| modestul a întrebat:

Nu credeti ca multe dintre profetiile biblice despre Apocalipsa se adeveresc?

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. Cât de cretin, pardon, creştin să fii să crezi asemenea inepţii?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Stii ca acum un mileniu, in apropierea anului 1000, erau multi care faceau aceleasi constatari? Iti las niste sugestii bibliografice, daca vrei sa citesti si altceva decat paginile web: George Duby, Anul 1000 si Dominique Barthelemy, Anul 1000 si pacea lui Dumnezeu, amandoua cartile aparute si in limba romana.

| AvalohAlyn a răspuns:

Da, este adevarat.Multi zic ca traim in ultima faza de semne alte apocalipsei apoi va veni cea propriu zisa.
Tu incearca sa crezi in ce iti zice inimioara ta, sufletul tau, nu in ce zic unii si altii, analizeaza amandoua tabere si alege, ateii au opinia lor despre crestini si crestinii opinia lor despre atei.

| Alphawolf a răspuns:

Prietene esti prea tanar sa te indoctrinezi. Nu te uita in gura la altii lasa-i sa abereze cat vor. Crezi ca te ajuta cu ceva daca esti superstitios? NU te ajuta cu nimic, din contra iti afecteaza gandirea. Crezi ca niste dezastre naturale la care stiinta are raspunsuri pot fi semnele apocalipsei care este de domeniul fantasticului in realitatea in care traim? Doctrina religioasa daca pune ghearele pe tine, nu mai scapi, uita-te in jurul tau si incearca sa gandesti realist.

| BUBULINA a răspuns:

"Spune-ne când se vor întâmpla aceste lucruri, şi care va fi semnul când se vor împlini toate aceste lucruri?"

Isus a început atunci să le spună: "Băgaţi de seamă să nu vă înşele cineva.
Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu, şi vor zice:, Eu sunt Hristosul!' Şi vor înşela pe mulţi.

Când veţi auzi despre războaie şi veşti de războaie, să nu vă spăimântaţi, căci lucrurile acestea trebuie să se întâmple. Dar încă nu va fi sfârşitul.
Un neam se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie împotriva altei împărăţii; pe alocuri vor fi cutremure de pământ, foamete şi tulburări. Aceste lucruri vor fi începutul durerilor.

| bettasplendens a răspuns:

Nu, teistii obsedati cauta o asemanare in orice "profetie", ca deh trebuie sa vina si ei cu ceva argumente!

| LauraSpataru a răspuns:

La ce anume profetii te referi exact?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele da, insa majoritatea sunt interpretate de noi in asa fel incat sa fie asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca peste ceva mii de ani se va intampla ceva ...asa cred eu ://

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca daca iti insir acum, aici, vreo 10-15 profetii, mai devreme sau mai tarziu se adeveresc? Ca si in cazul profetiilor biblice, poate pentru unele va trebui sa treaca 1000-2000 de ani, dar ce pretentii sa am, ca si altii mai celebri ca mine tot atat au asteptat (sau inca asteapta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta si filozofie cretina?(scuze, am vrut sa iasa crestina).