| Panamax a întrebat:

Zeu iubitor de oameni si iertator?
Cum pot fi unii atat de orbi incat nu-si dau seama ca se inchina la un criminal?
Fetitele erau numai bune pentru soldati?

"Numeri 31: 17-18 Acum, dar, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el; dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat."

2 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Evident aceste afirmatii nu pot apartine lui Dumnezeu! De multe ori profetii ii atribuiau lui Dumnezeu propriile lor spuse sau decizii nationalist-sovine numai pentru simplul fapt de a le conferi mai multa autoritate.
Daca stam bine sa analizam situatia, aceasta e o adevarata blasfemie si o "luare in desert" a numelui lui Dumnezeu. A atribui lui Dumnezeu manifestari oripilante de violenta este fara indoiala o eroare care nu se poate explica decat prin faptul ca intreaga colectie a cartilor vechi testamentare s-au scris pe o perioada foarte vasta (undeva la 1400 de ani) iar in privinta verificarii si autentificarii lor nu avem informatii care sa acopere in mod complet intreaga perioada de peste un mileniu!

| Iote a răspuns (pentru milan9):

"Evident aceste afirmatii nu pot apartine lui Dumnezeu! De multe ori profetii ii atribuiau lui Dumnezeu propriile lor spuse sau decizii nationalist-sovine"
In acest caz, Biblia si toate scrierile religioase sunt o mare facatura si nu trebuiesc luate in considerare. De acord.
Dar Biblia nu este decat istorie, nicidecum previziuni de viitor cum spun popii care ne vor oi (la propriu) si credinciosii indoctrinati (as zice chiar drogati cu religia).