stimulilor, intr-o tacere interioara, izolat de mediul vizibil si sonor, e o cautare in suflet, in simturi, in clipa meditatiei sau in amintiri. Ai stat vreodata sa analizezi ce simti cand luna e sus pe cer si trec norii peste ea? Asta are legatura cu placerea, chiar daca simti nefericire, e un proces de cautare a unor stimuli care sa te scape de ea, sa te limpezeasca de ea.

| Lizzu a răspuns:

Este posibil ca meditatia sa aiba si cauze de tristete,neimpacare,nefericire in general.
Nu uita ca toate marile talente se nasc din suferinta si nefericire interioara. Suferinta naste opere de arta; atunci cand o experimentam se intampla ceva in interiorul nostru.

Meditatia o poti face atunci cand da, esti nefericit,trist. Pentru ca atunci ai o nevoie mai mare de a fi tu cu tine si de a discuta cu sinele tau,de a regla unele aspecte,de a le diminua,poate de a rezolva ceva,de a te descarca cuiva,de a incerca sa schimbi ceva ce nu merge bine in sistemul tau ca fiinta.
E ceva complex, intr-adevar.

Am tot vizionat si citit despre meditatie,dar nu am incercat. Ma gandeam sa fac si asta. Poate fi o experienta noua,nu poate strica cu nimic.

Cum spuneai si tu,da,este si un exercitiu al mintii. Eu il vad ca pe o acceptare a vietii asa cum e si intarirea mintii si sufletului de a trece peste greutati si de a nu ceda in fata lor,de a ne imuniza la ele si la sentimentul de rau.

Meditatia te mai ajuta la gasirea si regasira pacii interioare. Ajuta atat de mult,iti schimba modul de perceptie asupra lumii,asupra persoanelor,evenimentelor, iti schimba modul in care reactionezi la probleme, la cuvinte urate, la tot.

E o cale de a te ghida, de a te mentine pe o traiectorie pe care tu o stabilesti ca fiind cea mai buna posibil pentru tine si cei din jur. happy

Asta cred eu.

| WhatheWow explică (pentru Lizzu):

Da, bine gândit și frumos explicat! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca ne rugam la nefericire. Meditatia nu e aceeasi cu rugaciunea pe care o stim noi. In meditatie te eliberezi de ganduri, nu in sensul ca le sufoci, iti eliberezi mintea de gunoi. Sunt mai multe feluri de ganduri, pe cele care vin de la sine le lasi sa iasa, esti ca un fel de martor la gandurile tale, dar nu le raspunzi, nu faci conversatie cu ele, le lasi pur si simplu sa treaca. Cam asta este meditatie in esenta ei. Daca vrei sa te apuci de mai stiu eu ce tehnici, asta e altceva. Cred ca Sunt mii de tehnici de meditatie, tocmai pentru ca fiecare sa aleaga ce i se potriveste cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-am cantat Ema. Sa te rogi pentru fericirea noastra ca te-oi invata si eu cum sa intri pe naspa in Rai (am experienta de la intratul prin cluburi).

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Doar un mod de a schimba starea de spirit.

| WhatheWow explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Bun, schimbăm starea de spirit dar care? Nu cred că există cineva care vrea să-și schimbe starea de fericire intr-o stare de nefericire. Vorbim despre fericire și nefericire și nu despre altceva!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ma scuzi ca ma bag, am vazut raspunsul pe care l-ai dat pentru JustLory si cred ca nu ai inteles ce-I cu meditatia asta.
Meditatia nu se face nici ca sa fii fericit, nici nefericit. E vorba de evolutie spirituala, personala, psihica, mentala etc, daca astea toate n-or fi una si aceeasi chestie cumva. Daca esti fericit nu inseamna ca nu se mai poate evolua. Nu inseamna ca nu se poate invata sa-ti stapanesti nervii atunci cand este cazul, sau dimpotriva sa atragi atentia atunci cand se face un abuz asupra ta si sa te mentii calm in acelasi timp. Astea sunt doar doua exemple. Meditatia se foloseste sa-ti intelegi si anumite sentimente cum ar fi: frica, ura, durerea, suferinta, iubirea, chiar si fericirea si sa nu te agati de elle.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce să te scuzi căci până la urmă, întrebările filosofice nu necesită răspuns chiar dacă asta căutăm ci o dezbatere iar interesul din partea oricărui utilizator e bine venit.
Acum hai să vedem cine a greșit! De fapt ...nici eu și nici tu nu ai greșit căci atât întrebarea mea cât și intervențiile tale au logică și corespondent în realitate chiar dacă amândoi vorbim de lucruri diferite.
Meditația e un exercițiu al minții, al gândirii și poate fi ușor asociat Filosofiei. Diferența dintre cele două o face transpunerea în exterior a acestui "exercițiu" și împărtășirea lui semenilor noștri.
Și dacă am făcut o asociere între meditație și filosofie, prima având atributul exteriorizării anumitor gânduri aprofundate iar cea de-a doua limitându-se doar la contemplarea interioară a lor, putem spune că și meditația, la fel ca filosofia, se poate face sub mai multe forme și bineînțeles cuprinzând stări sau sentimente diferite. Poți să expui multe pe marginea acestui tip de exercițiu dar în cazul de față eu m-am referit strict la starea de fericire și bineînțeles contrariului ei, nefericirea.
Sper că am fost destul de explicit și dacă ai nelămuriri, putem discuta pe tema lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Pai si eu am zis ca se mediteaza si atunci cand esti fericit.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Da dar eu nu am spus asta! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Atunci sa o zici. Poti sa ma si citezi laughing

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Așa am să fac, în special dacă un anumit context mă determină să-mi amintesc spusele tale. laughing
Și să nu rămână totuși "în aer" această dezbatere, am să te rog să cauți și să-mi dai un exemplu cunoscut a cuiva care a meditat, fericit fiind!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu, dar vad ca raspunsul eu nu te multumeste. Daca ma intrebi daca m-am apucat de meditat cand eram fericita e alta poveste. M-am apucat de curiozitate. Daca eram in culmea fericirii nu mai tin minte exact, dar ca nu eram nefericita pot sa spun.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Nu vă mai dați pe voi ca exemplu căci e al dracu' de deranjant...în special când vrei ca exemplul pe care-l dai să întărească credibilitatea punctului tău de vedere! Deja sunteți trei care folosiți greșit exemplele. Păi cine vă cunoaște în acest spațiu, dragilor? Un exemplu obiectiv nu puteți să daţi?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai obiectiv de atat nu pot. Daca-ti spun ca Einstein medita, de unde sa stiu eu exact ce era in sufletelul lui. Nu stiu cu siguranta decat ce e inn al meu.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Și... mă rog, la ce meditezi atunci când ești fericită?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ha, aici e diferenta intre meditatie sisi filosofie: la nimic.
Iti si explic: in meditatie iti golesti mintea de ganduri, natural ca nu le iei cu farasul. Spre exemplu te concentrezi pe respiratie. Daca iti vine un gand il lasi sa treaca, fara sa faci conversatie cu el. La filosofat faci conversatie de-ti vine sa te-mpusti. Incearca sa vezi ce greu e. Eu de asta m-am apucat, imi zicea lumea cat de greu e si nuormal ca eram carcotasa. Acu zic eu ca e greu happy.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Vezi că nu ai înțeles caracterul întrebării mele?
Ceea ce spui tu e o formă de meditație, asemenea celei Yoga dar eu nu la asta mă refeream.
Hai să-ți dau un exemplu și să nu o mai lungim deviind pe o altă " parcelă " :
Am lămurit diferența dintre filosofie și meditație dar se pare că nu ai înțeles.
Să spunem că sunt o ființă nefericită și dacă filosofez despre asta scriu o carte sau încerc să-mi împărtășesc părerile referitoare la această stare altor persoane, purtând chiar și polemici.
În celălalt caz, al meditației, pătrund în "interiorul meu" încercând să-mi pun o ordine în gândire, să-mi înlătur gânduri negative, eventual să-mi modific valorile fericirii mele și chiar să caut anumite greșeli pe care le-am săvârșit, greșeli care m-ar fi putut determina să ajung la această stare.
Nu cred că atunci când ești cu adevărat fericit ai timp de asemenea tip de meditatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

BDa, e clar ca avem abordari diferite. Eu spre exemplu nu vad de ce ar trebui sa te tina fericirea ocupat? Dar banuiesc ca ce vrei tu sa zici e ca daca esti cu adevarat fericit, eu-l tau e atat de plin de fericirea aia inca nu mai este picatura de loc pentru orice tristete, sau alt sentiment. Poate ma insel.
Incerc totusi sa-ti raspund: eu Sunt foarte fericita pe plan personal, totusi ma intristez cand ma gandesc la problemele care Sunt in lumea asta. In sensul in care spui tu, meditez la problemele respective, nu la fericirea mea. Deci, ai dreptate dpdv meu happy.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Asta am vrut să exprim și puțini au înțeles. Când ai spus că ești fericită pe plan personal dar te întristează nefericirea din jur, tot nefericită ești.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru WhatheWow):

Pentru a ne schimba starea in bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Da si nu. Celalalt gen de meditatie, de care spuneam inainte, te ajuta destul de mult sa intelegi ce-i si cu cei mai putin norocosi. Spre exemplu, pe mine m-a ajutat sa vad ca lumea nu e de fapt rea, asa cum eramconvinsa inainte. Tocmai faptul ca ne intristam atunci cand ne gandim la problemele generale arata ca lumea nu e rea, doar pierduta in spatiu. Asta pentru mine e un motiv de bucurie, mai este o sansa sa le corectam. Acum, de unde sa incepem oare? Aleg sa incep de la cercul foarte apropiat mie pentru ca asta imi este cel mai accesibil si atata putere am. Sper ca se va propaga...

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i mai zi nimic la filo ca-i ciuda ca noi suntem fericitilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Lasa ca-I trece pana se marita. Ce ma 'nerva cand imi zicea mama asa, da' de cate ori mi-a trecut... laughing

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing eu mer la nunta lui...vezi ca tu nu mai esti pe lista ca te tii in gura cu filosofiilaughing
Cius

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Eu merg la mananstire sa meditez de fericire pentru el laughing
P.S. stii unde ma gasesti dupa ce furi mireasawinking

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa ne pocaim ca poate primim ignor de la pretenasu' nostru filosoflaughing
Seara fainawinking

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Moooooor de invidie! laughing

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Să-mi treacă ce, nefericirea? Atunci cred că am să aștept mult și bine! Dacă la prima căsătorie nu mi-a ieșit fericirea-n cărți poate că va să fie la următoarea.
Apropo : vrei să te căsătorești cu mine ...sau nu dorești să-ți tulbure nimeni fericirea?! laughing

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Așa, așa! Eu zic să treceți pe la EmaS să vă explice procesul pocăinței că de...e și acolo o tehnică! Și dacă dacă tot vorbim de nefericire, ignoranţă și jacuzzi ( că văd că Hombre uitase să-și trimită la păscut caprele, pe tarlaua întrebării mele ), filosofic vorbind, pot să te iubesc ...platonic? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mie-mi iei casa in Caraibe happy

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Undeee?! surprise Și ce facem cu ţânţarii că am auzit că e plin de ei p'acolo? Urăsc ţânţarii! laughing ...sau ne luăm plici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Te invit numai iarna happy

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Iarna? laughing Păi și ce facem cu Moş Crăciun? Să vezi cum apare moşu' în bermude sau cu slip și cu placa de surfing în loc de sanie! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mosule, poti sa ai ce aparitie vrei tu atata vreme cat te tii bine de sacul ala happy

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

"Moș, moș "; să vezi când inventează ăștia Viagra pentru spate, cât de drept stă sacul pe spatele Moşului! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai putin ma intereseaza cum sta sacul, cat ma intereseaza cum sta altceva (drept).
Mi-a zis Ema sa-ti cant:
Mosule ce tanar esti
Pa ra ra ra ra ra raaaaaaaaaaaaa!
Adevarul e ca stiu sa-l dansez mai bine decat I'll can't sad

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Ups, drăguţă! Nu-s atât de bătrân pe cum te gândești; încă mai frecventez și eu cluburile. laughing

| 4b a răspuns (pentru WhatheWow):

laughingpofta in cui filo mama...alt stres n-ai?laughing zi cu soare...
Numa' bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Vrei sa intri pe naspa in cluburi, eh? Materialistule! Nici casa nu mi-ai luat, nici pe placa n-ai venit... sad

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

happy

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Ei, recunoaste ca le frecventezi doar ca sa o urmaresti indeaproape pe fiica-ta! laughing

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Fetița mea are doar 4 ani Ema! laughing Eu frecventez doar cluburi de fotbal dragă, la ce-ți fuge mintea?!
Uite, ieri de exemplu am fost pe Bernabeu să-i văd pe cei de la Real Madrid. Frumos stadion! laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Oooo! Sa iti traiasca si sa va bucurati de ea, sa fie cu adevarat o binecuvantare! Doream doar sa te necajesc putin.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

M-ai necăjit puțin mai mult, asta e cert dar te iert că-mi ești simpatică. laughing
Acum...mă lași să mă filosofesc puțin cu prietenele tale ( " oițele " )? rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Sigur ca da, am incredere ca le las pe maini bune.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Îți mulțumesc pentru încrederea acordata dar totuși, o singură întrebare : le-ai lăsa și pe mâna lui Hombre, tot atât de încrezătoare? laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Nt! Nt! Naiva nu sunt. Vrei sa le ademeneasca in jacuzzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mi-au sters-o foarte fast, ca-n vis. Nici n-am apucat sa ud florile bine laughing.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Am văzut și-mi pare rău pentru asta! Neserioși!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Dimpotriva, sunt foarte seriosi. S-a oripilat tot site-ul de la pisicii mei laughing.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Vezi, altădată ai putea să le tai "miaul"... pisicilor. laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

"Nimeni nu meditează atunci când este fericit"
Nu-i adevarat.Gresesti.

| WhatheWow explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Dacă poți să-mi dai și un exemplu concludent ar fi minunat. happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu sunt vie, inspir si expir si stiu ca nu fac parte din acea categorie pronuntata de catre tine, asta e un exemplu minor.Mai sunt multi in situatia mea.Ma crezi bine, nu ma crezi treaba ta dar ti-am spus si punctul altuia de vedere.

-Numai bine.

| alexuthza a răspuns:

Eu cred ca pur si simplu ne regasim pr noi insine.

| WhatheWow explică (pentru alexuthza):

Da, e adevărat că atunci când medităm încercăm să ne regăsim în noi înșine dar totuși, în ce stare? Crezi că suntem fericiți și medităm la starea în care eram învăluiți de nefericire?

| bozoglud a răspuns:

Meditatia este metoda de a merge in interior, pentru a intra intr-o stare de constienta care este mai profunda decat gandirea. Meditatia nu este doar un moment de pace si liniste, desi ambele sunt necesare. Te intorci la Sursa. Creeaza-ti obiceiul de a petrece o perioada de timp in solitudine, preferabil dimineata si seara, in care sa inchizi ochii si sa mergi in interior. Exista numeroase forme de meditatie. O meditatie simpla, dar eficienta, este cea in inima... Funda?big grin