| Anarchy_9738 a întrebat:

Nu stiu daca a mai fost pusa intrebarea asta pana acum, dar pe mine ma cam roade "la creieri" de ceva timp.
De ce oamenii cauta atat de inversunati sfarsitul lumii si anihristul? De ce au atatea teorii asupra sfarsitului din 2012, care va fi se pare (mai nou) in 2013, mai e unu si in 2014, urmat de altu prin 2020.Nu vorbesc de cei care sustin teoriile glaciatiunii sau transformarile prin care vom trece. Vorbesc strict de cei care cred ca va veni sfarsitul pamantului, eventual prin apocalipsa.Pe de alta parte, sunt altii care sustin aceste teorii despre antihrist care se afla ba in Barack Obama, ba in Lady Gaga.Am citit mai nou ca si Mos Craciun a inceput sa fie asemanat cu o creatie a Satanei.Serios? Mos Craciun? Multi au impresia ca daca cineva pare "suspect", atunci e clar ca e antihristul, venit pe pamant sa ne distruga existenta (ironic, antihristul asta e celebru, resedintele americii sau un cantaret ce intrece limita excentricului). Dar la urma urmelor ce inseamna de fapt "normal"? Nu cumva doar ceea ce a devenit pentru noi o obisnuinta, o monotomie? Chiar nu-si da nimeni seama ca lumea se bazeaza pe conventii si nu pe certitudini?
In regula, stiu ca sunt mai multe intrebari, dar pur si simplu mi se pare prea stupid

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Indiferent daca cineva crede sau nu, ceea ce a spus Dumnezeu se va implini.Cuvantul Lui este da si amin.Din pacate pentru voi, va fi prea tarziu.Cautati pe Domnul cata vreme se poate gasi.Chemati-L cata vreme este aproape.

| danut a răspuns:

Tineretea isi spune cuvantul, nu oameni cauta sfarsitul lumii sau cunostinte despre acest eveniment (nu este vorba despre Apocalipsa care in traducere inseamna Descoperire sau Revelatie, fie vorba intre noi au acelasi sens aceste doua cuvinte). Probabil cu avansarea in varsta vei observa ca toti oamenii isi pun aceasta intrebare, oare de ce? Raspunsul vine din INTERIORUL nostru, sunt doua motive fundamentale, apropierea mortii care este ceva deosebit si totodata nefiresc pentru constructia noastra genetica care retine amintirile primare ale creatiei (omul nu a fost facut sa moara) si implantarea de catre creator a existentei unui moment de FINAL al actualei forme de existenta umana (sfarsitul lumi cum i se mai spune). Memoria genetica ne joaca pe degete si cum vrea ea, vrem sau nu tot acolo ajungem, asa cum a hotarat Creatorul nostru.

| MeScorpion a răspuns:

Nu cauta nimeni sf. lumii, au atatea teorii pentru ca sunt plictisiti si au chef sa se joace cu prostii.
"Antihristul" suntem noi.
Lumea se bazeaza pe bani.

| Babydoll_4700 a răspuns:

Cand nu ai ce face, incepi sa aberezi. Asa si cu oamenii laughing

| daniel_8163 a răspuns:

Ai perfecta dreptateeste o tampenie.Doar idiotii pot crede toate astea.Sant interpretari peste interpretari cine si cum sa mai creada toate astea? Sant aduse in discutie din diferite motive, primul motiv si cel mai important pentru a distrage atentia oamenilor de la cele care ii macina, al doilea motiv ar fi oamenii care nu au altceva de facut decat sa interpreteze fel si fel de asa zise scrieri sau catrene toate in felul fiecaruiasi dupa cum ii duce capul.In anii astia acum cu atat are mai multa prindere la oameni din cauza la ce s-a intamplat in lume, vezi criza mondiala, razboiul in libia mai recent si tsunami in japonia si inca mult mai multe.Din punctul meu de vedere totul este un joc facut de cativa oameni din n motive.

| tomita2011tomi a răspuns:

Sti de ce? uite asa vine sfarsitul lumi prin noi, singuri ne autodistrugem, asta pana la venire impliniri bibliei Apocalipsa.