| Alynutzaaa a întrebat:

Care este principiul extragerii Adn-ului din unghii, firul de par si piele? De exemplu celulele care ajung la suprafata pielii sunt celule moarte in ( cheratinizate) in care nucleul s-a resorbit, fiind inlocuit de keratina. informatia genetica se pastreaza, sau cum? La fel si cu celulele firului de par sau mai ales in saliva, exista celule ( informatia genetica, Adn-ul fiind prezent in nucleul celular- cromozomii din nucleul celular ) in saliva care sunt celulele cu nucleu, respectiv informatie genetica?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Pot sa-ti spun doar cum se poate constata ca un decedat este ruda cu un om viu. Pare simplu, compari firele de par, unghiile, care au asemanari chiar cheratinizate asemanatoare.
Spre exemplu, un decedat sau chiar un om viu, poate fi expertizat in privinta otravirii -spre exemplu cu stricnina (otrava care lucreaza lent) si descoperi toate dozele pe un fir de par cronologic.
Pe acelasi principiu compari firele de par al celor doua subiecte.
Se pare ca si moartea nucleului prin cheratinizare pastreaza informatii care se pot compara cu alte 'produse cheratinizate'. Informatia nu dispare. Nu uita ca acesti cromozomi sunt substante chimice, proteine, acid dezoxiribonucleic, etc.Informatia se pastreaza prin cheratinizare. Se pare ca si prin ardere.
In saliva(sperma ), e usor, acolo se pastreaza produse hormonale care ca orice celula contine si nuclei vii si automat informatia ADN.
Si mai este o chestie folosita de legisti: imposibil sa nu fi ramas si o celula vie intr-o zona asa zis cheratinizata.
Dar este doar o parere. Sa asteptam chiar specialisti care lucreaza cu asa ceva daca exista!