| harciog a întrebat:

O cugetare legata de o intrebare Kronstadtiana, pe care vad ca au raportat-o si nu mai exista, legata de valorile morale.Se spune ca omul tinde mereu spre ce nu are si odata ce dobindeste isi pierde interesul.Sa spunem ca as fi demn, as avea personalitate, as avea caracter, as avea toate trasaturile morale, as mai avea interesul sa discut despre ele? Daca discut despre ele indiferent in ce circumstante(poate acuz alti oameni ca nu le-ar avea)asta le da celorlanti certitudinea ca eu as fi full de moralitate?

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ma tot gandeam de ce nu pot raspunde la intrebare. Acum am gasit explicatia: ma eclipseaza imoralitatea. Si betivii mai vorbesc despre bautura (genul meu), dar nu tot timpul sunt si beti.

| harciog explică (pentru Vizitiul):

Indiferent ce te eclipseaza asta denota ca ai fost mereu expusa eclipselor.

| Vizitiul a răspuns:

Harciog, eclipsata n-am fost niciodata, mosule...laughing

| MagicSmile7 a răspuns:

De obicei moralitatea se confirma prin fapte, mai ales cand toti stiu de teatru.Si da, ai avea interes sa discuti despre trasaturi morale pentru ca influenta pe care o au valorile morale nu se echivaleaza cu influenta pe care o au valorile materiale. Diferenta este vizibila dupa cum iti stabilesti punctul gravitational.

| dacia63 a răspuns:

Buna,
cred ca obtinerea de ceea ce si/a dorit o persoana si apoi pierderea interesului, se refera la valori materiale si nu spirituale cum ar fi moralitatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce faci harcioage? ai iesit la tura lunga? se cunoaste domnule.se cunoaste.mi-a mai spus mie unul de pacilea ca deja esti pe felie.lasa carcaterul, si tinete de trgaturile morale.ca doar esti vanator ce naiba.

| harciog explică (pentru anonim_4396):

Ma pregatesc sa plec intr-un catun la rasarit unde oamenii n-au habar de nici o tehnologie si nici de valori morale.Singura directie a lor este tuica trasa de doua ori.Trebuie s-o dau cotita pentru ca nu rezist decit la maxim 100 g.Cum sa discut despre moralitate cu ei cind eu ma dau la fund?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu intrebi CINE mi-a spus ca esti pe felie? haaaaiii ma intreaba-ma...