| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

legile fizicii se aplica la fel in tot universul?
sunt valabile in tot universul... O.o?

9 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Afara ploua.

| RAY a răspuns:

Acele legii sau creat din prima secunda de dupa big bang, da sunt indentice peste tot la fel, acele forte sunt peste tot gravitatia, forta tare, slaba

| doctorandus a răspuns:

Fizicienii si astronomii pleaca de obicei de la premiza ca legile fizicii sunt aceleasi peste tot. Nu e ceva dovedit, e doar un postulat. Un rezultat consistent cu acest postulat: http://www.universetoday.com/......-universe/

| oprescudorin11 a răspuns:

Legile, din cate cunosc sunt LEGI.Ele exista, noi descoperim o lege sau alta. Desigur ca legile se aplica Intregului Univers, altfel nu ar exista Universul.Valabilitatea legilor cunoscute de stiinta nu este aplicabila insa peste tot.

| Radu284 a răspuns:

Nu se stie, pentru ca cel mai indepartat obiect facut de oameni abia a iesit din sistemul solar.
Exista totusi niste indicii (nu dovezi) ca unele constante se schimba in timp. De exemplu viteza luminii a cunoscut ceva variatii (foarte mici), desi este posibil sa fi fost erori experimentale.

| dragos38 a răspuns:

Se stie ca, la baza functionarii universului stau legiile fizicii, chimiei, matematicii.Deci cam peste tot, si la marginea sistemului nostru solar, nu s-au observat minuni inexplicabile.laughing

| cosminX a răspuns:

Nu! Pentru ca, de exemplu, fiecare planeta are o alta forta gravitationala.

| BATTLEGROUND explică (pentru cosminX):

Un raspuns mai tampit nu cred ca puteam sa primesc sad