| Archangells a întrebat:

Noi oamenii, interpretam si percepem o forma de realitate alterata de emotii, de sisteme de valori, credinte, cunostinte, viziune despre cine suntem, despre trecut si viitor, despre ce e realitatea in momentul prezent. Dar toate aceste lentile prin care vedem realitatea sunt ingradiri mentale, care acapareaza atentia, si o limiteaza. Am ajuns la concluzia ca realitatea este ceea ce credem, o perceptie eronata, subiectiva, a individului, iar nu o perceptie obiectiva. Individul schimba realitatea prin descoperirile stiintifice sau teoreme de la o zi la alta, dar realitatea obiectiva nu se modifica, are aceleasi reguli, acelasi sens. Cum putem percepe realitatea obiectiva, adevarata, fara sa o alteram? Are de a face cu contemplatia sau meditatia?

8 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Este nevoie de capacitate, dar si in cazul asta, doar renuntand la slabiciuni(sentimente, la frica, dorinta, egoism, orgoliu) se pot analiza corect lucrurile, faptele, rezultatele. Fara credinte, fara prejudecati.

| Inferno a răspuns:

Dupa 20 de randuri pui o intrebare cu un raspuns evident, format din doua cuvinte, mai exact un verb si negatia acestuia: "nu putem".

Omul percepe ceea ce evolutia l-a invatat sa perceapa. Percepem doar o parte radiatia electromagnetica, o parte din undele sonore, insa cum? Nici macar pe acestea nu le percepem asa cum sunt, caci undele sonore le identificam ca fiind sunete, iar lumina ca fiind colorata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum putem percepe realitatea obiectiva, adevarata.
Niciodată nu percepem așa ceva. Totdeauna percepem un model convenabil. Obiectivitatea este un construct filosofic.

| suffarstar a răspuns:

Meditatia are rolul de a linistii mintea. Aceasta e ca o moara ce macina incontinuu, chiar si cand dormim. Prin meditatie se urmareste linistirea mintii si imortalizarea timpului. Cred ca o persoana treaza din punct de vedere spiritual poate vedea imaginea de ansamblu, ea devine un observator perfect al intregii piese de teatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are de-a face si cu astea. Atata vreme cat iti eliberezi mintea de garbage thoughts...

| Titanos a răspuns:

Asa il face pe om diferit, poate traii intr-o lume roz plina de fericire sau intr-una gri plina de tristeta. Nimeni nu poate explica natura umana sau sa o schimbe.

| 1cristian1990 a răspuns:

Parerea mea pe moment acum, nu iti pot spune adevarul> Accepta lucrurile asa cum sunt, aceasta e realitatea! Hotaraste-te in legatura cu ceea ce crezi si ceea ce esti si schimba-te cand intr-adevar crezi altceva si esti hoatarat ca e mai bine, altfel vei fi in 'neant', stai si astepti realitatea care nu va veni niciodata pentru ca nu poti cunoaste absolut totul si adevarul ultim, decat daca ne avantam profund in spiritualitate dar vorbim de prea mult timp care depaseste viata aceasta! Sau cu o technologie foarte avansata in viitor cu care vom cunoaste totul si putem spune ca asa a fost, dar nici atunci nu putem sti tot! Totusi adevarul exsta, e acolo undeva cum existam noi sau pamantul acesta, dar oare e un vis?! Care e adevarul? Ajungem iarasi la prima fraza! Depinde de nivelul fiecaruia de constiinta cat poate sa conceapa! Sau sunt lucruri pe care le poti sti cu usurinta si alte lucruri nu le putem sti niciodata! Dar fiinta umana e foarte limitata, dupa ADN cand am fost creati, creatorul nostru a avut grija sa nu ne dezvoltam prea mult nivelul de constiinta si sa iesim din tipar!

| ThePathWalker a răspuns:

Asta cred ca este si telul nostru principal (bineinteles dupa supravietuire) sa vedem Adevarul. In fizica cautam legi din ce in ce mai generalizate, si pentru viata cotidiana si cam peste tot asa cum a spus Freud trebuie sa renuntam la orice fel de prejudecati.