| RazvanSmile a întrebat:

Nu inteleg ceva,daca aria sensibilitatii cutanate se afla in lobul parietal, cum de in maduva spinarii se afla reflexele cutanate?thinking

Răspuns Câştigător
| lolium a răspuns:

In maduva spinarii se afla cai ale sensibilitatii (anumite fascicule ascendente ) prin care informatiile sunt conduse de la receptor pana la centrul nervos. senzatia( spre exempu cea dureroasa ) se formeaza la nivelul cortexului, in lobul parietal. nu prea am inteles exact la ce te referi, dar gandeste-te ca nicio componenta a sistemului nervos nu functioneza in mod separat. Spre exemplu, reflexele sexuale se inchid in maduva spinarii, iar organele sexuale au inervatie vegetativa, insa maduva spinarii reprezinta doar un centru de comanda, centrul de control aflandu-se in hipotalamus( acesta printre multe altele, controleaza comportamentele instinctuale ). activitatea hipotalamusului este controlata la randul ei de cortex.

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Ms! mai am o intrebarepuppy dog eyes
Aria gustativa se afla in:

a)in papilele gustatice

b)in trunchiul cerebral

c)in scoarta cerebrala

d)in scoarta cerebeloasa

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

Scoarta cerebrala

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Multumesc :*

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

Apropo,pentru ce iti trebuie?

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Maine am olimpiada de biologie si fac niste subiecte.Mai am o intrebare puppy dog eyes de cine e protejat sistemul nervos central? de sistemul osos, meninge siii... endolimfathinking

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

Meningele. endolimfa e in ureche. eu ma duc direct la judeteana laughing poti sa cauti baremul pe net. il gasesti sigurwinking

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Mersiwinking

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Te mai intreb ceva, scuzelaughingCelule proatectoare este sinonim cu celule de sustinerethinking iar S.N.C. este protejat numai de sistemul osos si de meninge?thinking

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

Da-mi intrebarea. altfel n-am de unde sa stiu

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Nu e intrebare.Vad la caracteristicile celulelor gliale:-rol de hranire; protectie; sustiere.

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

E cam acelasi lucru. nu are o importanta prea mare...

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Iar S.N.C. este protejat numai de sistemul osos si de meninge?thinking

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

da. si celulele gliale au rol de protectie pentru neuroni, dar nu cred ca in intrebare era si varianta asta...

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Multumesc mult! ma pun si eu la culcare ca maine OLIMPIADA

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

Sa-mi zici ce ai facutwinking

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Am luat 91 de puncte happy

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

Si mergi la judeteana?

| RazvanSmile explică (pentru lolium):

Da happy

| lolium a răspuns (pentru RazvanSmile):

Ce judet?