| Theo94 a întrebat:

O gaura neagra are forma de sfera?
Am vazut asta la tv.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sigur nimeni nu poate stii, fiindca nu se vede big grin

| Inferno a răspuns:

Da,la fel ca orice alt corp ceresc care,modelat de forta gravitationala, tinde sa ia forme sferice: Planete, stele, sateliti, etc.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu, nu are forma de sfera, ci are forma de cerc, asa se vede de la suprafata, deoarece nimeni nu a fost vreodata in interiorul ei ca sa vada, daca este o sfera, deoarece este atat de densa si are o gravitatie atat de mare, incat nici macar lumina nu poate scapa. Orice corp care se apropie la o distanta destul de mica, este absorbit, iar pana sa patrunda in gaura, este dezmembart in bucatele foarte mici, atomii din corp incep sa se "dezlipeasca" unii de altii, adica sa se rupa legaturile chimice dintre atomi, dar daca esti la o distanta destul de potrivita de gaura neagra, poti sa gravitezi in jurul ei, fara sa fii absorbit in ea, dar de asemenea, fara sa mai poti vreodata sa scapi din a te "invartii in jurul ei" (de fapt nu te invarti in jurul ei, ci in interiorul ei, dar nu in interior cat sa fii absorbit, este greu de explicat, si este si mai greu de inteles). As putea sa stau toata noapte sa povestesc despre gauri negre, supernove, galaxii, sisteme solare, planete, quasar, gauri de vierme, hipernove, stele, distorsionarea spatiului si timpului (cred) in apropierea unei gauri negre si tot felul de fenomene astronomice, dar o sa dureze prea mult si deja imi este somn. Ma pasioneaza chestiile astea cu astronomia, daca vrei sa aflii mai multe despre gaurile negre, uite aici un link cu un documentar :

https://www.youtube.com/watch?v=JcD6Ia6o78I

Sper sa intelegi engleza! O seara placuta si vizionare placuta in caz ca decizi sa te uiti la documentarul pe care ti l-am lasat.

| drutzix a răspuns:

Da.

| Theo94 explică:

Http://blogs.discovermagazine.com/......ack-holes/

Punctul 3

"They’re spheres. And they’re definitely not funnel shaped."

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Lucrurile cu camp gravitational mare au tendinta sa fie sfere. de exemplu Pamantul, Soarele si restul lucrurilor de prin univers.

| AndreyBarosanul a răspuns:

O gaura neagra are forma de sfera datorita uriasului camp magnetic din jurul ei.