| MrAM a întrebat:

Am o intrebare putin mai ciudata. Credeti ca realitatea pe care o percepem e creata de noi sau pur si simplu se intampla si noi doar o interpretam?

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Well, that you can never tell for sure!;)

Ar putea fi chiar o simulare.
https://www.simulation-argument.com/simulation.html
Un vis...

Ar putea fi si o infinitate de universuri paralele
https://academic.oup.com/astrogeo/article/49/2/2.29/246765
Iar constiinta sa aiba capacitatea de a selecta "apartenenta" experientei in orice moment. Sau prin simpla-i alegere sa genereze un nou set de posibilitati care sa "colapseze" intr-un nou univers, in paralel cu cele anterioare deja sumonate, "spawned", materializate. Care ar fi o infinitate...

Ar putea fi si un continuum de colapsari ale "nemanifestatului" sau "infinit potentialitatii" in care fiecare parametru de stare sa devina fix in functie si de interactiunea cu observatorul constient.

Nu stiu care e, de fapt, esenta realitatii. Insa, cred cu destula tarie ca exista o dimensiune informationala, peste dimensiunea fizica. O dimensiune in care se manifesta constiinta, in care fiinteaza "personalitatea", cu experientele ei, o lume a conceptelor si ideilor. O lume in care existi tu, eu, restul de enitati cu substrat informational. Caci dimensiunea fizica nu poate explica unde "fiinteaza" individualitatile si informatiile care duc la alcatuirea lor, plecand de la proprietatile de baza ale materiei. Mai multe detalii despre asta aici: https://pastebin.com/C7rr1cTQ
E in engleza, am scris-o pe un alt site si are legatura cu dilema existentei lui Dumnezeu (generic vorbind).

| MrAM explică (pentru SharpEagle):

Multumesc pentru raspuns, foarte elaborat. Intrebarea a fost inspirata de aici. Eram curios de eventuale opinii
https://youtu.be/oYp5XuGYqqY

| cristi202 a răspuns (pentru SharpEagle):

In prima parte a raspunsului... cred ca suna un pic a SF. happy
In a doua, no comment!

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca te-ai fi uitat la serialul Brain Games, de pe National Geographic, ai fi inteles bine cit de mult ne minte mintea,
Eu cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc. Exista o realitate care pur si simplu se intampla, si noi o mica parte din ea o prindem exact asa cum e, dar cea mai mare parte o interpretam, deci se poate spune ca suntem subiectivi, si, mai exista si realitati create de mintea noastra, pe care le credem ca fiind autentice (un exemplu bun ar fi cei ce cred in "Oculta mondiala"), cand de fapt ele nu exista, si chestia asta e dusa la "desavirsire" in cazul bolilor mentale/psihicem unde bolnavii traiesc cu totul in lumea lor imaginara.

| ania a răspuns:

Nu cred ca e creata de noi e creata de Creator.

| MrAM explică (pentru ania):

Si cine e Creatorul?

| RAY a răspuns:

Eu cred ca cand visez lucid exolorez alte lumi pararele sau fac calatori in trecut si viitor,de asta ceea ce visez se intampla, i-am spus la unu ai grija de tine, a doua zi a belito, stiu ca nu crede nimeni, nici nu am crezut, treaba lor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Varianta a doua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e creată, ci modelată de noi.

| doctorandus a răspuns:

Lumea este materială. Dacă există suflet, viață de apoi: nimeni nu știe.

| T0T a răspuns:

Nu. Dacă ar fi creată de noi, am putea să o controlăm. Totuși interpretabil dacă te gândești că fiecare percepție a realității are o doză de subiectivism. Practic realitatea e obiectivă, însă noi nu putem să o percepem fără să ne adăugăm contribuția.

| relian a răspuns:

Te uiti la prea multe filme SF laughing or sa te faca sa crezi si sa nu mai crezi nimic.
Iao usor,traieste viata,nu te mai gindi la povesti nemuritoare, nu mai citi ce spun gargaragii aia, ei asta asteapta sa aibe cititori, sa arate ca au si ei activitate, sa isi justifice milioanele ce le iau laughing

| mastadont a răspuns:

Realitatea este subiectivă într-un anumit fel pentru că este interpretată de creier care primește informații prin intermediul organelor de simț, ochi, urechi, etc. Să presupunem că te-ai născut orb, atunci pentru tine lumina nu există, în realitatea ta, lumina este doar un concept abstract pentru că nu ai nici un mod de a verifica dacă aceasta există sau nu. Asta nu înseamnă însă că nu există pentru că trăim într-un univers logic și rațional, un univers compus din materie și energie, iar acestea au anumite proprietăți care sunt obiective indiferent de simțurile folosite pentru a percepe informația. Un obiect solid va fi solid pentru oricine îl atinge și va produce același sunet dacă este lovit pentru orice ureche pentru că proprietățile acelui obiect nu țin de individ ci sunt intrinseci obiectului, cu alte cuvinte, se află în afara noastră și simțurile noastre doar ne spun care sunt acele proprietăți. Aș spune deci că realitatea este în același timp obiectivă și subiectivă, obiectivă dacă aruncăm o privire de ansamblu asupra realității, fără să includem individul în ecuație și subiectivă dacă ne referim strict la ce percepe fiecare individ.

| Theo94 a răspuns:

Noi percepem realitatea prin intermediul simturilor: vizual, auditiv, miros, gust si tactil. Ralitatea este mult mai mult decat percepem noi cu cele cinci simturi.

| MrAM explică (pentru Theo94):

Corect, aici voiam sa ajung. Noi ne raportam la realitate in functie de cum o analizam prin prisma simturilor. Care la randul lor sunt stimuli externi procesati de creierul nostru. Insa, pentru o alta specie acesti stimuli pot fi interpretati diferit. Ca si concluzie, realitatea poate fi subiectiva si raportata la fiecare individ in parte in raport cu necesitatea adusa acestuia. Sper ca are sens ceia ce zic laughing

| relian a răspuns (pentru MrAM):

Ai ajuns gresit laughing asa cum vedem noi un liucru,exact la fel lalr vedea si alte fiinte,extraterestrii sau ce mai spui tu.
Deci daca noi vedem un pom,vorba cuiva pe aici si estraterestrii aia tot un pom or sa vada,asta garantat.
Chestia este cum or sal vada,ma refer la culori. Daca au ochi ca si noi,or sal vada exact ca si noi,iar daca au o altfel de organizare,stiu si eu sa vada in infrarosu atyunci o sa vada pom in alte culori,dar tot pom o sa vada ca forma ma refer.
Asa si insectele terestre ori animalele vad culori diferite,dar formele le vad la fel.
Dar sa spui ca ce vedem,esre rezultatul gandirii noastre,pfffff cum am zis se uita la prea multe filme.
Nu noi facem realitatea,ori ce vedem,ele exista deja,noi vedem deja ce exista, nu le creeam noi.

Faptul ca eu vad alt si tu negru, asta e alta poveste, dar acel lcuru exista deja, ca il vedem noi colorat altfel, tine de sensori cu care suntem dotati.
Dar nu cred ca eu vad un pom si tu vezi o stinca laughing sa fim seriosi. Sper ca nu te superi ca ma bagai si eu.Suntem pe aici sa discutam, deci dau si eu cu parerea.
Am cerut cuiva sa explice, a spus ca nusi pierde el timpul cu mine laughing el deja a inteles tot dar nu raspunde ca am pus eu intrebare necivilizata, zice respectivu. Asta e, dar cum sa nu glumesti cand vezi ceea ce nu vezi laughing

| MrAM explică (pentru relian):

Bine ca nu am ajuns ca tine laughing, aici ma refer la o gandire limitata xd, ideea e ca daca nu ai inteles/ nu te intereseaza/ nu aduci argumente de ce x si nu y, sau te raportezi la alte lucruri care nu au legatura cu ce am intrebat, nu ma intereseaza.
Avand in vedere ca lucrurile s-au intamplat in felul urmator
https://youtu.be/55oDyazPdTU
Nu inteleg ce anume ti se pare ciudat la intrebarea adresata, faci parte si tu din categoria,, flat earth "? believers? laughing

| relian a răspuns (pentru MrAM):

Stii care au gindire limitata? Aia ce nu-s in stare sa gindeasca singuri si trimit linkuri altora laughing atat puteti,atat faceti, voi singuri nu puteti procesa nimic, o fac altii in locul vostru, voi doara ii aprobati pe aiai, doar prin faptul ca apar la tv, pe net etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinventam roata? Realitatea este ceea ce trăim vedem ce construim prin muncă nu prin stat în casa și imaginat tot felul de vise obscure. Dacă începi sa crezi în realitatea lumii create de tine este semn sa mergi la psiholog... Psihiatru, să ieși în lume sa comunici sa te bucuri de natură să lași lumea imaginara în care totul este roz și când te trezești din vis vezi realitatea.

| MrAM explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau dar nu ai capacitatea sa intelegi intrebarea adresata de mine. Nu ma refer la nu stiu ce psihoze presupuse de tine ca as suferi eu. Pur si simplu ma gandeam la procesul biologic care are loc in mometul in care preluam informatia din mediul extern, aceasta este procesata si interpretata de creierul nostrul pentru a alcatui,, realitatea" presupusa de noi sau pur si simplu o vedem asa cum este ea. Si nu-mi purta de grija ce fac eu in timpul meu liber, respectuos vorbind.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrAM):

Dacă tu vezi un pom Inflorit. Și creierul tău îți spune ca acel pom este doar un stâlp... Ce realitate este? Este realitatea care o vedem nu cea creata de creierul nostru. Sfatu meu mergi la doctor, când întrebi astfel de întrebări înseamnă că vezi alta realitate cea imaginata de tine și cea în care trăiești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema clasica de filosofie. Se zice ca nu ne putem baza pe simturile noastre ca sa obtinem cunostinte pentru ca ele ne pot insela. Atunci se cauta cunoasterea care nu depinde de simturi. Ratiunea pura.
Nu s-a ajuns la un consens printre ganditori in legatura cu realitatea.
Eminescu zicea " caci este vis al nefiintei Universul cel himeric".
Adica suntem perceptele unei creaturi superioare si traim in visul ei. Gen matrix.
Eu zic sa nu ti pierzi vremea cu asta. Viata ( sau simularea) e scurta si imediat ne scoate din priza

| andreierdna91 a răspuns:

Si da si nu.
Realitatea "se intampla" dar nu ar conta si nu ar influenta cu nimic daca nu ar exista cineva care sa observe "ca s-a intamplat".
Sunt si fenomene ciudate din fizica care se intampla diferit daca cineva le observa fata de momentul cand nu le observa (exista un experiment care a demonstrat ca fotonii se comporta atat ca particule cat si ca unde, depinde doar daca sunt observati de om sau nu).
Deci putem avea si noi o influenta, dar lucrurile oricum se intampla, chiar daca putin diferit daca nu le schimbam noi intentionat sau nu.

| MrAM explică (pentru andreierdna91):

Explicatia ta imi aduce aminte de teorema lui Schrodinger, experimentul lui cu pisica in cutie.

| relian a răspuns (pentru andreierdna91):

Care este acel expriment de care spui in care s-a demonstrat ca pestele este prajit? Cum poate cineva demonstra chestia asta? Deci prin observare fotonii luam asa la nimereala sar comporta ca si o particula.E ok pana aici e bun.

Dar cum faci sa nu-i observam,dar sa stim?laughing Ar trebui ca omu sa nu observe,dar sa observe altcineva in locul lui,cine extraterestrii?
Eu cred ca astea is povesti,nu mai stiu ce sa scoata fizicienii aia gargaragii,aia ce dau doara din gura si scot doara teorii.
Poate nu pricep eu, dar uite ai ocazia sa lamuresti pe unu care nu pricepe, explica mai detaliat, sau mai simplu, babeste cum zic oamenii, cum observam ceva fara sa observam laughing

| andreierdna91 a răspuns (pentru relian):

Cauta informatii, ca nu stau sa-mi pierd timpul cu cineva care pune o intrebare in felul asta, daca puneai o intrebare in mod civilizat ti-as fi explicat (atat cat ma pricep, ca nu sunt profesor de fizica).

| andreierdna91 a răspuns (pentru MrAM):

Https://www.youtube.com/watch?v=O81Cilon10M
Nu e chiar cel mai bun, dar prinzi ideea de aici.

| relian a răspuns (pentru andreierdna91):

Cineva care pune o intrebare in felul asta, adica? Am intrebat si eu ca omu nu ca pomu.Ce vezi tu gresit la ce am intrebat.Am intrebat ceva ce nu pricep,ori ce nu stiu, iar tu daca ai priceput si stii, iar cineva iti cere sa ii spui si lui, nu vad dce ce nu i-ai spune.

Nu pierzi timpul? Dar ce faci pe aici? Cind spui cuiva ceva si ala pricepe, aia nu-i pierdere de timp, sa stii si tu.Cind ai facut pe cineva sa priceapa ceva,aia este de bine,o sa te simti si tu bine si cel care a inteles.

Toti care intra pe aici,tu de ce crezi ca intra? Iti zic eu,pentru ca ei cauta o explicatie mai simpla,asa oricine merge pe google gaseste explicatii,formule,definitii,dar toate alea sunt la un nivel superior,sau cum sa-i zic,o definitie este formulata ca si cum ar fi adresata unora ca si cel care a formulato.
De aia oamenii nu inteleg toti,pentru ca sintem, diferiti si ca fizic si ca gindire,viteza,procesare etc.
Ca urmare o definitie,un fenomen sa inteleaga toti trebuie explicat mai pe larg, mai cu cuvinte simple.

Daca as fi pus o intrebare civilizata? Dar cum am intrebat, necivilizat? Naspa, desi eu cred ca nu stii sa explici, pentru ca nici tu nu ai priceput mai nimic din ce ai citit, vazut.
Asta este un motiv sa spui gata nu ai intrebat civilizat.Trebuia cumva sa fac cerere sau sa ma rog sa explici sau ce?

| MirceaCalNebun a răspuns:

Creata de noi, cred ca sunt lucruri pe care le altereaza mintea noastra, fiecare traieste in bula lui