| TrăieşteClipa a întrebat:

Numeri 31:17.
Acum, dar, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcandu-se cu el;
18. dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Chiar poate un dumnezeu sa aprobe asa ceva?
Baieteilor le aratau dragostea dumnezeiasca omorandu-i ca pe animale dar cand era vorba despre copile chiar de cativa anisori le aratau alt tip de dragoste?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

De aceea Biblia e o porcărie care nu trebuia să fie luată în seamă de omenire.
Creștinii se apără prin:"Ooo,bosss,dar ăstă e vechiul testament,tată.".
Și dacă e Vechiul Testament,ce? Sau nu e vorba despre același Dumnezeu? Dumnezeul iubitor de oameni...
Sau:"Aaaa, bosss, dar legilea astea sunt pentru evrei, Domnul Nostru Cristi a desființat aceste obiceiuri".
Iar eu spun încă odată că e vorba despre același Dumnezeu, ce dacă le-a desființat Cristi?

9 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Unii baieti erau omorati, iar femeile virgine erau crutate. Ca in rest femeia e mult discriminata in biblie, inca de la povestea lui Adam si Eva. Biblia e mai mult despre barbati, ca doar a fost scrisa de barbati in interesul lor, intr-o vreme cand femeia era tratata nu departe de un animal.

| Irina31 a răspuns:

Cu ce scop iei doar doua versete? presupun ca vrei sa afli si un raspuns real... nu scoate versetele din context ca nu mai intelegi nimic. Versetul 16. "Caci ele, dupa sfatul lui Valaam, au facut pe fiii lui Israel sa se abata de la cuvantul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsa asupra obstii Domnului." Le-au ucis pentru ca au facut pe fiii lui Israel sa se abata de la cuvantul Domnului...

| TrăieşteClipa explică (pentru Irina31):

Nu ati inteles intrebarea, sau va prefaceti ca nu intelegeti?

| Irina31 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Scuze, cred ca nu am inteles bine intrebarea.
Mi se pare ca ii trateaza la fel atat pe barbatii cat si pe femeile ce au pacatuit. cat despre cei ce nu au pacatuit - cred ca i-a lasat pe toti in viata. Am impresia ca acolo unde scrie "lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască" trebuia sa fie "parte barbateasca" scris - m-as indoi ca numesc femeile prunci - expresia asta e folosita de obicei ori ca sa includa toti copii (atat fete cat si baieti) ori se refera la baieti... Asta e doar o parere a mea. cineva care are cunostinte sau biblia in limba in care a fost scrisa ar putea sa ma lamureasca in asta. Eu cred ca Dumnezeu iubeste atat femeile cat si barbatii in mod egal...

| TrăieşteClipa explică (pentru Irina31):

Nu vreti sa accepati realitatea.

| Irina31 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Care e realitatea ta Entheros?

| TrăieşteClipa explică (pentru Irina31):

Era vorba despre ce este scris in Biblie si nu dupa ce crede fiecare.

| Irina31 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Exact... iar in Biblie spune "Te iubesc cu o iubire vesnica, de aceea iti pastrez bunatatea mea" - fie ca esti barbat, fie ca esti femeie. Eu cred ca e inutil sa intoarcem pe toate partile un verset pe care nu il intelegem cand am putea sa folosim acel timp bucurandu-ne de toate celelalte versete pe care nu avem nici o problema sa le intelegem. Asta e problema noastra, a oamenilor ca in timp ce complicam lucrurile pierdem esentialul. Sincer mie nu imi pasa ca a cerut ca acei oameni sa moara, nu ma ajuta nici nu ma incurca cu nimic acum - mai ales ca era in vechiul testament cand oamenii erau sub lege - dar daca pierd ceea ce e esential si actual?!? Noi nu mai suntem sub lege ci sub har - la noi nu se mai aplica karma ci harul - asta daca suntem in Hristos si l-am facut pe El Domn. Intelegi logica mea? Asta e realitatea Bibliei, si realitatea mea: DUMNEZEU IUBESTE BARBATII SI FEMEILE IN ACEEASI MASURA!

| Irina31 a răspuns:

Scuze, cred ca nu am inteles bine intrebarea.
Mi se pare ca ii trateaza la fel atat pe barbatii cat si pe femeile ce au pacatuit. cat despre cei ce nu au pacatuit - cred ca i-a lasat pe toti in viata. Am impresia ca acolo unde scrie "lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască" trebuia sa fie "parte barbateasca" scris - m-as indoi ca numesc femeile prunci - expresia asta e folosita de obicei ori ca sa includa toti copii (atat fete cat si baieti) ori se refera la baieti... Asta e doar o parere a mea. cineva care are cunostinte sau biblia in limba in care a fost scrisa ar putea sa ma lamureasca in asta. Eu cred ca Dumnezeu iubeste atat femeile cat si barbatii in mod egal...