| alexutza222 a întrebat:

In religia evreilor copilul/copii unui cuplu devin evrei(la religie ma refer) daca tatal este evreu sau daca mama este evreica sau nu conteaza?
Aceeasi intrebare si pentru ortodocsi, catolici si musulmani.
MA refer la cuplurile mixte.(adica unul dinr-o religie si altul din alta religie)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Religia copilului o aleg parintii, asa ca este sigur ca acestia vor alege religia pe care o au ei. Numai bine!

| gabylegionarul a răspuns:

Inislam sau mozaism,copilul capata religia tatalui odata cu circumcizia, sau taierea imprejur, indiferent daca mama e de alta religie.La crestini, odata cu botezul...