| 6684464 a întrebat:

Nu am inteles o chestie...
La sfarsitul vietii FIECAREI stele se produce o gaura neagra, sau are SANSA sa se produca?
Dar in cazul stelelor gigante si supergigante?
Multumesc frumos happy

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Stele isi mentin "forma" cand energia rezultata din fuziunea care se petrece in nucleu se balanseaza cu gravitatia care o exectita asupra straturilor exterioare.
Stelele gigante (care pot avea raza si de cate sute de ori mai mare ca a soarelui nostru) cand isi consuma combustibilul (adica tot fuzionand ajung la elemente mai grele energia disponibila nu e suficienta sa continue procesul) ajung in situatia in care energia care "umfla" staaua este mai mcia decat greutatea straturilor exterioare afectate de gravitatia setelei.

In acel moment steaua va scapa de straturile exterioare in urma unei supernove si ce va ramane in urma va fi, fie o stea de neutroni fie o gaura neagara (daca ceea ce ramane in urma exploziei este peste nu stiu cate mase ale soarelui).

Soarele nostruse va expanda, apoi va scala de straturile exterioare (fara supernove) si e posibil sa ne lase cu o nebuloasa frumoasa (si morti).

| Yiing a răspuns:

Numai la explozia unie stelele gigante si super gigante exista sansa de a se face gaura neagra, din cauza atractiei gravitationale foarte puternice care de creeaza, si care se concentreza intr'un singur punct. iar la slele mici si cele pitice cand devin supernove si explodeaza se imrastie pulbere de stele, care distrug totul din jurul lor, dupa care se pot creea alte planete si o noua stea. asa a aparut si pamantul.si noi practic tot din pulbere de stea suntem.candva soarele o sa explodeze iar pamantul o sa fie pulverizat laughing

| Steregoi a răspuns (pentru Yiing):

Ceea ce spui tu acolo se intampla potrivit cu modul cum a creat Dumnezeu stelele si gaurile negre. Si in natura de pe Pamant de exemplu se usuca frunzele si in anul urmator apar altele. Dintr-o gaura neagra probabil va apare un nou soare si tot asa la nesfarsit. Insa cu soarele nostru Dumnezeu a dat o lege speciala ca nu se va transforma niciodata intr-o pitica sau ceva de acest gen. Spre deosebire de restul planetelor si stelelor din univers Soarele si Pamantul nu vor dispare si nu vor suferi modificari majore niciodata si vor dainui pentru totdeauna. Schimbarile negative de pe Pamant sunt din cauza omului pacatos. Insa Dumnezeu nu va distruge Pamantul si Soarele din cauza unor pacatosi ci va distruge pe vecie pacatosii iar Pamantul va deveni un paradis asa cum este vointa lui Dumnezeu. Te compatimesc pentru ca crezi asemenea prostii rostite de oamenii de nestiinta. Pentru tine viitorul pare sumbru. Rasul tau e de moarte si nu de bine.

| relian a răspuns (pentru Yiing):

Steaua noaostra nu va exploda,va ramane o pitica alba sau rosie nu mai stiu,dar ce conteaza asta.Dar inainte sa devina pitica se va expanda, se va mari dincolo de orbita pamantului, pierde materie in felul asta, dupa care ramane acolo o lumanare laughing Pamantul poate fi pulverizat sau nu, depinde.Stelele pitice nu devin supernove ca nici nau cum laughing ori is pitice ori is supernove,hotarastete laughing o pitica nu poate deveni supernova,nu are destula putere. Alea mari da, devin supernove, dar nu stiu daca toate, depinde de multe conditii, banui.

| Yiing a răspuns (pentru relian):

La cat de mare si complex este universul nu ai de unde sa scoti o regula laughing astea sunt presupuneri laughing tot ce conteaza este ca noi nu putem schimba nimic deocamdata big grin

| relian a răspuns (pentru Yiing):

Inseamna ca si tu tot ai presupus, doara ca nu ai spus asta laughing sau la tine ce spui asa se intampla, iar ce zic altii e doara presupunere?laughing laughing