| le2 a întrebat:

Nucleul e organit celular?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nucleul celulei, da.

2 răspunsuri:
| Crisstinayy12 a răspuns:

Nucleu dispersat in celula ( regnurl monera) sau nucleu bine individualizat ( protista). Si este in celula

| PeeWee96 a răspuns:

Organitele celulare sunt structuri specializate localizate în citoplasma celulară, care îndeplinesc funcții specifice, unele dintre ele posedând o membrană proprie.

În biologia celulară, nucleul (din limba latină nucleus, însemnând miez) este un organit celular înconjurat de o membrană dublă întâlnit la celulele eucariote. El conține cea mai mare parte din materialul genetic, aranjat sub forma mai multor molecule de ADN împreună cu o mare varietate de proteine, precum histonele, care ajută la formarea cromozomilor. Genele din interiorul acestor cromozomi reprezintă genomul nuclear. Funcția nucleului este aceea de a menține integritatea acestor gene și de a controla activitățile celulei prin reglarea exprimării genetice. Așadar, se poate spune că nucleul este cel care controlează celula. Componentele nucleului sunt: învelișul nuclear (anvelopa nucleară) format din două membrane nucleare (cea externă având pori), nucleoplasma (citoplasma nucleului sau carioplasma) alcătuită dintr-o parte solidă numită cromatină și o parte lichidă numită cariolimfă, nucleol (poate fi unul singur sau pot fi mai mulți). Nucleul are dimensiuni de 10-40 µm, în funcție de dimensiunile celulei.