| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre Nostradamus si profetiile lui?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa sunt formulate, incat fiecare intelege altceva, adica ce vrea din ele.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Nostradamus a fost un savant inteligent mi un om pragmatic.
Oricare din catrenele sale pot face referinta la un eveniment. E suficient sa gasesti acel eveniment. De altfel foarte puține din catrenele sale au ajuns la noi. Unele catrene au fost create după ce evenimentul a avut loc happy Edmond Fourier ar fi gasit ultima centurie cu eveneimente din epoca noastra Lucrarea a ramas nepublicata

| SG1995 a răspuns:

Am mai sus, nu sunt credibile.

| Speed99 a răspuns:

Dupa cum a spus si Bula: "profetiile" sunt formulate in asa fel incat se pot potrivi cu sute de evenimente anterioare.

La fel e chestia si cu zodiile si horoscopul. Ti se spun niste lucruri foarte generale, care se pot potrivi oricarei persoane indiferent de zodie, dar sunt aranjate in asa fel incat sa simti ca sunt unice zodiei tale. Pot sa iti dau horoscopul sagetatorului pentru azi, si daca tu esti gemeni si eu nu iti spun pentru cine e horoscopul de fapt ci ca e pentru zodia ta, ai vedea ca ti se potriveste tot ce spun. Toata chestia e psihologica.

| G0odBoy a răspuns:

Un bosorog senil.