| benny7 a întrebat:

Nostradamus (Michel de Nostre-Dame), astrolog, matematician şi medic francez, un om de ştiinţă erudit! profeţiile şi viziunile sale de unde le avea şi de la cine?,,... din univers pe baza metodelor științifice?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Eby8OjFRxes
uite o explicatie stiintifica despre astrologie, da la subtitrare e in ro

45 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Le inventa pur si simplu. Stia sa ghiceasca, adica stia sa faca predictii vagi, care par sa se implineasca in mod spectaculos, datorita tendintei omului de a face legaturi surprinzatoare si asociatii de idei. Se folosea de cunostinte de psiholgie pe care le detinea numai el, deoarece psihologia nu exista inca, iar el a ajuns la anumite cunostinte prin studierea celor din jur. Sigur, cand esti foarte inteligent, ai alte posibilitati decat contemporanii tai.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Si se pare ca nu erau profetiile lui, ci copy/Ponta dupa o istorie criptica a Templierilor.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu nimic despre asta; posibil, daca exista probe. Dupa revolutie, au aparut multe carti care pretindeau ca, printr-o interpretare a textului lui Nostradamus, prevad evenimente din urmatorii zece sau douazeci de ani. Majoritatea carti apreciate deja de un anumit public din vest. Ai zice ca, macar din intamplare, unele ar trebui sa se implineasca. Nu s-a legat practic nimic. Zero. Sa arate post factum ca evenimentul a fost proorocit de Nostradamus, poate si un idiot, si multi idioti au si facut-o. Dar sa prezica ceva inainte de a avea loc, pe baza textului lui Nostradamus, asta nu a facut nimeni.

| SG1995 a răspuns:

Cuvântul astrolog spune ceva? Mie și oricărei persoane normale ne spune clar: sarlatanie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Citeaza un catren concret in care ar fi facut o profetie directa, iar acesta sa se fi intamplat!winking laughing tongue

| Steregoi a răspuns:

De la demoni.

| benny7 explică (pentru Steregoi):

Da o dovadă de demoni. daca crezi ca sunt şi în ziua de azi!

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Sunt imateriali si nesupusi principiului doi al termodinamicii adica energia lor nu scade decat daca ii ucide Dumnezeu.

| benny7 explică (pentru Steregoi):

Ai văzut vreun demon? cum poţi dovedi!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

El nu poate dovedi absolut nimic, e fanatic teleportat din evul mediu

| benny7 explică (pentru RAY):

Totusi, Nostradamus a prezis in cateva cazuri viitorul atat de clar, incat chiar si scepticilor le-a fost greu sa mai conteste ca el ar fi fost daruit intr-adevar cu har profetic.

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Stii cum e totul are o probabilitate, de exemplu Germania -Korea mie nici nu-mi vine sa cred ca korea a invins, era o probabilitate, daca eu spun ca in urmatori 50 de ani va fi un razboi nuclear este o probabilitate

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Nu e nevoie sa vedem ca sa stim. Logica el al 8-lea simt.

| benny7 explică (pentru Steregoi):

E nevoie să simţim şi să vedem, altfel nu e real- ok!

| benny7 explică (pentru RAY):

Există o probabilitate foarte mică, un război nuclear poate izbucni în orice moment!
E dajuns o erupție solară de mari proporții care ar pune capăt vieții pe mica noastră planetă!

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Aia e logica de copil de gradinita,cum sa crezi ma in ceva care nu vezi,nu simti nu il percepi nu exista dovezi dar tu crezi,gandiri de astea duc spre dogma, credinta oarba fix de cea are nevoie un manipulator de indivi dogmatici, limitati, ignoranti, de asta se voteaza de 30 de ani pe baza emotionala ca poporul crede orice tampenie nu gandeste deloc rational

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Vezi caldura?

| benny7 explică (pentru Steregoi):

Lumina si caldura de la panouri solare, da normal si se vede si se simte. ok

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Nu se vede caldura si nici frigul ci efectele caldurii sau frigului asupra aerului care este incalzit sau racit. Frigul e energie cu frecventa mare in timp ce frigul e energie cu frecventa mica. Acele dogoreli sau vibratii mecanice ale aerului sunt efecte care pot fi cauzate si de emanarea unor gaze diferite de aer si care se afla in concentratii mari in timp ce ies dintr-un rezervor si se amesteca cu aerul. Sunt un fel de turbulente ale aerului in timp ce aerul se amesteca cu aer cald sau cu alte gaze.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Te inteleg perfect insa omul il percepe pe Dumnezeu cu mintea si cu intuitia si cu deductia si cu ratiunea adica pe scurt cu creierul sau cu capacitatea mare de a gandi inteligent. Si un caine gandeste insa la un nivel foarte limitat ce nu-i permite sa-l perceapa pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Daca il simti, auzi pe dumnezeu ai o problema grava

| benny7 explică (pentru Steregoi):

GRESIT OK! cum nu putem vedea si simti soarele si focul?

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Soarele nu e doar căldură. Focul nu e doar căldură. Căldura e particule cuantice la frecvente mari.

| benny7 explică (pentru Steregoi):

Ok- dar cum obţinem căldura fără soare şi fără foc!

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Problema e ca tu nu știi ce e caldura la un nivel mai exact.

| benny7 explică (pentru Steregoi):

În general>Temperatura este o măsură a capacității unei substanțe, sau mai general a oricărui sistem fizic, de a transfera energia termică către un alt sistem fizic! Fără lumina solară, fotosinteza s-ar opri! ok*

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Tu ai o problema mare de logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era francez; vorba astora nimic nu s-a intamplat precis, doar coincidente marunte. Sa se dea si el mare cu ceva in Franta ca tot n-avea studii suficient de superioare sa se faca matematician.

| benny7 explică:

"Si din cer va veni marele Rege al Terorii./Cerul va arde la 45 de grade/ iar focul va cuprinde Orasul cel Nou…/Doi frati gemeni vor fi sfasiati de haos exp:. Dintr-o data, un avion apare din senin pe cer care se zdrobeste intr-un mod intentionat unul dintre cele doua cladiri Trade Walter Center, Turnul de Nord.Dezbaterea Turnurilor gemene!

| minrest a răspuns (pentru benny7):

In prima parte e descrisa o stare de canicula, cu temperaturi de 45 grade. Cealalta parte e la distanta, de ce ar trebui legate? ''Doi frati gemeni sfasiati de haos''? Nu are legatura cu ce s-a intamplat. Te tenteaza irezistibili sa legi Turnurile Gemene de doi frati gemeni; exact asta am spus si eu ca a stiut autorul. Aa, daca spuneai inainte de eveniment ce se va intampla, bazat pe interpretarea textului lui Nostradamus... da. Dar asa, nu inseamna nimic.

| benny7 explică (pentru minrest):

Domnia lui Napoleon

Predicţie: „Pau, Nay, Loron, mai mult foc decât sânge Pentru a înota în glorie, cel puternic va alerga spre confluenţă El va refuza să intre la Piuses Pe cei depravaţi îi va întemniţa"

Ce s-a întâmplat: Paul, Nay şi Loron sunt trei oraşe din Franţa şi dacă schimbăm literele acestora ajungem la NAPAULON ROY, adică Napoleon regale.-- Teroarea instaurată de Hitler în Europa

Predicţie:„ În vestul Europei Într-o familie săracă se va naşte un copil Cu vorbele sale va seduce o mulţime de oameni Şi faima lui va creşte până în Est"

Ce s-a întâmplat: În 1889, Hitler se năştea într-o familie săracă din vestul Europei. Calităţile sale oratorice au fost întodeauna cunoscute şi în felul acesta a reuşit să ajungă în fruntea poporului german. ...acum ce mai spune stiinta?

| minrest a răspuns (pentru benny7):

Ti-am spus, nu au legatura textul si evenimentul, oricat de mult le-ai forta. Ai putut sa il cauti pe Napoleon prin toata cartea, si ai gasit trei toponime fara legatura, le-ai anagramat si de-abia ti-a iesit Napaulon. Te ajuta mult faptul ca nu ai habar de istorie. ''Pe cei depravati ii va intemnita'', da? Pe cine? Cine a fost intemnitat de Napoleon pentru ca era depravat? Este invers! Depravarea personala nu a mai contat in justitie, nu a mai fost pedepsita in sine, potrivi Codului Civil, adoptat de Napoleon si care a ajuns la baza legilor din toate statele moderne. ''Mai mult foc decat sange''? Napoleon a pustiit Franta si a bagat-o intr-o criza demografica care are urmari si astazi, in razboaie fara perspective; a fost mult mai mult sange, decat foc. Hitler NU a ajuns la conducere datorita calitatilor lui oratorice, ci extrema dreapta traditionala, foarte puternica NUMAI in Germania, Partidul National Popular, a tot pierdut teren in favoarea extremei drepte moderne, NSDAP. Degeaba social democratii si liberalii aveau oratori mai buni. Sute de oameni s-au nascut in vestul Europei, in familii sarace, si faima lor a ajuns in vest, si asta pentru ca au sedus multimea cu vorbele lor. De exemplu, Mussolini, Gambetta, Marx, Garibaldi.

| benny7 explică (pentru minrest):

Profețiile unuia dintre cei mai mari prezicători ai lumii, Nostradamus, s-au adeverit până acum în proporție de 70%-Conform lui Nostradamus, încă din 1993 energiile negative au început să degradeze societățile------Pe scurt, viitorul apropiat va arăta astfel: asupra omenirii se va abate o multitudine de dezastre naturale, la care se vor adăuga atacuri teroriste, războaie și schimbări neașteptate pe plan politic. Lucrurile vor scăpa de sub control pe plan mondial, iar oamenii vor resimți nu doar multă suferință, dar și un sentiment de neputință accentuat.

| minrest a răspuns (pentru benny7):

Ai atribuit arbitrar, unor pasaje luate de oriunde din carte, niste evenimente petrecute oriunde ai vrut in spatiu si timp, bazat numai pe asociatii de idei. Asa se poate sustine orice.

| benny7 explică (pentru minrest):

În anul 1976cartea "Le message de Nostradamus sur l'Ere proletaire" (Mesajul lui Nostradamus despre era proletara).

El prevedea aici exact prabusirea URSS, in iunie 1991, reunificarea Germaniei -!

| minrest a răspuns (pentru benny7):

Nu, nu le prevede. Sunt interpretari post factum, complet trase de par, cum ai dedus si prabusirea turnurilor gemene din descrierea unei canicule de 45 grade.

| benny7 explică (pentru minrest):

Nostradamus şi-a codificat foarte minuţios profeţiile sale, pe care le-a scris în patru limbi concomitent — latină, franceza veche, italiană şi greacă.ok!

| minrest a răspuns (pentru benny7):

Si, daca le-a scris in patru limbi concomitent, ce? Asta e arta gicitorului, ca sa gaseasca formulari care POST FACTUM, numai post factum, sa para ca ar fi prezis ceva din ce s-a intamplat. Vezi si materialul despre astrologie, la care te trimite RAY. Tocmai fiindca nu cunosti multe, poti sa crezi- de exemplu, Napoleon nu a fost rege. Nici o clipa. Aa, zici tu, a fost CA un rege. Asa putem s-o tinem pana maine, a fost si nu a fost ca un rege. 45 de grade a fost la turnurile gemene? Nu, a fost mult mai mult, asta e temperatura, intr-o zi caniculara, produsa de razele soarelui- ''tiranul cerului'' in catren.

| benny7 explică (pentru minrest):

Să nu uitam:Bomba atomică

Predictia: O sageata cereasca isi va intinde aripa mortii: o mare cucerire. O natiune mandra va fi doborata de o piatra aruncata din copac. Zvonuri despre ceva monstruos, omenesc, vor duce la epurare.

Ce s-a intamplat: In august 1945, Statele Unite au lansat doua bombe atomice asupra Japoniei, la Hiroshima si Nagasaki. Multi istorici sustin ca tragedia a marcat sfarsitul celui de-Al Doilea Razboi Mondial.

"O piatra aruncata din copac" ar putea descrie forma ciupercii atomice care a cuprins cerul de deasupra orasului.Nostradamus profetiile sale s-au adeverit cu precizie...

| minrest a răspuns (pentru benny7):

''Ar PUTEA descrie'' nu se potriveste cu ''s-au adeverit cu precizie''. Nu exista nici o asemanare intre o piatra aruncata din copac si forma ciupercii atomice. Japonia era oricum invinsa, doar momentul capitularii s-a schimbat, si au capat cu viata milioane de chinezi de sub ocupatie japoneza. Nu exista legatura intre catrene si eveniment, desi, stii bine ca le-ai ales de oriunde ai vrut din carte. Si tot degeaba. Nu stiu de ce imi tot dai citate, chestiunea astea am analizat-o in 1991, cu textul cartii si cele mai apreciate carti despre ea.

| benny7 explică (pentru minrest):

Profeţiile lui Nostradamus ne vorbesc într-un mod codat-conspirativ... *

| minrest a răspuns (pentru benny7):

Nu este nici un cod, ci, prin asociatii de idei foarte diferite intre ele, oamenilor care vor asta li se pare ca recunosc in catrenele lui evenimente reale.

| benny7 explică:

Nostradamus-profetiile lui sunt reale, a scris despre oameni pe care nu si i-ar fi putut imagina in locuri care nici macar nu existau...ok

| benny7 explică:

In caseta metalica, gasita recent pe mosia lui Nostradamus se aflau manuscrise inedite. Potrivit acestora, sfarsitul lumii va veni in 2436, economia mondiala se va prabusi, oamenii se vor muta in alte sisteme solare si numarul homosexualilor va creste de patru ori.

| Sebastiana12345 a răspuns:

Nu te uita dupa toti profetii... uite daca stii istorie stii foarte bine multe chestii crede.ma si faci bani o gramada... uite de ex sunt istoricii care au prevazut ca o sa porneasca din nou razboaiele din cauuza religiei si o sa fie cauzate de musulmani si etc (este si carte).Nu crede in asa ceva happy