| Mihai9820 a întrebat:

Salutare.
Gaura neagra (Ma refer la astronomie) chiar este o gaura? sau o sfera?
Va rog explicati.

Funda!

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Gaura neagră este sferică. Absoarbe tot ceea ce se află în vecinătatea ei.
O gaură neagră staționară, fără sarcină este descrisă de metrica Schwarzschild:

ds la pătrat= -(1-2GM/ c pătrat r)*dt pătrat + dr pătrat / (1-2GM/c pătrat*r) + r pătrat( d * teta pătrat + sint pătrat de (teta*d*phi pătrat)
Unde orizontul de eveniment este la r=2GM/c pătrat, unde dr pătrat tinde către infinit, deci este o suprafață de r constant. Este într-adevăr o sferă.
O gaură neagră staționară dar cu sarcină are 2 orizonturi și ambele sunt sferice. O gaură neagră în rotație la fel.
Nu știu de orice sistem care ar avea un orizont de eveniment ca o formă de cilindru, deși nu aș exclude posibilitatea ca un sistem formă adecvată ar putea avea un orizont de eveniment forma unui cilindru infinit lung adică fără capete.
O gaură neagră cu moment cinetic diferit de zero este reprezentată de metrica lui Kerr. Orizontul este o suprafață sferică, dar are, de asemenea, o suprafață specială : ergosfera este un sferoid turtit care atinge orizontul la la doi " poli ". Teorema no-hair a găurii negre le împiedică de a avea forme mai complicate deoarece o astfel de formă ar fi generat "fire"-"hairs" care ar putea fi simțite de observatori.
Gaura neagră cilindrică ar fi așa numita soluție black string. Acest lucru nu există în relativitatea generală ordinară, cu toate acestea ele apar ca soluții în generalizările dimensionale mai mari ale GR( unde dimensiunea spațiu-timp D mai mare ca 4). Acestea au formă a orizonturilor de multiple. R x Sk (sau S1 x Sk, dacă dimensiunea dea-lungul stringului este compactă, Sk este o sferă-k)
De asemenea astfel de generalizări dimensionale ale relativității generale au soluții de tip "Membrane negre"-"black branes" care au orizontul geometric al R la puterea p X Sk.
Un alt timp al geometriei ciudate și complicate apare în contextul lumii Brane. Dacă lumea noastră este reprezentată de o membrană într-un spațiu mai mare atunci ce ar trebui să fie geometria mai mare, dimensională a găurii negre, în lumea noastră? Răspunsul ar putea fi reprezentat de stringul negru, menționat mai sus(care intersectează lumea noastră) sau ceva de genul "black pancake" incorporat în creierul noastru.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

Cred ca mai mult l-ai bagat in ceata pe om laughing.
Pe scurt: Gaura neagra e o sfera dar daca o privesti arata ca un cerc.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Probabil gauri sferice in spatiul tri-dimensional.

| lplostonyou a răspuns:

Este o gaura care absoarbe totul chiar si razele de lumina.

| Goete a răspuns:

Este sa zicem un spatiu cu o densitate foarte mare care absoarbe totul si se extinde mereu

| drutzix a răspuns:

Este o sfera. Se numeste gaura neagra pentru ca daca te-ai uita la ea ai vedea un cerc negru deoarece nu reflecta lumina.

| costinvlad a răspuns:

O gaura neagra este un corp ceresc cu densitate infinita, o sfera. viteza ei de evadare este una uriasa. Eu cred ca e mai mare decat patratul sau cubul vitezii luminii. interiorul ei, are o singularitate. Eu cred ca poate curba spatiul intr-un fel atat de complex incat poti scurta distanta dintre un univers si altul. Gaura neagra este capatul gaurii de vierme care transporta materia prin ruptura spatiu-timp printrun tunel (gaura de vierme) catre capatul acestei gauri de vierme (adica o elimina in exteriorul unei gauri albe) (materia fiind deformata in praf cosmic si gaz si particule care e colapseaza si formeaza galaxii si chiar universul. Dupa mine, daca am iesi din univers, probabil ar exita mai multe universuri indepartate( de miliarde de ori diametrul universului.) Nu poate exista capat de univers deoarece daca am iesi din el am da peste alte universe. Galaxiile graviteaza in jurul unui centru universal galactic? daca da eu cred si ca universul nostru( dar si cele aflate la distante enorme de el) graviteaza in jurul a ceva masiv numit centru. Gaura neagra se formeaza când o stea depaseste densitatea limita si atinge o raza atat de mica incat densitatea o face sa cada in propiul ei centru. daca se intampla asa ceva, tot ce intra in zona discului de acreatie a gaurii negre nu are energia si viteza necesara sa evadeze. daca un magnet sferic sau un balon ar avea o masa destul de mare ar putea fi absorbit in centrul propriu, marindusi viteza de evadare destul de mult si dand nastere unei gauri negre? eu cred ca da.

| Elisabitaaa a răspuns:

Este o gaură de culoare neagră care *te transportă* în altă parte a Universului

| T0T a răspuns (pentru Elisabitaaa):

Aia se presupune a fi o gaură de vierme. Confunzi lucrurile.

| Inferno a răspuns (pentru T0T):

Nu e neaparat o confuzie.
In anumite limite ale masei spatiul se curbeaza. In cazul unei gauri negre spatiul sufera fenomenul de torsiune. Iar o ipoteza este ca se poate si "rupe" in partea cealalta.

Deci o gaura neagra ar putea fi capatul unei gauri de vierme (de tip Schwarzschild)