| Yee a întrebat:

O familie de 4 membri: tata, mama, fiu, fiica ar putea sa isi produca singuri mancarea de-a lungul anului, cu suficient pamant fertil si o clima blanda si temperata?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Teoretic da, practic e cu risc.

Da, pentru ca e mai mult decat posibil sa cultivi mancarea, riscul e din cauza ca daca e seceta 1-2 ani si tu presupui ca acea familie ar trai izolalata risti ca ramai in pana de mancare.

Depinde daca in simularea ta presupui ca ar avea acces la tehnologii moderne pentru ca, ar fi si niste preconditii. Daca nu au animale (cai, vaci, oi) treaba e deja mai complicata. In plus, depinde de varsta fiului pentru ca agrigultura bazata strict pe forta ar limita familia la un sigur muncitor.

Per total cred ca e posibil, dar nu ar fi ideal pentru ca ar fi greu.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar asta se invata inca de la scoala generala, fiind lectii exlicative cu stramosii noastri si sute de generatii inaintea lor, de cand omul s-a apucat de agricultura, crescut animale, albine samd, gatindu-si singur si supravietuind cu ceea ce produce.
Si azi, sunt milioane de oameni care traiesc asa, simplu, cu o bucatica de pamant pe care o cultiva sis e hranesc din roadele pamantului.
Nu ai nevoie de o clima blanda si temperata, se poate face agricultura si in conditii mai dure de clima, dar inveti sa pui mancarea la conservat, inveti sa faci conserve pentru iarna, sa prezervi carnea samd. Acum avem si frigidere, congelatoare, deci mult mai usor si simplu, sa pastram pe o perioada lunga de vreme, ceea ce strangem din vara.
Eu una, sunt socata, cum ai ajuns la varsta asta, fara sa ai cunostintele generale despre evolutia umana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mâncarea ar putea să și-o producă, dar mai au și alte nevoi.
Fiul și fiica ce vârste au. Mai au și alte utilaje agricole sau folosesc doar munca manuală? Astfel ca să poată ar trebui să concure multe condiții. Ce înseamnă suficient pământ fertil? Ce cultivă pe el? Au și animale? La animale ce le dau de mâncare. Este aceasta produsă tot de ei pe pâmântul lor sau sunt nevoiți să o procure din alte surse. Toate acestea concură la a putea și nu se poate. Clima blândă și temperată uneori e cu prea multă ploaie și alteori cu prea puțină. Au unde vinde producția, sau o mănâncă toată ei? Etc.

| Celcestietot a răspuns:

Da bineinteles! Iti faci planuri pentru apocalipsa deja :-D?

| Dismally a răspuns:

Normal, cum crezi ca se descurcau oamenii in trecut? Si nu erau doar 4 mebri in familie, de multe ori depaseau acest numari iar terenul nu era mare.

| Nilsson a răspuns:

Yees happy