| suffarstar a întrebat:

O intrebare cam ciudata :
Cu totii probabil am auzit expresia "Asculta-ti inima! ". Bineinteles,e o metafora. Metaforic vorbind, ce spune inima?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Spune lucruri ce tin de partea noastra primitiva. Acea "inima" e de fapt in strafundurile creierului nostru. Acolo e animalul din noi, in adevaratul sens al cuvantului. Instinctul vine de acolo. Intr-un fel e opusul ratiunii pe care am dezvoltat-o mult mai recent in istoria noastra.

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E o expresie pe care o auzim deseori, intr-adevar. Dar nu este unanim acceptata. Nu are o valoare de proverb sau zicatoare, ca sa zic asa. Pentru ca in multe cazuri, daca nu chiar in majoritatea, este de preferat sa-ti asculti ratiunea, nu sentimentele. Cu alte cuvinte, creierul, nu inima.raised eyebrows

| suffarstar explică (pentru sabin89):

Hmmm,cred ca depinde si de personalitatea fiecaruia. Imaginatia artistilor provine din strafundul sentimentelor pe cand oamenii de stiinta se bazeaza foarte mult pe ratiune. Totusi oare nu ar trebui sa incercam sa simtim ceva mai mult in aceasta societate rece si inerta? Nu suntem cam reci unii fata de altii?

"It's the sense of touch. In any real city, you walk, you know? You brush past people, people bump into you. In L.A., nobody touches you. We're always behind this metal and glass. I think we miss that touch so much, that we crash into each other, just so we can feel something."

Filmul Crash

| sabin89 a răspuns (pentru suffarstar):

Cred ca vorbim acelasi lucru, eu insa vazand ratiunea ca punct de plecare. Ne gandim, rationam: Si el este om ca si mine, chiar daca mai greseste (a gresi e omeneste), doar si eu gresesc. Plecand de aici, continui si faci niste pasi de apropiere. Tot ratiunea ne indeamna sa consultam anumite carti, care ar putea contine niste sfaturi de valoare in directia asta. Pana si in materie de credinta, tot ratiunea o folosim. Nu credem orice, la intamplare. Punem pe balanta ideile, le cantarim, analizam lucrurile...

| suffarstar explică (pentru sabin89):

Am inteles. Iti multumesc.

| Musique a răspuns:

A mea nu spune nimic.N-a spus niciodată nimic.
Și dacă ar spune ceva, n-aș asculta-o.
Baftă!

| Radu284 a răspuns:

Adica, sa faci ce simti tu, deep down, ca e mai bine. Sa nu folosesti intotdeauna creierul pentru a lua decizii, ci si vocea interioara, partea emotionala a ta. Inima poate spune multe, de la caz la caz.

| ErrorFound a răspuns:

...Centrele nervoase s-au impartit in 3 in trecut:
-Creier: minte, gandire, logica, etc.
-Inima:Emotie(why? fiindca-este legat in special de dragoste/iubire-cand iubesti pe cineva si este langa tine, inima iti pompeaza mai mult sange si incepi sa ai o senzatie in piept, datorita fluxului sanguin puternic)
-Organe genitale: instinct(am pus-o si p-asta).

Revenind la inima...
"Asculta-ti inima", adica fa ce-ti place, ce te face fericit, asculta-ti sentimentele, fi constient de ele, etc.

Sfatul meu: Asculta-ti burtica. :3

| N0xEterniS a răspuns:

'' Asculta-ti inima '' adica fa ce iti place tie, chiar daca creierul iti spune ca nu e bine, ar trebui sa faci altceva big grin
Inima '' iti spune '' sa faci dupa placul tau, dupa pofta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metafora se refera la instinct si sentimente, dar multora le place sa o faca sa sune mai siropos. De obicei in dragoste, mereu va spune opusul a ceea ce-ti va spune ratiunea in situatiile in care circumstantele sunt impotriva ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti asculti instinctul...si tot asa pana ajungi sa o iei de la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce inima.Inima poate pompa sange si in creierul unui psihopat ca sa poata comite niste atrocitati.Asa ca eu n-o asociez metaforic cu nimic bun sau legata de vreo armonie sociala.Imi ascult creierul, tot asa metaforic cu toate gandurile in ratiuni, deceptii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inima ''exprima'' gandurile pe care creierul ''refuza'' sa le proceseze pentru ca le ''considera'' absurde(lipsite de sens)!
Inima(altfel spus INTUITIA) are capacitateade a face lucrurile diferit!
Sper c-ai inteles exprimarea ambigua!
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inima spune lucruri relative, e 'vocea' dorintelor noastre care pot fi de la cele mai naturale pana la cele mai ciudate, in functie de persoana in cauza.
Am putea face chiar o oarecare analogie cu instinctul, cu lucrurile care nu tin de ratiune neaparat.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Tot inima iti spune ca ti-e foame, ca nu e bine sa stai intr-un picior pe marginea unei prapastii, ca ai tras prea tare ieri, la sala, se refera la instinct, tati.

| Swan39 a răspuns:

De obicei, când spunem asta ne referim la partea noastră emoţională, afectivă, deci la faptul de a ne asculta sentimentele. Şi nu e rău să facem asta atâta timp cât ţinem cont şi de partea raţională. E bine să păstrezi un echilibru între cele două, şi să ştii în ce situaţii e de preferat să înclini balanţa ceva mai mult în una din cele două părţi.

| EarsOfAFox a răspuns:

Mie imi spune ca Frodo e in viata.

http://www.metacafe.com/......_on_frodo/

Probabil se refera la a gasi latura mai optimista sau speranta din tine atunci cand ratiunea n-are raspuns.

| Zamolxe777 a răspuns:

Buna intrebare!laughingNu stiu cum sa-ti raspund.Inima tot timpul iti va spune sa faci lucrurile din dragoste.Cred ca asa as putea rezuma lucrurile.Altcumva nu-mi vine in minte la ora asta.

| FaraLag a răspuns:

Bum bum Chestia asta cu inima mi se pare o prostie adica sa asgculti un organ(nu ma refere la creier) ai putea asculta ficatul sau rinichiwinking