| sabin89 a întrebat:

Noah Harari scrie despre homo-deus, alții ne vorbesc despre homo-tehnicus sau tehnologicus; am auzit și de homo-demonicus. Până la urmă, ce fel de homo credeți că o să fim noi?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Toti vom fi homo mortus.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai crede in tot ce auzi sau vezi.

| RAY a răspuns:

Terminator

| Catrice a răspuns:

Ce contează te-ai născut homo, mori homohee hee

| sabin89 explică (pentru Catrice):

E ca și cum ai zice: te-ai născut ortodox, ortodox mori. Sau: ești penticostal, așa o să mori. Nu-i chiar așa. Mai sunt posibile și schimbări.

| Catrice a răspuns (pentru sabin89):

Ce zici tu tine de preferințe...biologic nu-ți poți schimba specia

| Darkmagic a răspuns:

Termenul homo sapiens a aparut tarziu, cred ca undeva prin 1750.
Si atat. :) Cu asta, s-a inchis.
Termenii folositi in intrebarea ta sunt inutili, pur si simplu, "omul inteligent", se joaca cu niste cuvinte care deja ii definesc actuala clasificare, la fel de bine poti sa utilizezi "homo livres" de cand s-a inventat tiparul, doar ca in domeniul taxonomiei lucrurile nu functioneaza asa.
Ca sa modifici numele de homo sapiens, trebuie sa se produca o schimbare evolutiva, biologica, NU ceva ce va face actualul homo sapiens... utilizand sapiens.
La fel de superfluu poti spune homo cosmicus, de la Gagarin incoace, sau de la aselenizare. Termenii nu au prins, si nu vor prinde, pentru ca sunt consecinte ale sapiens.
Ai utilizat "homo deus".
Am mai discutat despre asta...
Aceasta separare a inteligentei de constiinta (inteligenta = abilitatea de a rezolva lucruri)/(constiinta=abilitatea de a simti lucruri), daca se va produce, se va produce utilizand tot sapiens, si nu se stie daca actionand in acest fel, lumea nu va ajunge sa fie dominata de entitati superinteligente, dar total inconstiente...
Cateva raspunsuri din trecut, link-in-link ai aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18696604/
Inchei spunand ca nu stiu, (si nimeni nu stie) ce va urma dupa homo sapiens, (daca va mai urma ceva).
"Homo Deus" al lui Harari foloseste pentru asta inalta tehnologie, TOCMAI, pentru ca este mai intai sapiens.
Te mai intrebi acum de ce nu a prins "homo tehnicus" sau "homo tehnologicus", chiar daca am trecut deja prin 5 revolutii industriale? :)
Deja se foloseste pentru toate aceste artificii culturale, stiintifice si tehnice facute de om, termenul de homo sapiens sapiens.

Poate ca daca in viitorul indepartat se va produce o mutatie, o modificare naturala, biologica, fundamentala, comunicarea prin telepatie de exemplu, atunci DA, probabil ca isi vor spune...homo sensorium, dar utilizand numai inteligenta lui homo sapiens, nu ii poti schimba numele, orice ai face, pentru ca ar fi o... tampenie.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

"Homo sapiens as we know them will disappear in a century or so". - Harari
Fiindcă veni vorba, cum îl apreciezi pe acest Harari: ca scriitor? ca filosof? ca...om?

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Am citit doar "Sapiens: A Brief History of Humankind".
E interesant ca filosofie, modul in care vede lucrurile, am folosit o chestiune din carte, la unul dintre raspunsurile mele mai vechi.
Ce nu imi place?
Ca e gay.
Ce nu imi pasa?
Ca este posibil sa apara vreun stupid de neo marxist care sa ma certe pentru chestia asta. laughing
Despre previziunea citata nu stiu ce sa spun. E o...previziune. happy
Extrem de putin probabil ca in acest scurt rastimp sa se produca o mutatie care sa-l modifice pe homo sapiens.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

"...Ca e gay" - Păi omul a recunoscut; și știi că greșeala recunoscută e pe jumătate iertată happy

| LaviniuA a răspuns:

Noi cred ca ramanem la fel. Indoctrinarea se face corect cand se baga din scoala primara. Unii vor fi homo tehnicus altii doar homo happy

| sabin89 explică (pentru LaviniuA):

Homo... fără nimic după?

Răspuns utilizator avertizat
| katin a răspuns:

Roboticus.
Vei executa mecanic tot ce ti se cere, pentru ca deja esti prostit de informatiile false.

| ReturnOfTheMack a răspuns:

Homo eroticus. Glumesc