| Steregoi a întrebat:

Nu exista evolutie pentru ca atat ipoteticul om de neanderthal cat si omul din prezent manca branza, carne de porc, urzici, carne de miel, carne de vita. Ce puteti spune?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi și bacteriile tot aia mănâncă. Pe asta cum o mai explici?

| Steregoi explică (pentru mihai69):

Bacteriile nu evolueaza.

| mihai69 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu, deloc, de aia nu le mai omoară niciun antibiotic, pentru că nu au evoluat ca să se poată apăra, nu?
Dar ideea era alta: cam tot regnul animal mănâncă relativ aceeași mâncare - așadar, nu din asta îți poți da seama dacă au evoluat sau au „răsărit" pur și simplu.

| Steregoi explică (pentru mihai69):

E vorba de preferinte culinare. Deoarece preferintele nu au disparut evident ca nu putem vorbi despre vreo evolutie.

| Steregoi explică (pentru mihai69):

Bacteriile nu evolueaza. Selectia naturala este eliminatorie si nu permite nici un fel de adaptare. Nu e vorba de adaptare. Se poate vorbi de potential de variatie genetica si selectie eliminatorie.

| Dandinelle a răspuns:

De unde stim "ipotetic" ca omul neaderthal facea tocanita de carne cu ciuperci? Sau stia cum sa domesticeasca vaca sau gaina sa produca branza, lapte, oua. Se stie ca au existat in Africa ideea de domesticire a vacii, Ca acolo s-a domesticit pentru prima oara vaca dar asta nu se stie cand. Avem si in Europa murale in diferite pesteri cu primele desene ale oamenilor, ele reprezinta: vaci, ciuperci, vanatori de animale etc.
Daca e s-o luam drept, nu avem de unde sti cand a fost omul neaderthal, cand s-au domesticit animalele astea si cand exact s-a facut schimbarea asta de la homo neanderthalis la homo sapiens, daca au trait impreuna sau nu. Evidenta ca au existat este din cauza scheletelor dar cand au existat? (cea mai buna metoda de calculare este metoda carbonica iar asta se rispeste dupa 2000 de ani, deci totul este ipotetic). https://www.nytimes.com/......ought.html

Totusi cred ca a existat o evolutie dar nu ca cea impinsa in creierele noastre in scoli. Nu are legatura cu tragerea noastra din maimute ci cu schimbarea comportamentului si introducerea limbajului, varietatii in mancare si creaarea unui spatiu fix, mai semi-permanent.

| Steregoi explică (pentru Dandinelle):

Este posibil ca oamenii de neanderthal au fost rezultatul incrucisarii intre ingerii rebeli si femeile oamenilor. Inainte de potopul biblic mondial din 2370 i.Hr. campul magnetic al Pamantului era mult mai puternic si cantitatea de carbon C14 sau alti izotopi radioactivi era foarte redusa sau nesemnificativa ceea ce conduce la datari gresite ale ramasitelor biologice gasite de arheologi. Este posibil ca ingerii rebeli i-a ingropat in pozitie chircita separat de restul oamenilor. La potop ingerii rebeli s-au dematerializat si s-au intors in domeniul imaterial sau spiritual.