| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Nu vi se pare interesant această predispoziție a evreilor de a fi comuniști?
Karl Marx (1818-1883), fondatorul celui mai important curent de gândire comunist (marxismul) era evreu născut din părinți convertiți la creștinism (bunicul său fusese rabin în Olanda).
Vladimir Ilici Ulianov (1870-1924), cunoscut mai apoi ca "Lenin", liderul Revoluției din 1917 și cel care a adus comunismul în Rusia, era evreu prin mama sa, Maria Blank.
Lev Davidovici Bronstein (1879-1940), cunoscut ulterior ca "Troțki", s-a născut în Bereslavka într-o familie de evrei ucraineni.
Béla Kun (1886-1938), care a încercat după Primul Război Mondial să transforme Ungaria în stat socialist și în republică sovietică, era evreu.
Rosa Luxemburg (1871-1919), care a condus Revoluția Socială Germană din 1918-1919 împreună cu Karl Liebknecht, era o evreică din Polonia.
Ana Pauker (1893-1960), o stalinistă înflăcărată de la noi care a intrat în conflict cu Gheorghiu Dej, era evreică.
Mátyás Rákosi (1892-1971), primul lider al Republicii Populare Ungaria, era evreu.
Dacă ne uităm peste date concrete, mare parte din comisarii URSS era format din evrei (Zinoviev - Interne, Kohen - Presă & Propagandă, Spitzberg - Cultură etc). De asemenea, în perioada interbelică, marea majoritate din membrii ilegalului PCdR, care erau dispuși să își riște pielea pentru cauza comunistă, erau evrei.
Interesant, nu?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

"Este foarte semnificativ continutul bolsevismului si faptul ca atâtia evrei sunt bolsevici. Idealul bolsevismului este în concordanta cu multe din înaltele idealuri ale iudaismului."
- Jewish Chronicle, London 4 Aprilie 1919

"Cele doua internationale, ale Finantei si Revolutiei, care lucreaza cu ardoare, sunt doua fronturi ale Internationalei Evreesti. Exista o conspiratie evreiasca împotriva tuturor natiunilor."
- Rene Gross, in "Le Nouveau Mercure", Paris, Mai 1927

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De interesant, e clar că este. Dar ar fi bine să avem şi o interpretare corectă a fenomenului, pe care eu deocamdată nu o văd.
Şi ar mai fi o întrebare care îşi aşteaptă răspuns: De ce este legal anti-românismul, anti-americanismul şi... anti-orice, dar nu e legal antisemitismul?

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru sabin89):

Sau de ce se accentuează mai tare efectele negative ale nazismului decât cele ale comunismului? De ce există o zi de comemorare a victimelor Holocaustului, dar nu există una pentru victimele Holodomorului?

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Acum am aflat de pe Wikipedia: Lazar Kaganovici (1893-1991), care l-a ajutat pe Stalin să ajungă la putere și care e în mare parte responsabil pentru foametea ucraineană din 1932-1933 (Holodomorul), era un evreu născut - culmea! - în Ucraina, undeva prin ceea ce astăzi e Kiev Oblast.

| doctorandus a răspuns:

Nu, Marx nu era evreu, era creștin. Părinții lui apostaziaseră de la iudaism, botezându-se. Bine, pe tatăl lui Marx oricum nu-l interesa religia și a trecut la creștinism pentru a fi acceptat în societate.

| oglindasultanului a răspuns:

Este ciudat pentru mine, eu credeam ca erau democrati.

| Werrich a răspuns:

" S-ar putea spune ca Marxismul este cel mai înversunat dusman al Capitalismului, care pentru noi e sfânt. Pentru simplul motiv ca ei sunt poli opusi, ei ne dau noua cei doi poli ai pamântului si ne permite sa-i fim noi axa. Acesti doi oponenti, Bolsevismul si noi însine ne gasim identificati în Internationala. Acesti doi oponenti, care constitue doctrina celor doi poli ai societatii, se întâlnesc în unitatea de scop, care este reînnoirea societății de sus prin controlul avutiei si de jos prin revolutie."
- Citat din "Jewish Banker, de Comte de Saint-Aulaire din "Geneve contra la Paix, Libraire Plan", Paris 1936

"Marxismul este forma moderna a profetiei evreiesti."
- Reinhold Niebur's Speech before the Jewish Institute of Religion, New York, 3Octombrie 1934

"Cum poti sa-ti explici ca atâtia tineri evrei se gasesc în miscarile radicale ale tuturor tarilor?"
-Michael Gold, "New Masses", pag. 15, 7 Mai 1935

| Strwberrs a răspuns:

Suuperr!

Răspuns utilizator avertizat