| navarre a întrebat:

Numeri31:17,, Acum dar omoraţi pe orice prunc de parte bărbatească si omoraţi pe orice femeie care a cunoscut pe un barbat culcandu-se cu el 31:18,, dar lasaţi in viaţă PENTRU VOI pe toti pruncii de parte femeiască si pe toate fetele care n'au cunoscut impreunarea cu un bărbat.
Acum vin si intreb, chiar se poate crede ca DUMNEZEU adevarat ar fi,, indemnat la asemenea atrocitaţi fara logică? Cum de se poate crede ca DUMNEZEU cu inteligenţa sa inimaginabilă, ar fi putut sa-l indemne pe Moise la asemenea atrocitaţi?
indiferent de motiv! dacă cugetaţi ve-ţi afla răspunsul la intrebarea :de ce au lăsat in viaţă PENTRU EI (adică pentru evrei)pruncii de parte femeiască si fetele virgine! Credeţi că acesta a fost intradevăr un,, ordin" DIVIN? Religiile crestine ne indeamnă să credem ca aceste barbarii au fost,, executate"la ordin Divin!

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Iata si alte versete de un extremism delirant;
Ieremia cap. 15:1, Si mi-a ziz iarasi Domnul "Chiar Moise si Samuel de ar sta in fata mea, sufletul Meu tot nu s-ar indupleca spre poporul acesta. Izgoneste-i de la fata Mea ca sa se duca. 15:2 Iar de-ti vor zice "unde sa ne ducem"? sa le spui: Asa zice Domnul; "cel randuit pentru moarte sa se duca la moarte, cel pentru sabie la sabie, cel pentru foamete la foamete, si cel pentru robie in robie. 15:3 Voi trimite asupra lor patru feluri de pedepse zice Domnul: sabia ca sa-i taie, caini ca sa-i sfasie, pasarile cerului si fiarele campului, ca sa-i piarda. Cap. 19:9 Si-i voi ospata cu carnea fiilor lor si cu carnea fiicelor lor; si va mânca fiecare carnea aproapelui sau, fiind in impresurare si in strâmtorare, când ii vor strâmtora vrasmasi lor. Cum poti justifica rational aceste cruzimi delirante scrise intr-o carte care se vrea "cartea cartilor" si culmea paradoxului mai juram si pe ea in fata instantelor de judecata ca o creditare in a spune adevarul.

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@strong women, unde vezi iubirea si dreptea lui Dumnezeu in distrugerea unei natii, in aplicarea pedepselor de pieire a unei natii umane prin devorarea ei de catre salbaticiuni, incitarea si aceptiunea canibalismului, crima adusa pana la supliciu, aceasta intemeindu-se in insa-si mantuitorul vostru Iisus.
@Dragalasul, imi esti drag prin raspunsurile tale dar acum esti ipocrit, cand nu poti sustine justetea argumentelor tale arunci mizeria in Dumnezeu.

| Hombre a răspuns:

@ Asa zis anonimule care vrei sa ne impuscam cu toti, fac ceva pe propunerea ta si eu daca inchei un pact il fac la vedere nu cu un las ca tine de doi bani ce esti care nu ai curaj sa te reprezinti macar cu un semn chiar virtual fiind sa-ti stiu locatia pe TPU.

| cristi202 a răspuns:

Hei, Dumnezeu nu e numai dragoste. El este si sfint si drept. Cred ca noi oamenii adesea uitam asta. Ca, daca nu am uita, ne-am trai altfel vietile, cu mai multa frica de Dumnezeu, facind mult mai putine prostii. Acum, daca iti spun ca noi traim totusi intr-o lume civilizata, lume pentru care multi chiar dintre creniciosi s-au luptat ca sa fie asa, insa inainte nu era chiar asa, lumea era mult mult mai cruda si mai rea, ce vei avea de spus? Unui om din acea epoca, stiind ca Dumnezeu e sfint, nu ar considera deloc ca o asemenea porunca ar fi o atrocitate, i s-ar parea ceva normal. Si, daca ai fi citit intreaga Biblie, ai fi descoperit ca Dumnezeu nu lasa pe evrei sa se impreuneze cu cei sau cele din alte popoare, deci le-a cerut sa le lasa in viata pe fecioare cu un alt scop decit acela de a le tine pentru ei. Scopul nu e greu de dedus: ele nu au comis acel pacat grav inaintea lui Dumnezeu numit desfrinare (oare de ce nu vezi si partea aceasta pozitiva a lucrurilor?). De aceea, si din multe alte cauze, (alte pacate), Dumnezeu s-a vazut pus in situatia de a pedepsi acel popor astfel. E ca si un tata care isi pedepseste copilul pentru ca a gresit cu ceva. Poate pedeapsa e dura, dar si greseala a fost grava.

| Gospell a răspuns:

Idem Dragalasul
PS : Versetul 31:18 in biblia ortodoxa este astfel :" Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi"

Răspuns utilizator avertizat
| liviu00 a răspuns:

@Strong women
Tu din citatul respectiv tragi concluzia ca dumnezeul tau e drept? Ce intelegi tu prin dreptate?
@cristi202
"E ca si un tata care isi pedepseste copilul pentru ca a gresit cu ceva. Poate pedeapsa e dura, dar si greseala a fost grava. "
Si gasesti normal ca un tata sa-si pedepseasca asa copiii? Evident, raportandu-te la valorile tale.

| deeeeeebora a răspuns:

Dumnezeu e si iubitor, dar si drept!

| CM7YRE a răspuns:

Chestia e de unde ai luat citatul, poate nu-i o biblie "originala" adica crestina, poate-i vreo versiune modificata tongue

| DanielJackson a răspuns:

Din putinul care cunosc eu, mi-se pare ca scrie undeva in biblie,, cine va adauga sau va scoate ceva din aceasta carte" sau ceva de genul asta. deci nu scrie,, nimeni nu va adauga sau scoate" ci scrie,, cine va adauga sau scoate ...va fi pedepsit" deci, ce se intelege de aici? ca e posibil sa fie si texte din burta, sa zicem asa, nu?!

| luckyluke a răspuns:

Navarre, fii bun te rog si mai posteaza si versetele 13, 14, 15 si 16, iar dupa ce faci asta, te rog sa reformulezi intrebarea, avand in minte ideea ca nu Dumnezeu a poruncit "atrocitatile fara logica" la care faci tu referire. Si daca tot deschizi cartea aia mare si neagra pe care scrie BIBLIA ( indiferent ca are cruce pe ea sau nu, ca e ortodoxa, neoprotestanta sau de ori ce fel o fi ea ), pentru a posta aici sau nu, fii bun si citeste tot capitolul 31. Si ca sa fii impacat in ne/credinta ta, pentru o mai buna intelegere a ideii de baza, gandeste-te ca din orice carte ai citi, nu iti poti da seama despre subiectul actiunii dintr-un paragraf sau dintr-un dialog, ci trebuie citita toata cartea sau tot capitolul.

Pentru cei ce au postat aici mai sus, fara suparare baieti, (fiecare cu parerea lui, cu credinta sau necredinta lui ) nu mai filozofati despre ceva ce nu cunoasteti. Cercetati mai inainte si apoi puteti vorbi. Fara o cercetare prealabila a subiectului, si sunt sigur ca cei mai filozofi dintre voi imi va da dreptate, nu poti sa-ti dai cu parerea.

Cuvantul evreu deriva din aramaicul eber, adica " de dincolo", pentru ca poporul evreu a venit de dincolo de Iordan. Este o denumire care le-a fost data de popoarele care locuiau atunci pe acele meleaguri. Evreii au fost un popor nomad, migrator, venit din Egipt, asa cum a venit, si a ocupat prin lupta "Tara Canaanului", "Pamantul fagaduintei, unde curge lapte si miere"

Despre credinta nu mai spun nimic, pentru a nu jigni pe cei care nu au credinta. Nu spun "atei", pentru ca grecescul ά Θεό (citit "a teo" ) inseamna "fara dumnezeu"

| Gratzian a răspuns:

Navarre e foarte dificila intrebarea ta avand in vedere ca Biblia e o carte foarte dificila, greu de inteles la prima citire, raspunsurile ar fi impartite, din fiecare clasa de oameni ai primi un fel de raspuns, daca ar fi sa o gandim stiintific, acest lucru ar fi fost facut pentru faptul ca inmultirea sa fie mai mica(asa banuiesc eu, am citit si eu biblia si am multe nelamuriri pe care am incercat sa le rezolve subinconstientul meu), din punct de vedere religios nu stiu sa-ti dau un raspuns, si chiar daca o sa-l primesti din partea altei persoane crede.ma ca nu e cel bun, putina lume intelege Biblia, si un mic procent din cei care o pot explica foarte bine si ar vrea sa faca lucru asta, nu poate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa mai discutam aici...cand le aduci citate compromitatoare chiar din cartea lor sfanta, nu mai stiu cum sa se mai scoata. Ar fi interesant ce s-ar intampla la ora de religie daca un elev ar veni la popa cu intrebari legate de asemenea atrocitati comandate de zeul omnibenevolent. Ce mai este de interpretat la un asemenea citat? Ce mai este de facut, decat sa arunci la gunoi toata credinta asta canceroasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce veti fi crezand voi ca acest verset va fi o piatra de poticnire, pentru crestini? e treaba Domnului de ce a poruncit asa ceva.de cand judeca oala pe olar? da, se poate crede ca Dumnezeu a indemnat la asa ceva.numai ca nu din rautate, si nu pentru a distruge. poti sa-ti inchipui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Gospel si de ce pe cele care n-au cunoscut barbat lea lasat vii ca sa aiba si ei ce dezvergina? Ce baieti de treaba vroiau numai trufandale. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozofia de balta a stat mereu la baza existentialismului.Ma uimesti navarre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi de complement navarre. dar din toata turma, eu sunt cel mai ratacit.stiu ca sunt pacatos, si nu pot ajuge in rai. da ...nici in iad nu m-as duce. ce zici? o sa se prinda bunul Dumnezeu de figura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre? tu iti faci curatenie in propria curte? ograda? apartament? ce faci cu gunoaiele? ca eu ...la curte le dau foc, si aici la apartament le arunc la ghena.si culmea; nu plang dupa ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cristi202: le-au pastrat, daca nu pentru ei, atunci pentru a le vinde mai scump(virgine fiind). Simplu, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce propun, fara alte comentarii pro sau contra, haideti sa ne impuscam cu totii si sa n-o mai facem pe filozofii de doi bani pentru ca n-are rost zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna soimule; pentru inceput iti dau un,, raspuns cu care ma simt dator(iar tu iti vei aminti de el,, anonimuleeeeee,,) I IOAN 5/7. Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.
si nu in ultimul rand, vezi ca in Biblie isi spun Dumnezeu mai multi folosind diferite talcuri cum ar fi diferente de litere, iar adevaratul Dumnezeu este acela care nu-si spune Dumnezeu, dar prevesteste ce se va intampla in viitor.se pot diferi caracterele dupa scrierea fiecaruia. ex-Matei13/13. De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg.
iar pentru Gratzian si sper sa nu se supere un verset:Matei 19/11. Iar El le-a zis: Nu toţi pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
o zi buna tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii hombre aici pe TPU sunt mai multi anonimi, cat despre cel ce vrea sa se impuste, sa o faca singur fara sa traga si pe altii dupa el.dealtfel tu hombree si navaree santeti printre cei mai admirati de mine(anonimuleeeeeee)insa va las doar cate o amprenta verbala(soimul stie)noapte buna tuturor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce ca ar trebui sa-mi porti respect pentru ca nu m-am exclus si am intrat cu toti in aceeasi oala tu anonimule ma dai la fund numai pe mine? Treaba ta dar sa stii ca nu mi se pare corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga surioara/fratioare anonim, daca tu vorbesti de respect, cum ramane cu restul utilizatorilor TPU? Ii respectam sau nu? Indemnul tau este bun sau nu? Eu nu vad sa conduca a bine.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te ma si ia-ti citeva "sinapse neuronale"si lasa-ma naibii cu interpretarile idioate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istetuleeeeee =d>