| daddy a întrebat:

Nu stiti cand apar rezultatele de la acceleratorul de particule de la geneva?
sunt o pisica foarte curioasa pe subiectul asta
mi se pare interesant faptul ca vom invata lucruri atat de profunde despre universul nostru happy
la nivel cuantic legile newtoniene nu se mai pot aplica si deci nu sunt valabile pentru atomi
voi ce parere aveti? credeti ca vom putea afla secrete legate de dimnsiuni paralele, calatorie in timp, teleportare, cum s-a creat universul si la fel ca si cu adn-ul in stiinta genetica, sa putem manipula universul dupa placul nostru intr-o buna zi?

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Salut. Aici oficiul de presa CERN: http://press.web.cern.ch/press/

Aici site-ul oficial in ansamblu:
http://public.web.cern.ch/public/

Cu toti ne punem speranta ca vom invata lucruri noi din acest experiment. Nu ma gandesc la calatoria in timp la modul practic, dar sper sa se dezvolte noi teorii din munca depusa de cercetatori care in timp sa faca visele omenirii sa devina realitate. Printre astea probabil si disparitia zeilor si a altor personaje inventate.

| fabiola a răspuns:

Sunt investitii mari si este nevoie si de timp!

| bnj a răspuns:

Eu cred ca noi oamenii suntem demult in posesia unor informatii. Si mai cred ca nu exista filme "SF" decat in mica masura, intelegi unde bat?
Plus de asta, tot ce "descoperim" de fapt noi ne reamintim.
Marinate on that for a moment...

| lost.in.rain a răspuns:

Mai avem de asteptat pana sa aflam ceva vesti. Da-ti seama ca nu vor spune chiar tot pentru ca asa se intampla cand intra in scena nesiguranta, noul si necunoscutul.

| mihai_6493 a răspuns:

Uuuh, complex subiect frate. Sunt multe de zis, da' in principiu, nici cercetatorii de la CERN nu pot spune cu siguranta ce se va intampla. Dupa teorii, s-ar putea intampla multe: sa rezulte antimaterie din ciocnirea atomilor (cantitate infima) sau altele. in orice caz, daca ar fi destul de puternica aparatura lor incat sa inregistreze lucrurile ce au loc in momentul impactului, probabil se vor regandi unele legi ale fizicii cuantice. Vroiam sa zic asta de ceva vreme: astia de la stiri sunt imbecili atunci cand spun ca ar putea sa apara o gaura neagra si sa inghita planeta. Cat despre calatoria in timp, teoretic, e posibila(circuli cu viteza luminii sau cat mai aproape happy ), teleportare, nuhappy Frate, nici cei mai tari fizicieni din lume nu pot spune cu precizie, dar astea-s cele mai acceptate teorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi si inchipui cam ce va iesi. problema e ca te uiti mult la tv la filme sf, si seriale de genul.intr-o buna zi vei deveni atat de concret si de cu picioarele pe pamant incit, te vei lungi pe spate cu mainile pe piept, ca sa-l simti mai aproape.si vei trece intr-un univers paralel, foarte intunecos si rece la vreo 2m underground.si acolo nu este decat o lege, a celui care ne-a creat. iar universul ne va manipula el pe noi cum va crede de cuviinta. daddy e bine totusi sa visam, dupa bunul nostru plac. unele vise chiar pot deveni realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Costul atat de exorbitant al acceleratorului nu se justifica. Tinand cont de faptul ca, in problemele legate de gauri de vierme, univers paralel si alte prostii, totul se reduce la supozitii, omenirea ar face bine sa cunoasca mai bine planeta asta care incepe sa se revolte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz