doiny
| doiny a întrebat:

cum se mai numeste "colinfosfolipida" care se gaseste in creier si in maduva spinarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| devine a răspuns:

Nu stiu exact la ce te referi... in creier si maduva (adica sistemul nervos) se agseste substanta cenusie (pe care o formeaza corpurile neuronale) si substanta alba (formata din prelungirile neuronilor: dendrite si axoni, cat si celule gliale). in aceste celule se gasesc o tona de compusi... de la neurotransmitatori, la tot felul de componente proprii celulelor. personal nu am intalnti termenul de colinfosfolipida. calin ar putea veni de la colinesteraza etc si fosfolipidul este cu totul altceva. poate zici si tu in ce context ai intalnit acest compus.

2 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

din cate am invatat la anatomie se numesc celule gri.

doiny
| doiny explică:

colinfosfolipida se mai numeste lecitina...ca sa stiti la ce m-am referit!