| anonim_4396 a întrebat:

Noi,fiintele vii, suntem create ca si restul dintr-o multitudine de atomi. Daca murim automat dispare ceva din noi fiindca acei atomi nu dispar. atunci intrebarea e ce dispare? ce ne tine in viata? un fel de "magie"? daca da. acea "magie" ce cuprinde? ganduri, sentimente, amintiri ce cuprinde acea "magie"?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Te tine in viata chiar felul in care atomii sunt combinati, formand sisteme.
Este ca o masina, fiecare piesa separat nu poate sa se deplaseze,dar impreuna, combinate, se pot deplasa.
Fiecare atom in parte nu poate da nastere vietii, dar impreuna, intr-o combinatie anume, pot da nastere la ceva diferit.
Hidrogen si Oxigenul sunt doua gaze, dar impreuna dau nastere la ceva diferit, apa.
Exista o multime de analogii in naura, unde lucrurile comune dau nastere la lucruri diferite.

| AliveOne a răspuns (pentru Inferno):

Oamenii de stiinta au incercat sa puna cap la cap atomii si totusi nu au reusit sa creeze viata dC? iseamna ca e ceva ''magic'' after life!(eu vreau sa stiu ce se intampla mai exact cu amintirile cu cunostintele mele unde se duc dupa moarte nu vreau sa traiesc cu ideea ca se vor duce toate in groapa fiindca nu e asta raspunsu!

| Inferno a răspuns (pentru AliveOne):

Problema este ca atomii sunt mult prea mici si este imposibil sa lucram cu ei la un asa nivel. Celula este un devarat mecanism biologic. Este imposibil sa reproducem o celula, toate acele oraganite si fiecare "piesa" ce-l formeaza este mult prea mic si mult prea delicat pentru a puteam umbla cu el si a-l reproduce. Daca celula ar fi cat o masina de mare atunci sansele sa creem una artificiala ar fi mult mai mari, dar asa este aproape imposibil.

| sabin89 a răspuns:

Problema e mult mai complexa. Omul este un cumul de energii de diferite forme: energie condensata in materie, caldura, electricitate, energie spirituala si poate mai sunt si altele. La moarte, corpul putrezeste iar atomii intra in combinatii noi. Caldura se transfera atmosferei inconjuratoare. Electricitatea reintra in bugetul general de electricitate al naturii. Ce se intampla cu energia spirituala (puterea de vointa, de a gandi, de a simti)? Se reintoarce si ea in bugetul general al energiei spirituale? Exista un Spirit universal? Nu stim. Deocamdata inca bajbaim cu privire la problema asta.

| andrei a răspuns:

Cred ca raspunsul corect l-a dat Inferno.

| a3e6u9 a răspuns:

După cum s-a mai zis pe aici, atomii nu formează neaparat un aparat funcțional. Un calculator stricat are toți atomii acolo, doar nu sunt conectați cum trebuie ca să funcționeze. Ceva similar se petrece și la ființele vii, cu excepția că noi ne alterăm mult mai rapid, adică, după câteva minute fără oxigen, țesuturile se distrug iremediabil, apoi bacteriile se apucă să te mănânce, etc.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Da atomii nu dispar, disparem noi cu totul dispare constinta noastra, memoria creierul dispare, practic dispaream cea cee suntem

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eu cred ca noi suntem noi doar cind acei atomi sint aranjati intr-un anumit fel iar cind acestia se destrama, chiar daca nu dispar, nu mai suntem noi. happy

| CryChristiAN a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Suntem mai mult decat atomi. Din punct de vedere chimic fie vrem sa fim ''specii chimice'' fie ''specimene''. Cred ca ar trebui sa fim, din punct de vedere chimic bineinteles, ''specii chimice''.

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pana acum nu s-a demonstrat ca suntem mai mult decat niste atomi.Salut!

| CryChristiAN a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai noi avem peste 90 de elemente chimice. Atomul are dimensiuni minuscule. Daca noi suntem atomi, atunci ce sa mai spunem de celula?

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Glumesti cu mine? Celulele sunt formate din atomi.Depinde la ce scara ne referim.

| IulianDBI a răspuns:

Dumnezeu, aia ne tine in viata.

| Thunderstruck a răspuns (pentru IulianDBI):

Ai vreo dovada sau zici ca sa te aflii in treaba?