| Inferno a întrebat:

O alta intrebare pentru pasionatii de sah:
https://ibb.co/1f07jsY

Tura ataca dama de la g8. Negrul la mutare. Ce poate face pentru a salva dama?

35 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai întâi o recomandare: întoarce tabla cu 180 grade, colţul a1 să fie în stânga jos.

| Inferno explică (pentru sabin89):

E din perspectiva negrului.

| sabin89 a răspuns:

Toate diagramele pe care le-am văzut până acum sunt cu a1 în stânga jos, indiferent cine e la mutare sau cine trebuie să câştige. Dar, în fine.
Acuma mă uitam, ce ar fi să mute pionul la h7? Pierde dama, dar o recâştigă prin transformarea pionului. Şi capturează şi tura.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Sabin, tabla este inversata. Armata neagra este jos, iar cea alba deasupra.
De exemplu pionul nu poate muta niciodata la h7. Ar insemna ca merge in sens invers. Poate muta doar la h5, in ipoteza in care nebunul nu se afla acolo, iar pentru a deveni dama el trebuie sa ajunga pe linia 1.
Din perspectiva albului lucrurile ar arata asa: https://ibb.co/0DW08Qx

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Da, aşa este.

| sabin89 a răspuns:

Chiar dacă nu a avut soluţie, o consider o problemă...nu frumoasă, ci foarte frumoasă.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Hmm, ce te-a facut sa dai mesajul asta tardiv?

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

În niciun caz nu am vrut să primesc funda happy La întrebarea asta nici nu se poate da funda, că nu a avut nimeni răspunsul.
Pur şi simplu, am revenit asupra ei aseară şi am privit-o din mai multe unghiuri.

| Holiday a răspuns:

Captureaza pionul de la a2?!

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, stai ca dupa aia ajungem in aceeasi situatie...laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Tot felul de raspunsuri, care mai de care mai apretate, si incredibil ca nimeni nu poate vedea evidentul:

DUDE, negrul la mutare, a luat tura... PUNCT

ce poate face, CINE?!? sa salveze tura?!?
in nici un caz negrul nu va face nimic, FIIND LA MUTARE o sa ia tura!

asta e o problema valida, NUMAI daca e albul la mutare, NU NEGRUL!

| sabin89 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Dacă ia tura, el dă şah cu nebunul la f3 şi ia dama.
@Inferno - Poate ar fi momentul să spui soluţia. Am presimţirea că prima mutare e cu dama la a2, dar nu văd continuarea. Ce face după Ta4? Vine înapoi la g8? Bun, şi apoi?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sabin89):

Ok, ai dreptate

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Si eu as lua pionul din a2 dar nu inteleg mutarea ta cu turn la a4 daca acela este luat imediat de dama din a2. happy

| Inferno explică (pentru sabin89):

Nu exista solutie. Negrul nu poate salva dama.

| Inferno explică (pentru Dorotheea21):

"acela este luat imediat de dama din a2"

Daca dama ia tura din a2 atunci exista mutarea nebun la e8 cu sah. Si dama este castigata.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Ei!
Nu am rabdare.
Duc dama in c4 si o las acolo.

| sabin89 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Dacă dama din a2 ia turnul din a4, urmează nebun e8.
Edit: Încă nu fusese afişat răspunsul lui Inferno când l-am scris eu pe al meu.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

"Nu exista solutie..." - A fost un fel de banc sec happy

| Inferno explică (pentru Dorotheea21):

"Duc dama in c4 si o las acolo.*
Nu știam că ești așa pasionata de șah.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Multumesc.
Nu iti face griji. Vazusem raspunsul lui inferno dar tot il apreciez si pe al tau.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Nici eu nu stiam ca faci bancuri seci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi de ce a mutat ala tura acolo daca nu a aparat-o cu nimic?
Ce mai, negru muta dama si fura tuta.
1-0 pentru negru.

Edit: Stai ca e nebunu' ala acolo care își face de cap.
A2 dama si aperi pionul.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

In cazul asta nebunul de alb muta la f3 cu sah si dama e castigata.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"A2 dama si aperi pionul."
Tura captureaza pionul de la A4 si dama este inca atacata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Da, am editat rasp, dar întârzie.
Mi-am dat seama oricum imediat ce am trimis rasp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu ataca A4, ca e regina in spatele lui.
Cel mai probabil va ataca cu nebunul la e8 pentru sah, ca sa fie pion pe pion.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Nu ataca A4, ca e regina in spatele lui."
Pai si daca albul vrea ia pionul de la A4 cu tura ce poate sa ii faca negrul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Acum nu poate să ia pionul pentru că i s-a dus randul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D5 dama daca vrei sa fii in avantaj.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Daca fuge cu dama la D5 nebunul de alb muta la f3 si dama e legata de rege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Da, uite ca uit de acel nebun.
Ai dreptate.
Deci varianta cea mai bună ar fi pion pe pion, A2.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Pionul de la a4 este refugiu temporar. Adevarul este ca, dupa ce tura va captura pionul, nici una din cele 11 mutari pe care dama la poate face nu o vor ajuta sa scape.
Problema a fost prezentata de Garry Kasparov la unul din cursurile sale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Adică vrei sa spui ca meciul e câștigat de alb din prima mutare pe care a facut-o cu tura la A8?
Sau exista si variante de scapare pentru dama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, mai pune intrebari de genul, mie unul imi plac.
Nu am mai jucat sah de 5 ani, si a inceput sa mi se faca dor sa mai joc cu prietenii.